Czyszczenie skórzanego portfela od A do Z.

    Data dodania: 13.11.2017r Czyszczenie skórzanego portfela od A do Z.

    Portfel ze skóry naturalnej to, bez wątpienia, atrybut każdego eleganckiego mężczyzny i stylowej kobiety – są świadectwem statusu materialnego, przywiązania do dyskretnej elegancji i wyrobionego gustu. Z czasem jednak, i wraz z postępującym zużyciem, portfele tracą swój nienaganny kształt a skóra – połysk. Czy da się przedłużyć życie ulubionego portfela stosując określone specyfiki? W tym tekście podpowiadamy jak wyczyścić skórzany portfel, żeby zawsze wyglądał elegancko.

    Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że produkty ze skóry wymagają odpowiedniej, regularnej pielęgnacji. Dbałość o dobrą kondycję portfela przekłada się nie tylko na jego wygląd, ale też pozwala użytkować go przez wiele lat. Jak, a przede wszystkim czym należy czyścić skórzany portfel, by wyglądał świetnie przez dłuższy czas?

    1. Codzienne użytkowanie

    Skóra, choć jest mocna i trwała, mimo wszystko wykazuje pewne ograniczenia w tej materii. Skórzany portfel, w wyniku codziennego użytkowania, jest narażony na liczne zarysowania oraz odkształcenia. Wystarczy wrzucić go do torby razem z kluczami, by na jego powierzchni pojawiły się rysy. Choć zazwyczaj nie da się ich całkowicie pozbyć, często można je zminimalizować, używając do pielęgnacji uzupełniającej pasty do skóry. By jednak uniknąć tego typu kłopotu, warto mu zapobiegać - warto trzymać portfel w takim miejscu w torbie, by miał jak najmniejszy kontakt z przedmiotami, które potencjalnie mogą go uszkodzić. Dobrze też pamiętać, by wystrzegać się nadmiaru rzeczy już wewnątrz samego portfela – kolejna karta lojalnościowa, nieaktualne wizytówki czy stare paragony, mogą bezpowrotnie zniekształcić ulubione akcesoria.

    2. Usuwanie zabrudzeń

    Sposoby czyszczenia skórzanego portfela – podobnie jak w przypadku innych wyrobów skórzanych, różnią się w zależności od rodzaju skóry, z jakiej dodatek został wykonany. Do czyszczenia portfeli z klasycznej, niebarwionej skóry, najlepiej użyć roztworu złożonego z wody i octu. Ten, należy nanosić na materiał za pomocą miękkiej szmatki. W przypadku bardziej uporczywych plam, np. z tłuszczu, dobrze jest zaaplikować na skórę mieszankę terpentyny i ubitego białka jajek.

    3. Pielęgnacja skóry

    Po pozbyciu się zabrudzeń, portfel warto od razu poddać też procesowi konserwacji. W przypadku skór, podstawą jest natłuszczanie. Delikatne materiały można natłuszczać za pomocą niewielkiej ilości pasty do butów (w przypadku białych skór ważne jest, żeby użyć bezbarwnej wersji), lub gliceryny. Egzemplarze ze skóry lakierowanej należy pielęgnować przy pomocy oliwy z oliwek, zaś modele wykonane z kolorowej, dodatkowo barwionej skóry, warto impregnować pszczelim woskiem i terpentyną. Po nałożeniu specyfików, skórę trzeba pastować aż do połysku, używając do tego celu miękkiej ściereczki.

    Portfele ze skóry węża

    Portfele pokryte wężową skórą stanowią niezwykle elegancki, a jednocześnie dość egzotyczny element każdej stylizacji. Poprzez swój nieszablonowy wzór, który tworzą łuski na powierzchni portfela, są świetną propozycją dla osób, które cenią sobie ekstrawaganckie, przykuwające wzrok rozwiązania, dobry gust, odważną grę kolorem i – rzecz jasna, najwyższą jakość.

