Chowasz skórzane buty i torebki do szafy po zimie? Pamiętaj o odpowiedniej konserwacji, dzięki której modele będę świetnie prezentować się po kilku miesiącach czy latach. Zabezpieczone buty przetrwają kolejny sezon, a gdy pojawią się chłodniejsze dni, będą gotowe do użycia. Dowiedz się, jak konserwować skórzane rzeczy wykonane ze skóry naturalnej!

 

Jak zabezpieczyć skórzane rzeczy po zimie w 5 krokach? - WITTCHEN    Jak zabezpieczyć skórzane rzeczy po zimie w 5 krokach? - WITTCHEN   Jak zabezpieczyć skórzane rzeczy po zimie w 5 krokach? - WITTCHEN

1. Zrób selekcję butów i torebek

Na początek sprawdź, czy w Twojej kolekcji butów i torebek nie znajdują się zużyte czy znoszone modele. Odlepiona podeszwa czy przeciekająca podeszwa, przetarta skóra czy zepsuty suwak nie zawsze są warte naprawiania, a produkty, które lata świetności mają już za sobą, niepotrzebnie zajmują miejsce w szafie. Drobne usterki możesz naprawić u szewca lub kaletnika jeszcze przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego.

2. Oczyść i zapastuj skórzane rzeczy

Sól, błoto i brud są zabójcze dla obuwia i galanterii ze skóry. Jeśli zapomnisz o odpowiednim oczyszczeniu skórzanych rzeczy, w kolejnym sezonie mogą już nie nadawać się do użytku. Dlatego pamiętaj, by przed pierwszym użyciem produktu odpowiednio go zaimpregnować środkami rekomendowanymi dla danego rodzaju skóry.

 

  • Skóry gładkie (skórę licową, lakierowaną, skórę licową pokrytą) należy czyścić przy użyciu lekko wilgotnej szmatki lub szczoteczki oraz nie doprowadzać do przemoczenia. Następnie wysuszyć czyszczoną powierzchnię w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła. Na tak przygotowaną powierzchnie należy równomiernie nałożyć pastę (krem) w kolorze zgodnym z kolorem wierzchu i odczekać na całkowite wchłonięcie się środka. Tak przygotowaną powierzchnię trzeba wypolerować za pomocą delikatnej ściereczki.

 

  • Skóry szorstkie (zamsz, nubuk) cechują się mała odpornością na przemakanie i wymagają czyszczenia środkami przeznaczonymi wyłącznie do tego rodzaju skóry. Zabrudzenia należy delikatnie usunąć szczoteczką (gumką do zamszu), a następnie zastosować aerozole do zamszu, nie używać past i kremów. Większe zabrudzenia można usunąć za pomocą lekko wilgotnej ściereczki, nie doprowadzając do przemoczenie skóry, podobnie jak w przypadku innych rodzajów skór. Zacieki solne powstałe w czasie użytkowania obuwia w warunkach zimowych należy usuwać specjalistycznymi środkami.

 

Oczyszczona skóra wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W tym celu skorzystaj z preparatu do pielęgnacji skóry, np. uniwersalnego impregnatu. Ważne jest, aby używać środków ochronnych z odpowiedniej odległości, zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem. Praktyczne akcesoria, które pomogą Ci dbać o wyroby ze skóry, znajdziesz tutaj.

 

uniwersalny impregnat do pielęgnacji skórbalsam do pielęgnacji skóry naturalnejbezbarwna pasta do butów

Źródło: uniwersalny impregnat do pielęgnacji skór

balsam do pielęgnacji skóry naturalnej

bezbarwna pasta do butów

3. Wypełnij produkty wypychaczami

Oczyszczone i zaimpregnowane buty oraz torebki wypełnij np. papierem. Jest to szczególnie ważne w przypadku wysokich kozaków, w które powinno być włożone specjalne prawidło zabezpieczające cholewkę buta przed deformacją. Dzięki wypychaczom buty, a także skórzane torebki, nie stracą swojego kształtu.

4. Schowaj buty i torebki do pudełek lub worków

Opakowań po butach nie warto wyrzucać, ponieważ świetnie sprawdzają się jako miejsce do przechowywania obuwia czy torebek ze skóry. Suche, wypastowane i wypełnione produkty nie będę kurzyć się na dnie szafy, gdy schowamy je do pudełka lub specjalnego worka wykonanego z materiału pozwalającego skórze „oddychać”. Ze względu na jej właściwości, nie zaleca się przechowywać wyrobów skórzanych w workach foliowych.

5. Znajdź odpowiednie miejsce

Zabezpieczone obuwie i inne produkty ze skóry najlepiej umieścić np. w szafie, pod łóżkiem czy na pawlaczu – z dala od źródeł światła i ciepła, najlepiej w przewiewnym pomieszczeniu. Nie mogą to być wilgotne piwnice czy miejsca, gdzie skóra jest narażona na działanie wilgoci. Ulubione torebki i buty ze skóry zasługują na odpowiednie traktowanie. Zabezpieczone przed wilgocią, ciepłem i brudem mogą posłużyć Ci wiele lat!

 

czarne kozaki na słupkuklasyczna torebka ze skóry licowejczarne półbuty męskie

Źródło: czarne kozaki na słupku

balsam do pielęgnacji skóry naturalnej

czarne półbuty męskie

 

Nasza rada:

w przypadku skórzanych torebek warto przechowywać je w pewnych odstępach, najlepiej w pozycji stojącej.

W celu przedłużenia żywotności i walorów estetycznych produktów zaleca się regularne czyszczenie, konserwację oraz impregnację.