2 lipca 2019 r. nastąpi całkowite zaćmienie Słońca – obejmie południowy Pacyfik i zakończy się nad Ameryką Południową. Grupa studentów i naukowców z Poznania postanowiła obserwować to wyjątkowe zjawisko w Chile, m.in. na pustyni Atakama. WITTCHEN wsparł projekt Eclipse de Sol Chile 2019 finansowo oraz produktami z oferty bagażowej.

Eclipse de Sol Chile 2019 to projekt artystyczno-naukowy, którego głównym celem jest przeprowadzenie obserwacji zaćmienia Słońca oraz dotyczących tego zdarzenia niezbędnych badań 2 lipca 2019 r. w Chile. Studenci fizyki i astronomii m.in. z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także artyści zajmujący się astrofotografią, podjęli się tego ambitnego wyzwania, które jest zarówno wspaniałą okazją do zdobycia wiedzy z zakresu astronomii i fizyki, jak i stworzenia niepowtarzalnej fotorelacji z podróży po bezdrożach Ameryki Południowej. Zaćmienie Słońca to zjawisko bez wątpienia warte zbadania oraz uwiecznienia.

walizka WITTCHEN w podróży do Chile

walizka WITTCHEN w podróży do Chile

Ekipa Eclipse de Sol Chile 2019

  • Karolina Dziadura – kierownik całego projektu, astronomka, od niedawna zajmująca się grafiką warsztatową. Instruktorka karate, studentka drugiego roku studiów drugiego stopnia na kierunku astronomia, na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Laureatka konkursu Diamentowy Grant VII. Otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendium rektora w latach 2015–2019. Prezes Astronomicznego Koła Naukowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, główne zainteresowanie to małe ciała Układu Słonecznego.

  • Paweł Franciszek Jaskuła – odpowiedzialny za dokumentację całego wydarzenia artysta interdyscyplinarny zajmujący się m.in. tematyką wszechświata, zjawiskami światła i czerni. Magister sztuki, a także student fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wielokrotny laureat stypendium rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu dla najlepszych studentów. Finalista wielu zarówno polskich, jak i międzynarodowych konkursów artystycznych. Odpowiedzialny za fotoreportaż wyprawy do Chile, a także zaproszony do realizacji pracy na wystawę podsumowującą projekt Eclipse de Sol Chile 2019.

  • Joachim Kruger – student trzeciego roku studiów pierwszego stopnia na kierunku astronomia, na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, zastępca prezesa Astronomicznego Koła Naukowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Stypendium Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w latach 2017–2019. Interesuje się przede wszystkim sztucznymi satelitami Ziemi oraz ochroną naszej planety przed zagrożeniami z kosmosu.

  • Justyna Olszewska – studentka pierwszego roku studiów pierwszego stopnia na kierunku astronomia, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pracownik Katedry Interdyscyplinarnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Specjalizuje się w fotografii oraz wideo. W 2018 roku rozpoczęła interdyscyplinarny doktorat na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu łączący sztukę i naukę, który realizuje we współpracy z Instytutem Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zajmuje się przede wszystkim astrofotografią. Badania przeprowadzone w Chile będą załączone do jej pracy doktorskiej.

  • Michał Pawłowski – inżynier, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej, student pierwszego roku studiów pierwszego stopnia na kierunku astronomia. Prowadzi obserwacje w Obserwatorium Astrogeodynamicznym w Borowcu. Zajmuje się przede wszystkim astrofotografią.

  • Krzysztof Lisiecki – student drugiego roku astronomii na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Finalista LX Olimpiady Astronomicznej, a także laureat wielu ogólnopolskich konkursów naukowych i stypendiów. Doświadczył zjawiska zaćmienia Słońca na własnej skórze w sierpniu 2017 roku. Interesuje się astrofotografią i zjawiskami atmosferycznymi. W projekcie Eclipse de Sol Chile 2019 koordynuje część skupioną na badaniu wpływu zaćmienia na lokalne warunki pogodowe. Popularyzator nauki.

  • Beata Zjawin – jedna z koordynatorek projektu z grupy Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, licencjatka astronomii, obecnie również studentka fizyki na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika. Laureatka wielu stypendiów. Pracuje w grupie CASTLE (Cold Atomic Space-Time Laboratory) nad poszukiwaniami ciemnej materii przy pomocy optycznych zegarów atomowych. W wolnych chwilach podróżuje.

plecak WITTCHEN w Chile

plecak WITTCHEN w Chile

WITTCHEN wspiera Eclipse de Sol Chile 2019

Marka WITTCHEN postanowiła wesprzeć wyprawę młodych naukowców, oferując im wsparcie finansowe, a także plecaki oraz walizki przeznaczone na długą podróż. Modele walizek z policarbonu są, zdaniem obdarowanych, „wykonane z tego samego tworzywa, co kaski kosmonautów”, i spisują się nawet w trudnych, pustynnych warunkach. Całą relację z ekspedycji można śledzić na Facebooku oraz Instagramie, gdzie ekipa na bieżąco zamieszcza wpisy, zdjęcia, a także filmy.

plecak WITTCHEN na pustyni Atakama

plecak WITTCHEN na pustyni Atakama