Obuwie z nubuku kojarzone głównie ze ze stylem casualowym i smart casualowym jest powszechnie uważane za trudniejsze w utrzymaniu niż buty ze skór licowych. Podobnie jak zamsz, nubuk wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której może przetrwać lata. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak należy dbać o buty z nubuku.

Zadbaj o regularne czyszczenie

Po pierwsze i najważniejsze – na butach ze skóry nubukowej nie wolno pozostawiać żadnych zabrudzeń, np. kurzu i pyłu. Jeśli zaschną, będzie trudno je usunąć, dlatego tego rodzaju obuwie należy wyczesywać szczotką z miękkim włosiem. Skóry szorstkie, do których zaliczany jest zamsz i nubuk, cechują się małą odpornością na przemakanie. Wymagają również czyszczenia środkami przeznaczonymi wyłącznie do tego rodzaju skóry. Po usunięciu zabrudzeń należy zastosować specjalne aerozole do skóry nubukowej, nie wolno natomiast używać past i kremów. Większe zabrudzenia można usunąć za pomocą lekko wilgotnej ściereczki, nie doprowadzając do przemoczenie skóry, podobnie jak w przypadku innych rodzajów skór. Zacieki solne powstałe w czasie użytkowania obuwia w warunkach zimowych należy usuwać specjalistycznymi środkami. W ofercie marki WITTCHEN dostępne są zarówno eleganckie buty z nubuku, jak i środki do ich pielęgnacji. Szczególnie w sezonie jesiennym i wiosenno-letnim ten rodzaj obuwia jest bardzo popularny.

trzewiki męskie ze skóry nubukowejpantofle ze skóry nubukowejgranatowe trzewiki męskie

trzewiki męskie ze skóry nubukowej

pantofle ze skóry nubukowej

granatowe trzewiki męskie

Buty z nubuku a środki do pielęgnacji

Oczyszczona skóra nubukowa wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W tym celu skorzystaj z preparatu do pielęgnacji skóry, np. uniwersalnego impregnatu. Ważne jest, aby używać środków ochronnych z odpowiedniej odległości, zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem. Zaleca się, aby preparaty pozostawić na obuwiu na kilka minut, a następnie delikatnie nawilżoną wodą szmatką lub gąbką wycierać plamę do momentu aż zniknie. Całe czyszczenie powinno odbywać się możliwie maksymalnie na sucho. Na koniec warto zastosować renowator w sprayu, który odnowi kolor butów, pokryje drobne przebarwienia, a także stworzy dodatkową warstwę ochronną. Praktyczne akcesoria, które pomogą Ci dbać o wyroby ze skóry, nie tylko nubukowej, znajdziesz tutaj.

uniwersalny impregnat do pielęgnacji skórrenowator do pielęgnacji skóry nubukowej i zamszowejpianka rozciągająca do obuwia

uniwersalny impregnat do pielęgnacji skór

renowator do pielęgnacji skóry nubukowej i zamszowej

pianka rozciągająca do obuwia

Nasza rada:

pamiętaj, żeby nie przemoczyć obuwia z nubuku i zamszu oraz nie zanurzać go w wodzie. Usunięcie niektórych zabrudzeń jest możliwe, gdy użyjesz specjalnej gumki do skóry nubukowej, która wyciera powstały na powierzchni obuwia rysy.

 

Jak widać, buty nubukowe wymagają nieco większej uwagi niż obuwie ze skóry licowej, która jest gładka i dosyć prosta w utrzymaniu. Jednak regularne czyszczenie nubuku i odpowiednie jego zabezpieczanie pozwoli cieszyć się ulubioną parą obuwia przez wiele sezonów.