Zamek szyfrowy, zamek z TSA czy pasy zabezpieczające – jakie są najlepsze zabezpieczenia do walizek podróżnych?

    Data dodania: 13.11.2017r Zamek szyfrowy, zamek z TSA czy pasy zabezpieczające – jakie są najlepsze zabezpieczenia do walizek podróżnych?

    Odpowiednio zabezpieczony bagaż to jeden z najważniejszych elementów komfortowego podróżowania. Dotyczy to zwłaszcza podróży lotniczych, podczas których przekazuje się swoje walizki obsłudze na długo przed odlotem. Jest to okazja dla złodzieja, który może w tym czasie włamać się do walizki i zabrać z niej najcenniejsze przedmioty. Na szczęście właściciel bagażu nie pozostaje bezbronny wobec tego zjawiska. Ma do wyboru kilka rozwiązań, które zabezpieczą jego walizkę i sprawiają, że podróż będzie mniej stresująca. Na rynku można znaleźć produkty takie jak:

    • zamki i kłódki ze standardem TSA (Travel Sentry Approved)
    • zamki i kłódki szyfrowe
    • pasy zabezpieczające
    • walizki z wybudowanymi zamkami

    Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania, jakie są ich największe zalety i wady oraz kiedy najlepiej je stosować? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania na naszym blogu. Zapraszamy do lektury.

    Zamek TSA – międzynarodowy standard zabezpieczenia bagażua

    Jednym z najpowszechniej stosowanych rozwiązań w zamkach szyfrowych jest standard TSA. Jest to skrót od angielskiej nazwy Travel Sentry Approved. Standard ten w 2003 roku zaprezentowała amerykańska firma Travel Sentry. Dziś licencję na produkcję zamków TSA posiada około 500 podmiotów, szacuje się również, że około 300 milionów walizek na świecie wyposażonych jest w to rozwiązanie. Czym się charakteryzuje Zamek TSA? Ma dwie zasadnicze funkcje. Pierwsza to ochrona zawartości walizki przed włamaniem. Dostępnych jest wiele modeli – od prostych i niedużych kłódek po masywne zamki wyposażone na przykład w głośny sygnał alarmowy na wypadek próby otwarcia siłą. Różnią się nie tylko formą i stopniem ochrony, ale również ceną. Najprostsze można kupić za kilkadziesiąt złotych, te oferującą lepszą ochronę i dodatkowe wyposażenie – nawet kilkaset. Najczęstszym sposobem zabezpieczenia zamka przed otwarciem jest 3- lub 4-cyfrowy szyfr albo kluczyk.

    Czarna torebka kuferek

    Kłódka szyfrowa TSA

    Zamek TSA – jak otworzyć wiedzą tylko właściciele i… celnicy

    Na tym jednak właściwości zamków TSA się nie kończą. Jest to również standard zabezpieczeń, który sugeruje się podróżnym, którzy wybierają się do krajów takich jak Stany Zjednoczone, Japonia czy Australia. Według obowiązującego w tych państwach prawa, celnicy mogą zajrzeć do bagażu bez obecności właściciela. Wyposażeni są również w uniwersalny klucz, który bez niszczenia otwiera każdy zamek z systemem TSA. Jeśli walizka wyposażona jest w innych rodzaj zamka, celnik ma prawo otworzyć go nawet siłą i sprawdzić czy zawartość nie budzi podejrzeń. Po czym poznać, że zamek jest oparty o system TSA? Na jego obudowie powinno znajdować się bardzo charakterystyczne logo – bordowy romb. Jeśli użytkownik kupi zabezpieczenie z takim symbolem, może być pewny, że jest to właśnie zamek TSA. Zamki TSA – najważniejsze informacje:

    • międzynarodowy standard zabezpieczenia bagażu
    • polecany podczas podróży m.in. do USA, Japonii i Australii
    • celnicy w tych krajach mogą otworzyć je uniwersalnym kluczem
    • logo z charakterystycznym bordowym rombem
    • duża różnorodność modeli
    • znaczna rozpiętość cenowa

    Uniwersalne zamki do walizek

    Oprócz zamków z systemem TSA na rynku dostępnych jest bardzo wiele innych rodzajów dokupowanych zabezpieczeń - kłódek, nakładek na ekspres czy też innych form zamków. W związku z dużą różnorodnością, poszczególne rozwiązanie oferują różny poziom zabezpieczenia. Najczęściej kryterium, które najwięcej mówi o jakości zamka jest cena – najtańsze można kupić za mniej niż 50 złotych, najdroższe za kilkaset. Różnią się między innymi materiałem, z którego są wykonane, a także dodatkowym wyposażeniem na przykład alarmem. Każdy musi sam ocenić, jak cenne przedmioty przewozi w walizce i jak skutecznej ochrony potrzebuje. Najpopularniejsze formy otwarcia zamka to podanie szyfru lub użycie kluczyka. Trzeba też pamiętać, że wybierając zamek bez standardu TSA podczas podróży do wymienionych wcześniej krajów, trzeba liczyć się z tym, że może zostać on zerwany siłą przez celników.

