Planujesz wizytę w Turcji i zastanawiasz się, gdzie pojechać i co ciekawego zobaczyć? A może po prostu szukasz inspiracji do przyszłych podróży? Kapadocja zachwyciła wielu podróżników. Ty także daj się jej oczarować. Z naszego przewodnika dowiesz się, jak najlepiej spędzić wakacje w Kapadocji 2021, i nic Cię nie ominie.

Gdzie leży Kapadocja?

Kapadocja leży samym sercu Turcji, w regionie Anatolia. Jest położona na sporej wysokości – w większości jest to płaskowyż. W lecie jest gorąco i sucho, a jeśli planujesz wyjazd zimą, wiedz, że bywa tam naprawdę zimno i śnieżnie.

Dawniej przebiegał przez Kapadocję Szlak Jedwabny, którym podróżowały karawany wiozące kosztowności z Chin i Indii na Bliski Wschód i do Europy. Dziś ta bajkowa kraina jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek na świecie, kochają ją także nowożeńcy. Warto odwiedzić ją chociaż raz w życiu.

Kapadocja – samolotem, samochodem czy autokarem?

Istnieją bezpośrednie loty z Warszawy do Nevsehir [NAV], jednak są dość drogie. Dobrym pomysłem jest dolecieć samolotem do Stambułu [IST], a stamtąd tureckimi liniami do Nevsehir lub Antalyi [AYT]. Wiele osób dociera do Turcji autokarem. Podróż nie jest taka długa, jak by się mogło wydawać – trwa nieco ponad dobę. Autokary biur wycieczkowych zazwyczaj docierają do Stambułu, skąd można na różne sposoby przedostać się do Kapadocji, na przykład samolotem czy nocnym autobusem. Dla miłośników eskapad na własną rękę jest jeszcze podróż własnym lub wypożyczonym samochodem. Zanim spakujesz walizki, koniecznie sprawdź sytuację pandemiczną i warunki wjazdu, które podaje MSZ.

Z czego słynie Kapadocja?

Kapadocja ma niezwykły, niemal księżycowy krajobraz, ukształtowany przez erozję skał i erupcje wygasłych już wulkanów. Gęsta lawa i popioły wulkaniczne zestaliły się w formacje skalne, a te następnie zostały ukształtowane przez erodujący wiatr i wodę. W efekcie powstał kamienny płaskowyż pełen wysokich, stożkowatych skał zwanych bajkowymi kominami. Każdego roku przyciąga on miliony ludzi z całego świata!

Na pewno znasz też Kapadocję z pięknych zdjęć balonów. Jeśli planujesz wycieczkę do Kapadocji, koniecznie wybierz się w lot balonem. Szczególnie piękne widoki są podczas wschodu słońca, jednak trzeba wówczas wstać około 4. Bez wątpienia warto poświęcić nieco snu, by zobaczyć na własne oczy zapierający dech w piersiach krajobraz. Loty organizuje wiele firm wycieczkowych, a cena za lot to około 150 euro.

Wakacje w Kapadocji 2021
Wakacje w Kapadocji 2021

Kapadocja i zachód słońca w Różowej Dolinie

W okolicy miasta Göreme leżą niezwykłe doliny wśród skał o różowym zabarwieniu. Warto pójść tam na spacer, a jeszcze lepiej – wybrać się na oglądanie zachodu słońca. To magiczne doświadczenie, jednak warto pamiętać, że miejsce to jest bardzo popularne i nie ma co liczyć na samotność. Najłatwiej dostać się tam wypożyczonym samochodem lub taksówką – w tym drugim przypadku można umówić się z taksówkarzem na odbiór.

Skalne miasta w Kapadocji

W Kapadocji przez stulecia skały wykorzystywano jako budulec w nietypowy sposób: ludzie żłobili w nich mieszkalne jaskinie i sieci tuneli. Powstały całe skalne miasteczka, a w nich domy, świątynie, klasztory, magazyny.

