Jednym z najmilszych zwyczajów Adwentu są jarmarki świąteczne. Nawet dorośli czują na nich dziecięcy zachwyt Bożym Narodzeniem, podkręcony dekoracjami, choinkami i urzekającymi zapachami jedzenia i grzańca. Sprawdź, na które jarmarki świąteczne warto się wybrać – daleko lub całkiem blisko!

Atrakcje na jarmarkach świątecznych

Jarmarki bożonarodzeniowe zaczęto organizować w Niemczech w późnym średniowieczu. Prawdopodobnie najstarszy jarmark — w Dreźnie – zadebiutował w 1434 roku. Jednak dziś można je znaleźć w całej Europie, również w Polsce. Turystyka jarmarków świątecznych to nieodzowny element Adwentu i Bożego Narodzenia. Na jarmarku nie tylko spróbujesz pierniczków, pieczonych kasztanów czy grzańca. To również okazja, by znaleźć brakujące prezenty pod choinkę, takie jak ręcznie malowane bombki, regionalne przetwory czy dziergane czapki. Nie czekaj, tylko pakuj torbę podróżną i ruszaj w drogę, zachowując oczywiście odpowiednie środki ostrożności.

Atrakcje na jarmarkach świątecznych
Atrakcje na jarmarkach świątecznych

Przed Tobą 8 najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Polsce i pozostałej części Europy:

Jarmarki bożonarodzeniowe – Polska

Jarmark świąteczny – Gdańsk

W tym roku jarmark w Gdańsku jest jeszcze większy niż zwykle. W tym roku stoiska ustawiono nie tylko na Targu Węglowym, ale też na ul. Bogusławskiego i Tkackiej. Stragany pełne są regionalnych przysmaków i tradycyjnych, domowych potraw. Cały jarmark podzielony jest na kilka stref – warto zajrzeć do uroczego Mikołajowego Zakątka, gdzie na świetlistym tronie czeka na dzieci i dorosłych św. Mikołaj. Jarmark otwarty jest codziennie aż do Wigilii. To obowiązkowy punkt programu dla każdego, kto kocha jarmarki świąteczne.

Jarmark świąteczny – Lublin

To piękne miasto zaprasza wszystkich na Festiwal Bożego Narodzenia, otwarty aż do 9 stycznia. Warto skosztować lokalnych specjałów, zwłaszcza wyjątkowych lubelskich pierniczków. Osoby lubiące gotować mogą wziąć także udział w warsztatach kulinarnych i ugotować tradycyjne potrawy pod okiem zawodowego kucharza. Każdy ma możliwość wspólnie pokolędować przy szopce, wystarczy zgłosić chęć występu na stronie urzędu miasta.

Jarmark świąteczny – Kraków

Jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się na krakowskim rynku od stuleci. Światełka na miejskiej choince świecą się już od końca listopada i od tego momentu na turystów i miejscowych czeka wiele atrakcji. Można skosztować tradycyjnych oscypków pieczonych z żurawiną i napić się galicyjskiego grzańca, a także prażonych orzechów, pieczonych kasztanów oraz świątecznych wypieków, w tym i pierników. Nie zabraknie też pomysłów na prezenty. A już 18 grudnia odbędzie się Korowód Kolędniczy – start spod Barbakanu o 11.30.

Jarmarki świąteczne – Warszawa

Warszawa może poszczycić się wieloma jarmarkami świątecznymi. Najbardziej znany jest ten przy rynku Starego Miasta. Można wybrać się na spacer udekorowanym Krakowskim Przedmieściem, zobaczyć miejską choinkę na Placu Zamkowym, po czym skierować na jarmark odbywający się między murami miejskimi (Międzymurze Piotra Biegańskiego) i ciągnący się aż na rynek Starego Miasta, gdzie można pojeździć na łyżwach, a później napić się grzańca (nie odwrotnie).

Na uwagę zasługuje też jarmark bożonarodzeniowy w Hali Gwardii połączony z targami książki. To kopalnia pomysłów na świąteczne zakupy last minute; znajdziesz tam wybór książek, kosmetyki, zabawki, ekologiczne przysmaki i potrawy na wigilijny stół, również wegańskie i bezglutenu.

Jarmark świąteczny i lodowisko w Warszawie na rynku Starego Miasta
Jarmark świąteczny i lodowisko w Warszawie na rynku Starego Miasta

Jarmarki bożonarodzeniowe – Europa

Kolonia (Niemcy)

W Kolonii znajdziesz wiele jarmarków bożonarodzeniowych – każdy w innym stylu. Zresztą również poza centrum miasta (w dzielnicach nazywanych “Veedel”) na odwiedzających czeka wiele mniejszych jarmarków – zarówno osiedlowych z wyrobami z lokalnych sklepów, jak i jarmarków wyłącznie kulinarnych. Dopełnieniem oferty świątecznej są zimowe rejsy po Renie, Ogród Bożonarodzeniowy w kolońskim ZOO, różne tematyczne przedstawienia, koncerty i inne imprezy. Warto pamiętać, że wstęp na jarmarki bożonarodzeniowe w Kolonii mają tylko osoby zaszczepione.

