Pastele są jak paryskie makaroniki: rozkoszne, ale w nie za dużych dawkach. Czy i Ty masz ochotę dołączyć pastelowe dodatki – torebki, buty, apaszki – do wiosennych looków, ale zastanawiasz się, z czym nosić pastele? Zobacz, jak to zrobić, żeby nie przesłodzić.

Pastele – jakie to kolory?

Kolor pastelowy to po prostu taki z dużą zawartością bieli. Jasny, ale nie jaskrawy. W naturze występuje na wiosennych kwiatach, na przykład żonkilach, niezapominajkach, fiołkach czy kwieciu jabłoni, a także na przykład na skorupce jaja drozda (śliczny odcień błękitu). Być może to właśnie dzięki powinowactwu z wiosną i rozkwitem budzą tak pozytywne skojarzenia.

Przykłady kolorów pastelowych

Kolory pastelowe to na przykład: błękit, liliowy, écru, pudrowy róż, jasnożółty, miętowy, akwamaryna, chamois (naturalna barwa koziego zamszu), lawendowy, popielaty, seledynowy czy kremowy. Odcieni jest mnóstwo; wszystkie to po prostu jasne, rozbielone wersje innych kolorów, na przykład liliowy powstaje przez dodanie bieli do fioletu. Proste? Proste.

Komu pasują pastele?

Tradycyjnie pastele poleca się osobom o delikatnej, jasnej urodzie ze złotymi tonami (pastele ciepłe, np. morelowy) lub ze srebrnymi tonami (pastele chłodne, np. seledynowy). Na szczęście jednak nie trzeba trzymać się reguł: pastelowe torebki, sukienki czy apaszki pasują do wszystkich typów urody. Wyglądają dobrze zarówno z bladą, jak i opaloną cerą. Z czym nosić pastele, jeśli chodzi o biżuterię? Pastelowe dodatki można łączyć i ze złotą, i ze srebrnymi kolczykami, naszyjnikiem czy bransoletką.

Z czym nosić pastele?

Najbezpieczniej dodać jeden pastelowy dodatek – np. liliową torebkę – do mniej więcej jednokolorowego looku, utrzymanego w jasnej, biało-szaro-beżowej tonacji. Jasne niebieskie dżinsy także łatwo połączyć z pastelami. Większej wprawy wymaga noszenie ich do ciemnych barw, w tym czerni. Czemu jednak nie dodać seledynowej torebki do granatowego płaszcza? Tak samo umiejętne połączenie pasteli z czernią da nietuzinkowy efekt: na przykład pudroworóżowe balerinki lub błękitna torebka i letnia czarna sukienka maxi. Możesz wręcz udowodnić, że i pastele mają rację bytu w stylizacjach z pazurem.

Jak łączyć pastele?

Lepiej jednak nie łączyć między sobą różnych pastelowych odcieni, z wyjątkiem jasnej szarości i beżu. Pastelowa królowa może być tylko jedna. Jeśli chcesz uniknąć przesłodzenia, nie noś raczej pastelowej torebki do pastelowej sukienki w kwiaty, chyba że właśnie o taki słodki efekt Ci chodzi.

Podsumowując, w noszeniu pasteli warto pozwolić sobie na dużo dowolności. Stylizuj je albo klasycznie, albo charakternie, albo słodko – w zależności od tego, na co masz akurat ochotę. Zresztą jeśli chcesz zjeść całą torebkę paryskich makaroników, to też nie będziemy Cię od tego odwodzić!