Wiosenne porządki, czyli jak odświeżyć skórzane akcesoria na wiosnę

    Data dodania: 23.04.2018r. Jak odświeżyć skórzane akcesoria na wiosnę

    Skórzane akcesoria, takie jak portfel, etui na dokumenty czy paski to tylko przykłady galanterii skórzanej, która wymaga regularnego odświeżania, aby zawsze mogła cieszyć oko. Ta sama zasada dotyczy skórzanych torebek, butów i odzieży. Warto oczyszczać skórę naturalną, szczególnie po zimie, aby wiosenny look był odświeżony, a poszczególne akcesoria wyglądały jak nowe. Podpowiadamy, jak umiejętnie to zrobić!

    Na co zwracać uwagę, odświeżając skórzane akcesoria?

    Przed przystąpieniem do pracy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Dzięki temu, czyszczenie skórzanych akcesoriów będzie bezpieczne dla tego szlachetnego materiału, a efekt końcowy – olśniewający. Koniecznie trzeba więc:

    • zwrócić uwagę na rodzaj skóry i dostosować do niej metodę czyszczenia oraz wybrane preparaty do pielęgnacji. Wśród akcesoriów nie może zabraknąć specjalnych czyścików i miękkich ściereczek;
    • ocenić, czy wystarczające będzie tylko odświeżenie skóry, czy konieczne okaże się usuwanie plam i zabrudzeń,
    • w pierwszej kolejności usunąć wyraźne zabrudzenia, stosując do tego odpowiednie środki.

    Poza powyższymi punktami, warto też wcześniej zastanowić się nad sposobem odświeżania i ewentualnego czyszczenia skórzanych akcesoriów. A wybierać można spośród wielu domowych metod, jak i równie licznych specjalnych preparatów, które są dostępne na sklepowych półkach i online, np.: https://www.wittchen.com/galanteria/dodatki/akcesoria-do-pielegnacji

    Czyścik do butów

    Źródło: Czyścik do butów

    Domowe sposoby na odświeżenie skórzanych akcesoriów

    Wiele domowych sposobów odświeżania galanterii skórzanej jest doskonale znanych od lat i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Oznacza to, że większość tych metod jest dobrze sprawdzona, a w związku z tym, również bezpieczna. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku tak szlachetnego materiału, jakim jest skóra naturalna, aby go nie zniszczyć nieodpowiednimi zabiegami pielęgnacyjnymi. Jeszcze jedną zaletą domowych sposobów jest łatwy dostęp do poszczególnych środków, które są niezbędne do sporządzania np. mieszanek o właściwościach pielęgnacyjnych i odświeżających.

    Wśród najpopularniejszych domowych środków znajdują się:

    • ocet i woda – wystarczy przygotować roztwór w proporcji 1:10 i przemyć nim skórzaną powierzchnię, wykorzystując do tego miękką ściereczkę. To doskonały sposób na pozbycie się kurzu i lekkich zabrudzeń. Jednocześnie, ocet nabłyszcza i odtłuszcza, przygotowując skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych;
    • nafta – wystarczy natrzeć nią powierzchnię skórzanych akcesoriów, a następnie wypastować i wypolerować. W ten sposób, przedmioty zyskają połysk;
    • olej rycynowy i gliceryna – dzięki regularnemu stosowaniu jednego z tych środków, skóra staje się elastyczna i nie pęka;
    • oliwa z oliwek – doskonale nabłyszcza i natłuszcza skórę lakierowaną, a także odświeża kolor.

    Specjalistyczne preparaty do odświeżania skóry

    Stosując specjalne środki do pielęgnacji skór, można mieć pewność, że w bezpieczny i skuteczny sposób uda się odświeżyć galanterię. Warto mieć świadomość, że dobrze dobrane preparaty – do rodzaju skóry, potrafią zdziałać cuda.

    Aby skóra naturalna wyglądała jak nowa, nie trzeba szukać trudnodostępnych środków. Wystarczy wykorzystać zwykłą pastę do butów, którą każdy ma we własnym domu. Świetnie sprawdzi się do natłuszczania delikatnych materiałów. Wystarczy już niewielka jej ilość, aby uzyskać pożądany efekt. Trzeba przy tym koniecznie pamiętać, aby dopasować pastę do koloru skóry. W przypadku białej i bardzo jasnej, można używać tylko bezbarwnego preparatu.

    Czarna pianka do butów Brązowa pianka do butów

    Innym środkiem do odświeżania skórzanych powierzchni jest specjalny balsam z zawartością wosku i oleju mineralnego. Jego delikatna konsystencja pozwala na pielęgnację różnego rodzaju skór – licowej, lakierowanej, zdobionej oraz wytłaczanej. Efektem jego stosowania jest nie tylko połysk, ale też zmiękczenie, odżywienie i zabezpieczenie skóry przed wnikaniem szkodliwych substancji i wilgoci.

    Balsam do butów

    Źródło: Balsam do butów

    Niezwykle uniwersalnym preparatem, który doskonale odświeża skórę, jest specjalna pianka. Sprawdzi się w przypadku skóry zwykłej i natłuszczonej, a nawet zamszu i nubuku, które są trudne w pielęgnacji. Pianka nie tylko skutecznie usuwa brud i zanieczyszczenia, np. po zimie, kiedy na powierzchni butów powstają ślady od soli, ale też pielęgnuje skórę i odświeża kolor. Doskonale sprawdzi się więc jako środek do odnowienia galanterii skórzanej.

    Pianka do butów

    Źródło: Pianka do butów

    Odświeżanie skórzanych akcesoriów na wiosnę to podstawowe zadanie, jeśli ulubiony portfel, torebka czy etui wykonane z tego szlachetnego materiału, nadal ma zachwycać i służyć jeszcze przez długi czas. Warto przy tym pamiętać, że właściwa impregnacja i pielęgnacja na co dzień oraz odpowiedni sposób przechowywania galanterii skórzanej, ułatwi zadanie, jakim jest przygotowanie jej na kolejny sezon.

    Zamknij
    Porównaj produkty ()