Należysz do szczęśliwców, którzy w wakacje 2021 odwiedzą Chorwację? A może podróż do tego pięknego kraju jest dopiero w sferze Twoich marzeń? Chorwacja to nie tylko plaże! Zobacz 9 najciekawszych miejsc w Chorwacji – od takich, które musi zobaczyć każdy turysta, po prawdziwe ukryte perełki.

Chorwacja – czy warto?

Położona na Bałkanach Chorwacja od lat 90-tych jest jednym z ulubionych miejsc polskich i europejskich turystów. Nic dziwnego – ten kraj może poszczycić się z jednej strony średniowiecznymi miastami i historycznymi ruinami, ale też bogactwem wspaniałych plaż, jezior, wodospadów, spektakularnymi wybrzeżami Adriatyku i przepięknymi wyspami.

A więc Chorwację nie tylko warto, lecz trzeba zobaczyć, zwłaszcza że ceny noclegów są tam na pewno konkurencyjne, a często nawet niższe niż w Polsce. Dojazd do Chorwackiej granicy z Polski południowej trwa zaledwie nieco ponad 6 godzin, a na chorwackie wybrzeże Adriatyku z Polski centralnej dojedziesz w około 12 godzin. Wiele osób decyduje się więc na nocną podróż samochodem. Inną opcją jest lot samolotem (pamiętaj o odpowiednich walizkach kabinowych spełniających standardy linii lotniczych) lub przejazd autokarem.

Chorwacja – zasady wjazdu

Czy można podróżować do Chorwacji? Odpowiedź brzmi tak – pod pewnymi warunkami. Do 31 lipca warunkiem wjazdu jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID. Osoby, które go nie mają, mogą wjechać pod warunkiem: okazania negatywnego testu na COVID, zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 w ciągu ostatnich 180 dni. Szczegóły sprawdź na rządowej stronie.

 

Co więc zobaczyć w Chorwacji? Oto lista 9 miejsc, które warto odwiedzić:

1. Dubrownik – perła Adriatyku

Dubrownik, nazywany „perłą Adriatyku”, jest jednym z głównych ośrodków turystycznych w regionie. Leży na południowym krańcu Chorwacji. Został założony w VII wieku n.e. jako ośrodek handlu morskiego.

Dubrownik ma wiele skarbów. Wybierz się na przykład na spacer po starym mieście i podziwiaj stare mury obronne, brukowane uliczki, wspaniałe pałace i kościoły. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest XV-wieczny cud inżynierii, Fontanna Onofrio. W nocy stare miasto jest nastrojowo oświetlone, co nadaje mu romantyczny klimat.

Niedaleko starówki znajdują się popularne plaże, takie jak Banje i Lapad. Promem możesz dostać się na wyspę Lokrum, na której warto obejrzeć klasztor, pójść do ogrodu botanicznego i poleżeć na plaży.

Chorwacja: Dubrownik
Chorwacja: Dubrownik

2. Słynne wodospady w Parku Narodowym Krka

Park Narodowy Krka jest jednym z najsłynniejszych cudów natury Chorwacji. Znajduje się w środkowej Dalmacji, niecałe 15 km od miasta Sibenik. Czekają tam na Ciebie bujne lasy, kaskadowe wodospady, wartko płynące potoki – i jeszcze więcej. To idealna ucieczka od zatłoczonych chorwackich miasteczek i nadmorskich kurortów.

Park Narodowy Krka jest otwarty przez cały rok. Opłata za wstęp waha się od 30 HRK w zimie do 200 HRK w lecie. Najwygodniej jest dostać się tam autem. Alternatywnie od kwietnia do października można popłynąć łodzią z miasteczka Skradin lub pojechać autobusem z Lozovaca, które zawiozą Cię w pobliże wodospadu Skradinski Buk.

Wodospady Krka
Wodospady Krka

3. Split – zwiedzanie i życie nocne

Dalej na północ wzdłuż wybrzeża znajduje się Split, drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Split położony jest na niewielkim półwyspie na dalmackim wybrzeżu. Jego rzymska architektura i domy o pomarańczowych dachach pięknie kontrastują z turkusowym morzem. Mnóstwo słońca, imponujące zabytki, gastronomia i życie nocne sprawiają, że Split jest uwielbiany przez turystów, zwłaszcza że można z niego popłynąć na wiele adriatyckich wysp.

Główną atrakcją miasta jest starówka z piękną gotycką i renesansową architekturą. W jej sercu leży pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana, zbudowany na przełomie III i IV w. n.e.. To przypominający małe miasteczko cały kompleks pałacowy,  z labiryntem marmurowych chodników i budynków. Wewnątrz pałacu zwiedzisz na przykład Katedrę św. Domniona, świątynię Jowisza czy dwa oryginalne pomniki egipskich sfinksów.

Poza starówką możesz spacerować wzdłuż nadmorskiej promenady, zrobić zakupy na tętniącym życiem targu, poopalać się na plaży Bačvice czy wybrać na mecz na stadionie Poljud.

Split
Split

4. Vis – wyspa na krańcu świata

Vis jest najdalej położoną zamieszkałą wyspą od chorwackiego lądu; znajduje się w zasadzie w połowie drogi między Chorwacją a Włochami. Nie jest zbyt łatwo dostępna, przez co jest zarówno ekscytująca, jak i ekskluzywna. Na 90 kilometrach kwadratowych lądu znajdziesz tam oszałamiające plaże, zatoki i dwa miasta – Vis i Komiža, w których niespiesznie toczy się życie. Vis leży na południowym wschodzie, a Komiža na południowym zachodzie.