    Jak pielęgnować portfele ze skóry węża?

    • Tego rodzaju materiał trzeba systematycznie natłuszczać. Do tego celu niezbędna jest pasta do skór gadzich.
    • Wyczyszczony portfel dobrze jest wypolerować przy użyciu bawełnianej szmatki. Dzięki temu, nie tylko będzie dłużej wyglądał jak nowy, ale też zyska ochronę przed popękaniem.
    • Od czasu do czasu zaleca się, by w powierzchnię portfela wetrzeć odrobinę gliceryny lub oleju rycynowego.
    • By na dłużej zachować walory tego dodatku, nie należy narażać go na kontakt z deszczem, śniegiem i silnym działaniem promieni słonecznych.

    Portfel skórzany

    Portfele ze skóry lakierowanej

    Do wyprodukowania portfeli lakierowanych najczęściej używana jest skóra bydlęca. Dzięki zalakierowaniu, materiał zyskuje większą elastyczność oraz dodatkową ochronę przed pękaniem. Portfele ze skóry lakierowanej prezentują się bardzo efektownie – wszystko dzięki głębokim kolorom i wysokiemu połyskowi.

    Jak czyścić portfele ze skóry lakierowanej?

    • Dzięki dobremu zabezpieczeniu, skóra lakierowana nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.
    • Ponieważ portfele ze skóry lakierowanej mają zamkniętą powierzchnię, nie potrzebują olejowania i natłuszczania.
    • Do pielęgnacji portfeli z tego rodzaju skóry, można stosować specjalne środki zmiękczające do skór lakierowanych.

    Portfel skórzany

    Portfele ze skóry saffiano

    Skóra saffiano, to rodzaj fakturowanego materiału, który dodatkowo jest pokryty woskiem. Portfele z tego materiału są wytrzymałe i odporne na zarysowania. Dzięki zaś nakładaniu barwnika za pomocą metody nalewania, zyskują jednolity kolor, a ich powierzchnia pozbawiona jest przebarwień.

    Jak czyścić portfele wykonane z tego materiału?

    • Portfele ze skóry saffiano nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.
    • Ponieważ skóra saffiano pokryta jest woskiem, w dużej mierze ułatwia to pozbycie się z jej powierzchni wszelkiego rodzaju zabrudzeń.
    • Żeby przedłużyć nienaganny wygląd akcesoriów wykonanych z tego materiału, wystarczy przetrzeć je ściereczką z mikrofibry, zwilżonej wcześniej wodą.

    Portfel skórzany

    Portfele ze skóry licowej

    Portfele ze skóry licowej wykonywane są najczęściej z najwyższej jakości skór bydlęcych. Dzięki miękkiej, półmatowej strukturze, sprawiają wrażenie delikatnie nawoskowanych. Są miękkie w dotyku oraz odporne na ścieranie i zarysowania.

    Jak wyczyścić portfele ze skóry licowej?

    • Portfele ze skóry licowej, w trakcie produkcji pokrywane są warstwą wosku, dzięki czemu zyskują odporność na ścieranie oraz innego rodzaju zniszczenia.
    • Chcąc wzmocnić powierzchnię portfela z tego rodzaju skóry, raz na jakiś czas należy go przetrzeć specjalnym kremem do skóry licowej.

    Portfel skórzany


    Żeby portfel skórzany zawsze wyglądał dobrze przez długi czas, należy go czyścić przy pomocy profesjonalnych specyfików, przeznaczonych wyłącznie do tego celu oraz odpowiednich dla poszczególnych rodzajów skóry. Czyszczenie i pielęgnacja są równie ważne jak impregnacja, którą warto przeprowadzać co najmniej raz na kwartał. Opisane zabiegi to świetne zabezpieczenie dla skóry – bez wątpienia sprawią, że twój ulubiony, skórzany portfel na dłużej zachowa nienaganny wygląd i oryginalny kształt.

    Zamknij
    Porównaj produkty ()