Dobrze dobrany portfel powinien być nie tylko elegancki i trwały, ale także praktyczny. Doradzamy, jak wybrać rozmiar portfela, aby zmieściły się w nim karty kredytowe i wszystkie najważniejsze dokumenty.

Stylowy i funkcjonalny portfel

Portfel to dodatek, który wiele mówi o swoim właścicielu. Zdarza się, że sięgasz po niego podczas biznesowego obiadu czy uroczystej kolacji – z tego powodu należy zadbać o to, by prezentował się stylowo. Dokonując zakupu, warto zwrócić uwagę na estetykę wykonania danego modelu, a także na rodzaj wykorzystanego materiału. Za najbardziej stylowe uważa się akcesoria z naturalnej skóry – bardzo istotna jest jednak jej jakość. Po portfel sięgasz przeważnie kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie – tania skóra szybko wytrze się i zużyje. Najlepszy wybór to modele wykonane ze skóry licowej. Po pierwsze ten materiał wyróżnia się ponadprzeciętną trwałością. Portfel ze skóry licowej będzie służył Ci latami – nawet jeżeli będzie korzystał z niego naprawdę często. Po drugie, skóra licowa jest materiałem odpornym nie tylko na fizyczne zużycie, ale również na zmieniające się trendy. Niezależnie od panującej mody pozostaje wyznacznikiem dobrego gustu. Wykonane z niej akcesoria pasują zarówno do oficjalnych stylizacji, jak i do zestawów bardziej casualowych.

Wymiary portfela – na co zwrócić uwagę?

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę podczas zakupu, jest rozmiar portfela. Dokonując wyboru, powinieneś uwzględnić wymiary dokumentów i kart, które chciałbyś przechowywać w portfelu. Zgodnie z międzynarodową normą ID-1 ISO/IEC 7810, polskie dowody osobiste i prawa jazdy mają wymiary 53,98 × 85,60 mm. Takie same wymiary mają również wydawane przez banki karty płatnicze i kredytowe. Identyczne lub bardzo zbliżone wymiary mają również inne plastikowe karty: legitymacje studenckie, karty lojalnościowe, karty biblioteczne, identyfikatory, karty dostępowe, okresowe bilety komunikacji miejskiej. Zdecydowana większość portfeli dostosowana jest do przechowywania dokumentów w takim rozmiarze. Do mniejszych modeli nie zmieszczą się jednak używane w Polsce dowody rejestracyjne, które po złożeniu na pół tworzą książeczkę o wymiarach 73 × 105 mm. Jeszcze większe wymiary mają polskie paszporty – 88 × 125 mm.

Małe portfele – dyskretne i eleganckie

mały portfel ze skóry licowej

mały portfel ze skóry licowej

Mały portfel to najlepsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na elegancji. Męskie portfele nie wypychają kieszeni spodni ani nie obciążają połów marynarki, dzięki czemu sylwetka zachowuje naturalny proporcje, a stylizacja – estetyczny wygląd. Z kolei damskie modele bez problemu zmieszczą się do mniejszych, bardziej eleganckich torebek, pasujących do wieczorowych kreacji. Mały portfel ma jednak to do siebie, że mieści się w nim niewiele. Modele tego typu przeważnie posiadają jedną zasuwaną kieszeń na banknoty oraz dwie lub trzy przegródki, w których zmieszczą się tylko niezbędne dokumenty oraz karta płatnicza. Zakup małego portfela to rozwiązanie dla osób, które cenią minimalizm i praktyczne rozwiązania. Ciekawą propozycją są również bilonówki. Dzięki nim utrzymasz w porządku drobne momenty, które często zalegają w kieszeniach czy na dnie torby.

bilonówka z miękkiej skóry cielęcej

bilonówka z miękkiej skóry cielęcej

Średnie portfele – praktyczne i poręczne

Średni portfel to kompromis między elegancją i funkcjonalnością. Zmieścisz w nim banknoty, bilon oraz wszystkie potrzebne na co dzień dokumenty i karty. Jednocześnie bez problemu schowasz go do kieszeni płaszcza, kurtki czy spodni. Portfele tego typu oferują dużą liczbę przegródek. Możesz trzymać w nich nie tylko prawo jazdy, dowód osobisty i karty bankomatowe, ale także dowód rejestracyjny. Dodatkową zaletą są przezroczyste kieszenie, w której możesz umieścić zdjęcia swoich bliskich.

średni portfel ze skóry licowej

średni portfel ze skóry licowej

 Duże portfele – pojemne i wygodne

Jeżeli nie jesteś fanem minimalistycznych rozwiązań i zależy Ci na tym, by wszystko, co potrzebne, mieć zawsze pod ręką, duży portfel jest najlepszym rozwiązaniem. Zmieścisz w nim nie tylko pieniądze i dokumenty, ale także karty lojalnościowe, wizytówki, bilety i paragony. Największe modele są w stanie pomieścić nawet paszport. Duża liczba przegródek i zasuwanych kieszeni ułatwia utrzymanie porządku. Ceną za taką pojemność są duże wymiary. Przechowywanie dużego portfela w kieszeni jest niewygodne, a czasami nawet niemożliwe – najlepiej nosić go w torbie, torebce, plecaku lub aktówce.

duży portfel ze skóry licowej

duży portfel ze skóry licowej

Portfele z ochroną RFID

RFID (ang. Radio-frequency identification) to technologia umożliwiające przesyłanie danych za pomocą fal radiowych. Informacje zapisywane są w znacznikach, czyli miniaturowych układach elektronicznych wyposażonych w antenę odbiorczo-nadawczą. Elementy te znane są powszechnie jako chipy. Czytnik RFID wysyła fale radiowe o odpowiednich częstotliwościach, za pomocą który zasila chip, a następnie dekoduje informacje, które zostały do niego wysłane. Jest to rozwiązanie wykorzystywane w kartach zbliżeniowych wszelkiego rodzaju – biletach komunikacji miejskiej, karnetach narciarskich, przepustach i identyfikatorach umożliwiających np. otworzenie drzwi. W oparciu o technologię RFID działają również zbliżeniowe karty płatnicze. Takie rozwiązanie bez wątpienia ułatwia codziennie zakupy, jednak wiąże się też z pewnym ryzykiem. W zatłoczonych miejscach, takich jak dworce, lotniska czy środkowi komunikacji publicznej istnieje ryzyko zeskanowania przez nieuprawnioną osobę, która zaopatrzyła się w odpowiedni sprzęt. Przestępca może pozyskać dane z karty, które posłużą mu do kradzieży zgromadzonej na niej środków. W odpowiedzi na to zagrożenie, powstały portfele wyposażone w specjalną membranę. Uniemożliwia ona zeskanowanie kart RFID schowanych we wnętrzu portfela, a jednocześnie jest zupełnie niewidoczna i nie wpływa na jego estetykę.

portfel ze skóry licowej z ochroną RFID

portfel ze skóry licowej z ochroną RFID