Torebki ze skóry ekologicznej to modne dodatki, które można znaleźć w szafach wielu kobiet. Są wykonywane z dobrej jakości zamiennika skóry naturalnej, a przy tym produkowane bez konieczności narażania zwierząt na okrucieństwo. Żeby jednak posłużyły w dobrej kondycji przez kilka sezonów i zachowały swój piękny wygląd, warto wiedzieć, jak pielęgnować skórę ekologiczną.

Skóra ekologiczna – doskonała imitacja skóry naturalnej

Skóra ekologiczna, swoim wyglądem do złudzenia przypomina skórę naturalną. Sztuczna skóra to materiał poliestrowy, pokryty polichlorkiem winylu (stąd wzięła się jej inna nazwa – vinyl). Dzięki najnowocześniejszym technologiom, bez problemu można otrzymać ekoskórę, która nie tylko będzie miała podobny wygląd do skóry naturalnej, ale też, zyska niektóre jej właściwości. To tkanina, do produkcji której nie są używane materiały pochodzenia zwierzęcego – powstaje w procesie chemicznym. Proces produkcji bez uszczerbku na zwierzętach oraz wygląd i właściwości skóry ekologicznej powodują, że jej popularność stale rośnie. To tkanina powszechnie używana nie tylko do produkcji części garderoby (torebek, butów, ubrań), ale też np. mebli. Modne torebki ze skóry ekologicznej o wysokiej jakości można znaleźć tutaj.

kuferek z kolekcji Young

 

Źródło: kuferek z kolekcji Young

 

Zalety i wady skóry ekologicznej

Ekoskóra to materiał, po który sięgają przede wszystkim obrońcy praw zwierząt. Wszystko dlatego, że jej produkcja nie wiąże się ze śmiercią i cierpieniem żywych stworzeń. Oprócz pobudek moralnych, dla wielu osób materiały syntetyczne stanowią pierwszy wybór również ze względu na niższą cenę. Co więcej posiadają one równie ładny jak w przypadku skóry naturalnej wygląd. Torebki ze skóry ekologicznej, a także portfele czy buty, często są nawet o połowę tańsze niż ich zamienniki wykonane z naturalnych tkanin. Wyroby ze skóry syntetycznej są przy tym bardziej odporne na wodę, elastyczne i miej wymagające pod względem konserwacji. Warto również dodać, że to materiał, który występuje w wielu wersjach kolorystycznych oraz może przybierać różne faktury – możliwości skór naturalnych w tych kwestiach są dużo mniejsze.

listonoszka damska z kolekcji Young

Źródło: listonoszka damska z kolekcji Young

 

Skóra ekologiczna „nie oddycha” – to bez wątpienia jej największa wada. Jako że jest sztucznym materiałem, nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Mimo rozwoju technologii, nie udało się jeszcze stworzyć materiału, który tak dobrze radziłby sobie z przepuszczalnością powietrza jak skóra naturalna. Brak cyrkulacji jest szczególnie kłopotliwy i zauważalny w przypadku ubrań i akcesoriów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. W takich sytuacjach, skóra ekologiczna może powodować podrażnienia i otarcia, a także wzmagać nadmierną potliwość. Dodatkowo, wyroby ze słabej jakości skór ekologicznych, mogą mieć drażniący, charakterystyczny zapach. Inaczej jest w przypadku torebek i ubrań z wysokogatunkowych materiałów, które są niemal bezwonne.

Pielęgnacja skóry ekologicznej

Regularne czyszczenie skóry ekologicznej jest bardzo ważne. Systematyczne usuwanie nawet niewielkich zabrudzeń, pomaga uniknąć szybkiej eksploatacji materiału i zminimalizować ślady użytkowania. Jak zatem czyścić torebkę ze skóry ekologicznej, by zachowała piękny wygląd na długo? Cały proces należy rozpocząć od przetarcia torebki ze skóry ekologicznej z kurzu. Do tego celu najlepiej użyć mokrej ściereczki lub gąbki nasączonej wodą z mydłem. W żadnym wypadku, nie wolno zanurzać w wodzie całej torby. Takie działanie nie tylko nie pomoże w czyszczeniu, ale też, może doprowadzić do zniszczenia materiału. Po usunięciu kurzu, torebkę wystarczy dokładnie przetrzeć suchą ściereczką, aż materiał będzie w pełni suchy.

shopperka z kolekcji Young

 

Jeśli na torebce ze skóry ekologicznej pojawią się uporczywe plamy, można je usunąć używając do tego celu miękkiej szczotki oraz wody z mydłem. Po wyczyszczeniu, powierzchnię należy spłukać wodą i przetrzeć suchą szmatką. W przypadku pojawienia się na materiale plam z długopisu, szminki, farby drukarskiej lub druku gazetowego, należy działać bardzo szybko. Najlepiej natychmiast potrzeć zabrudzone miejsca szmatką z odrobiną rozcieńczonego z wodą octu.

Środki do pielęgnacji skóry ekologicznej

Do czyszczenia wyrobów ze skóry ekologicznej nie wolno używać środków przeznaczonych do pielęgnacji skóry naturalnej. Takie działanie może spowodować uszkodzenia i pęknięcia materiału, zmianę koloru, zniwelowanie połysku, a czasem nawet brak możliwości dalszego użytkowania danej rzeczy. Do czyszczenia ekoskóry nie nadają się: pasty, woski, spraye, silne detergenty i rozpuszczalniki. Użycie ich – podobnie jak zastosowanie środków przeznaczonych do skóry naturalnej – może spowodować pęknięcia i innego rodzaju uszkodzenia materiału, a także zmianę koloru. Warto również pamiętać o tym, że o ile naturalne materiały można często w łatwy sposób poddać renowacji, o tyle w przypadku tkanin syntetycznych, renowacja w większości przypadków nie jest możliwa. Nawet jeśli do niej dojdzie, efekt nie jest tak piorunujący, jak w przypadku wyrobów ze skóry naturalnej.

Pielęgnacja torebek ze skóry ekologicznej jest tak samo ważna, jak właściwa konserwacja wyrobów z naturalnych materiałów. Dobór odpowiednich środków oraz wykonanie konkretnych czynności pielęgnacyjnych spowoduje, że torebki z ekoskóry będą pięknie prezentować się przy każdej okazji.