Wybrzeże wyspy usiane jest plażami, jaskiniami i zatokami. Nie zapomnij odwiedzić słynącej z urody plaży Stiniva. Jest niewielka, ale spektakularnie położona: w wąskiej zatoce otoczonej stromymi, 35-metrowymi klifami. Na wyspę Vis dopłyniesz ze Splitu promem lub motorówką.

Wyspa Vis
Wyspa Vis

5. Brela – zamiast zatłoczonych kurortów

Brela ma wszystkie zalety turystycznego kurortu, ale nie jest tak zatłoczona jak położona kilka kilometrów dalej Makarska. Ma ładne plaże, niedrogie hotele, krystalicznie czystą wodę i piękną marinę. Brela to idealne miejsce dla tych, którzy chcą zejść z utartych szlaków i odkryć jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Chorwacji.

6. Jeziora w Parku Narodowym Plitwice

Park Narodowy Plitwice to jeden z najpiękniejszych cudów natury w Chorwacji i w całej Europie. Składa się z bujnych lasów i zapierających dech w piersiach wodospadów, pod którymi uformowało się aż 16 jezior, połączonych ze sobą w dwóch skupiskach: górnym i dolnym. Skąd się wzięły? Woda spiętrza się na naturalnych tamach trawertynowych, które tworzą wodospady o wysokości niekiedy aż 70 metrów. Co więcej, Jeziora Plitwickie mają różne kolory – od turkusowego po niebieski, zielony i szary. Jeziora i ich okolice można zwiedzać, spacerując po drewnianych kładkach lub łodzią.

Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie

7. Rzymskie miasto Pula na Istrii

Pulę obowiązkowo musi odwiedzić każdy, kto odwiedzają półwysep Istria nad Morzem Adriatyckim. Przyciągała zwiedzających już w czasach starożytnego Rzymu, kiedy to fani tłumnie przybywali do miejskiego amfiteatru, aby oglądać walki gladiatorów. Dziś Pula jest miastem tętniącym życiem, oferującym wiele do zobaczenia i zrobienia.

Główną atrakcją miasta jest rzymski amfiteatr z I wieku. Amfiteatr, znany jako Arena, jest jednym z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów na świecie. Warto zobaczyć także stare bramy miejskie, łuki, klasztory, bizantyjską kaplicę, wenecką fortecę i Forum, główny plac miasta, otoczony budynkami z czasów rzymskich.

Naturalne piękno okolicznych wzgórz i skąpanych w słońcu plaż gwarantuje także świetną zabawę na świeżym powietrzu. Odwiedź również pobliski Park Narodowy Brijuni i wsie. Z kolei turkusowa woda i piaszczyste plaże dają okazję do wędkowania, żeglowania, pływania, snorkelingu i nurkowania wśród starożytnych statków i okrętów wojennych z I wojny światowej.

Detal architektoniczny w Puli
Detal architektoniczny w Puli

8. Zielone serce Istrii – Motovun

Motovun to urzekające otoczone murem miasteczko i jeden z najpiękniejszych skarbów Chorwacji. Znajduje się na półwyspie Istria, na 277-metrowym wzgórzu w dolinie rzeki Mirna. Sceneria zapiera dech w piersiach; duża część jej uroku tkwi w panoramach zielonej doliny, nad którą wznosi się to bajkowe miasteczko. Mieszka tam zaledwie kilkadziesiąt osób, ale słynie ono na całym świecie z wybornych win, oliwy i trufli. Wilgotny, ciemny las Motovun w dole miasteczka również ma w sobie coś mitycznego, zwłaszcza że właśnie tam rosną owe słynne trufle.

9. Stolica Chorwacji: Zagrzeb

Z kolei w głębi lądu, na północnym zachodzie, znajduje się Zagrzeb. Możesz odwiedzić go po drodze, jadąc na wybrzeże, lub zatrzymać się na dłużej, bo to świetna baza do wycieczek. Zagrzeb, największe miasto i stolica Chorwacji, jest często pomijany przez turystów, którzy wybierają bardziej popularne nadmorskie miejscowości w kraju i nie bardzo wiedzą, co można robić w Zagrzebiu. Ale z całą pewnością warto go odwiedzić.

Czym więc wyróżnia się Zagrzeb? To tętniąca życiem metropolia pełna zarówno historycznych, jak i współczesnych atrakcji turystycznych. Historia miasta sięga XI wieku naszej ery, kiedy to założył je węgierski król Władysław. Dziś Zagrzeb jest rozległym, kosmopolitycznym miastem i sercem chorwackiej kultury, nauki i państwowości.

Jest podzielony na Górne i Dolne Miasto. Górne Miasto to starówka, gdzie możesz przespacerować się brukowanymi uliczkami i zwiedzić średniowieczne kościoły, wieże i pałace. Z kolei Dolne Miasto powstało pod koniec XIX wieku. Ma szerokie ulice otoczone kamienicami z czasów, gdy Zagrzeb był częścią Imperium Habsburgów.

Zagrzeb - stolica Chorwacji
Zagrzeb – stolica Chorwacji

 

Jeśli już wiesz, co zobaczyć w Chorwacji, rzuć okiem na naszą ofertę walizek.

 

Dubrovnik – Spencer Davis; Krka – Fabian Wiktor; Split – Kirsten Velghe; Vis – Pero Vojkovic; Plitwice – Ilse; Pula – Nick Kane; Zagrzeb – David Boca.