Salzburg (Austria)

To położone w Alpach miasto urodzenia Mozarta nabiera szczególnego uroku w Adwencie i w czasie świąt Bożego Narodzenia. Przespaceruj się jego zaśnieżonymi uliczkami, słuchając amatorskich chórków wykonujących kolędę „Cicha noc”, która została skomponowana i po raz pierwszy wykonana właśnie tam. Możesz też sam/a pomuzykować, dołączając do wtorkowych śpiewanek o godzinie 18, a także posłuchać darmowych koncertów przed katedrą o 17:00. Budki na jarmarku przywołują klimat XV wieku, gdy pojawiły się tam po raz pierwszy. Na jarmarku świątecznym w Salzburgu kładzie się nacisk na jakość, a nie na ilość. Spodziewaj się tam raczej ręcznie dzierganych skarpetek niż LED-owych świeczek.

Jarmarki świąteczne - Europa
Jarmarki świąteczne – Europa

Göteborg (Szwecja)

W centrum Göteborga leży Liseberg, najpopularniejsze w Szwecji wesołe miasteczko. W Adwencie zmienia się w klasyczny świątecznych jarmarków na świeżym powietrzu – nie uświadczysz tu tandety. Wstęp jest płatny, ale jarmark jest za to otwarty do późna (od 16:00 do 22:00). Koniecznie skosztuj glöggu – skandynawskiego grzanego wina, a najodważniejsi mogą przekąsić wędzone mięso renifera. Skorzystaj z darmowej rozrywki dla dzieci w prawdziwie świątecznym, tradycyjnym stylu. Odwiedź Mikołaja w jego drewnianym warsztacie, przejedź się samochodzikami i nie przegap półgodzinnej rewii na lodzie.

Mediolan (Włochy)

Będąc w Lombardii w grudniu, warto odwiedzić Mercatino di Natale na Piazza Duomo w Mediolanie. Jest to największy i najbardziej znany jarmark bożonarodzeniowy w regionie. Centralny plac Mediolanu wypełnia się ponad 60 chatkami, w których sprzedawane są tradycyjne prezenty świąteczne i wyroby rzemieślnicze, takie jak ozdoby, bombki na choinkę, szopki, skarpety, do których Befana wkłada prezenty na 6 stycznia oraz ogromna różnorodność przysmaków z różnych regionów Włoch.

Jarmark bożonarodzeniowy – jedzenie

Ważną częścią jarmarków świątecznych są przysmaki, które można zapakować i wziąć do domu lub też – co gorąco polecamy – zjeść na miejscu. Oto jedzenie, jakiego warto spróbować na jarmarku świątecznym w Polsce:

  • grzaniec z różnymi dodatkami, również bezalkoholowy;
  • oscypki na ciepło z żurawiną;
  • całe owoce (jabłka, gruszki i inne) oblane czekoladą lub karmelem, nadziane na patyk;
  • małe pierniczki do chrupania lub kawałki piernika z powidłami;
  • kołacze z różnymi nadzieniami;
  • pajdy chleba ze smalcem;
  • pieczone kasztany;
  • kawa i herbata;
  • i znacznie więcej.

Jarmarki świąteczne w Europie oferują przysmaki typowe dla danego kraju.

Kawa na jarmarku świątecznym
Kawa na jarmarku świątecznym

Jarmarki świąteczne – ceny

Na początku dobra wiadomość: wstęp na jarmark świąteczny w większości przypadków jest darmowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pójść na jarmark po prostu nacieszyć się atmosferą.

Jeśli chodzi o ceny na jarmarku świątecznym, w Polsce kształtują się one następująco. Grzaniec kosztuje ok. 10-15 złotych, w zależności od rozmiaru. Oscypek na ciepło zjesz za 5-10 złotych, a inne przysmaki – bigos, gofry, rogale, frytki z sosem – to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Za małą ręcznie zdobioną bombkę zapłacisz ok. 40 złotych, a ceny za ręcznie haftowany lniany obrus zaczynają się od 300 złotych. Przejazd karuzelą kosztuje między 5 a 10 złotych.

Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do przedświątecznych podróży (to zawsze z najlepszą walizką) lub chociaż do odszukania jarmarku świątecznego w Twojej okolicy.

Zdjęcie główne – kx.kaja, zdjęcie 1 – Lynda Hinton, zdjęcie 2 – Elijah G, zdjęcie 3 – cmophoto.net, zdjęcie 4 – freestocks.