    Uniwersalne zamki do walizek – najważniejsze informacje:

    • bardzo szeroki wybór
    • różnorodne formy zabezpieczeń
    • jakość zabezpieczenia uzależniona od wybranego modelu zamka
    • duża rozpiętość cenowa
    • zabezpieczone szyfrem lub kluczykiem

    Pasy zabezpieczające – wytrzymałe, ale narażone na przecięcie

    Kolejnym popularnym sposobem na ochronę bagażu jest użycie pasów zabezpieczających. Oplata się nimi walizkę i zatrzaskuje na klamrę z zamkiem szyfrowym (dostępne są również modele wyposażone w zamki z systemem TSA). Pasy są bardzo wytrzymałe i istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że samoczynnie się rozerwą. Narażone są jednak na przecięcie - chronią raczej przed przypadkowym otwarciem bagażu niż próbą kradzieży. Można je zatem stosować jako dodatkowe zabezpieczenie, a nie podstawowe. Ich niewątpliwą zaletą jest z pewnością uniwersalność – dzięki regulowanej długości można dostosować je do walizek o różnych kształtach i rozmiarach.

    Torebka kuferek z kolekcji Young

    Pasek zabezpieczający    Pasy zabezpieczające do walizek – najważniejsze informacje:

    • wykonane z wytrzymałych włókien syntetycznych
    • wyposażone w klamrę z zamkiem
    • dostępne są modele wyposażone w zamki TSA
    • dobrze chronią przed przypadkowym otwarciem bagażu
    • łatwe do przecięcia przy pomocy ostrego narzędzia
    • uniwersalny rozmiar, dzięki regulowanej długości

    Walizki z wbudowanym zamkiem czy zamek do walizki dokupiony osobno – co wybrać?

    Wiele modeli walizek dostępnych jest już z wbudowanymi zamkami, część jednak nie posiada takiego zabezpieczenia. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wbudowany zamek jest wygodny w użyciu, nie można go zgubić, ani zapomnieć zabrać ze sobą. Nie można jednak wybrać modelu, który w opinii kupującego, najlepiej zabezpieczy jego bagaż. Trzeba zgodzić się na rozwiązanie producenta. Niektóre wbudowane zamki wyprodukowane są w oparciu o standard TSA, ale jeśli nie, przy wyprawie do krajów, gdzie jest on sugerowany, trzeba zdecydować się na inną walizkę lub liczyć się z ryzykiem siłowego otwarcia zamka. Wybierając zamek dokupiony użytkownik ma pełną kontrolę nad jego jakością i może wybrać model dostosowany do indywidualnych potrzeb. Jeśli posiada kilka walizek na różne okazje, może posiadać tylko jeden zamek i używać go do różnych bagaży. Trzeba jednak pamiętać, że zakup zamka wiąże się z dodatkowymi kosztami, a zakup modeli najwyższej jakości jest najczęściej najdroższy.

    Zamki wbudowane w walizkę – najważniejsze informacje:

    • wygodne w użyciu
    • wliczony w cenę walizki
    • brak możliwości wyboru typu zamka

    Zamki dokupione do walizki – najważniejsze informacje:

    • możliwość wyboru dowolnego modelu
    • możliwość używania jednego zamka z kilkoma walizkami
    • dodatkowy koszt przy zakupie walizki

    Nie tylko zamek, czyli najważniejsze zasady przy pakowaniu bagażu

    Sposobów na zabezpieczenie bagażu jest co najmniej kilka i każdy użytkownik z pewnością będzie w stanie znaleźć ten, który sprawi, że podróż będzie bezpieczniejsza. Nie można jednak zapominać o tym, że minimalizowanie ryzyka kradzieży zawartości walizki to nie tylko użycie odpowiedniego zamka, ale również przestrzeganie kilku podstawowych zasad przy pakowaniu. Być może nie sprawi to, że do kradzieży lub włamania nie dojdzie, ale dzięki temu te sytuacje będą najmniej dotkliwe. Szykując się do podróży warto wiedzieć, że:

    • do bagażu innego niż podręczny nie należy wkładać cennych przedmiotów, na przykład elektroniki
    • dokumenty, pieniądze i karty płatnicze trzeba mieć zawsze przy sobie
    • bagaż można ubezpieczyć
    • decydując się na ubezpieczenie, należy mieć udokumentowaną zawartość walizki.

    Pamiętając o tych zasadach i używając odpowiednich zamków szyfrowych do walizek minimalizuje się możliwość kradzieży lub włamania praktycznie do zera, a to z kolei sprawia, że każda podróż jest mniej stresująca i przyjemniejsza.

    Zamknij
    Porównaj produkty ()