Największym wykutym w skale klasztorem w Kapadocji jest kompleks klasztorny Selime, znany również jako Kaledibi. Jego częścią jest kościół wielkości katedry, pomieszczenia mieszkalne dla mnichów, dużą kuchnię i stajnię. Został on wyrzeźbiony ręcznie przez mnichów w XIII wieku. Ściany były niegdyś ozdobione freskami, z których niewiele pozostało, ale nadal jest tam zachwycająco.

Ze szczytu klasztoru Selime roztacza się również spektakularny widok na dolinę Ihlara, kanion o długości 15 km i głębokości 150 m. W dolinie znajduje się jeszcze więcej budynków wykutych w skale.

Kapadocja: skalne miasta
Kapadocja: skalne miasta

Jazda konna w Kapadocji

Nie bez powodu na Kapadocję mówi się „kraina pięknych koni”. Przejażdżka konna podczas zachodu słońca po księżycowym krajobrazie jednej ze skalnych dolin to przeżycie, które zapamiętasz na zawsze. Nie trzeba mieć żadnych umiejętności jeździeckich. Konie są odpowiednio wyszkolone, by przewozić niedoświadczonych jeźdźców, a nad wszystkim czuwają przewodnicy, którzy również udzielają instrukcji podczas przejażdżki. Przejażdżki konne oferuje wiele firm wycieczkowych – bez trudu znajdziesz odpowiednią tam, gdzie się zatrzymasz.

Kapadocja – co jeść i co kupić

Kapadocja, jak cała Turcja, jest rajem dla smakoszy pragnących spróbować czegoś nowego. To kraj o wysokiej kulturze kulinarnej i powszechnym zwyczaju jedzenia poza domem. Co więcej, jedzenie jest wszechobecne i dość tanie. Będąc w Kapadocji, koniecznie spróbuj tych specjałów:

Nevşehir mantısı: przypominający ravioli przysmak z miasta Nevşehir; nadziewane mięsem lub podsmażaną cebulą, często serwowane z gotowaną ciecierzycą.

Pastırmalı börek: pastırma to peklowana wołowina obtoczona w przyprawach; w tym daniu je się ją zawiniętą w arkusz cienkiego ciasta i usmażoną na oleju.

Ermeni yahnisi: gulasz z całych cebul z dodatkiem mięsa lub fasoli.

Deveci pilavı, czyli „pilaw poganiacza wielbłądów”: to danie z kaszy bulgur, cebuli, pomidorów i przypraw podobno przyrządza się w Anatolii od czasów, gdy przejeżdżały tędy karawany. Podaje się je z jogurtem czosnkowym i płatkami papryki.

Patates köftesi: rodzaj placków z gotowanych ziemniaków; w Kapadocji hoduje się bardzo smaczne ziemniaki, a te placki robi się z odmiany kıraç.

Boran aşı: pszenica i ciecierzyca ugotowane z masłem, jogurtem i serem, i posypane odmianą mięty zwaną yarpuz.

wina: Kapadocja słynie z produkcji świetnych win, które regularnie zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach winiarskich.

Jeśli chcesz przywieźć do domu pamiątkę z Kapadocji lub zachwycić bliskich prezentem, możesz kupić kamienną lampkę w kształcie skalnego miasteczka, dywanik czy ceramikę. Charakterystyczne dla Kapadocji są także przeróżne prażone nasiona kupowane na wagę. Jak w całej Turcji, wiele pamiątek – breloków, biżuterii czy ceramiki – jest ozdobionych tzw. “okiem Fatimy”, mającym chronić przed złym spojrzeniem.

Co jeść i pić w Kapadocji - tradycyjna turecka herbata
Co jeść i pić w Kapadocji – tradycyjna turecka herbata

 

Autorzy zdjęć: główne – Mehmet Turgut Kirkgoz; 1 – Timur Garifov; 2 – Thomas Griggs; 3 – Katya Azi.

 

Po więcej inspiracji zajrzyj na nasz profil na Instagramie.