Krawat to najpopularniejszy dodatek w garderobie eleganckiego mężczyzny. Wybierz idealny model z WITTCHEN!

Krótka historia krawatu

Współczesny krawat wywodzi się od jedwabnych chust noszonych przez chorwacką kawalerię, która była częścią armii francuskiej w XVII wieku. Stąd francuska nazwa cravate. Krawat swój obecny wygląd przybrał na początku XX wieku, choć był krótszy od obecnej wersji, ze względu na podwyższony stan spodni, i na dobre zagościł na szyjach eleganckich mężczyzn, ale i kobiet.

Źródło: https://www.wittchen.com/krawat,p6854556#881128

Krawat – z jakiego materiału

Przy wyborze krawatu powinniśmy się kierować przede wszystkim materiałem z jakiego został wykonany. Najbardziej pożądanym włóknem jest jedwab, który najefektowniej prezentuje się na szyi. Najlepsze krawaty wykonane są z jedwabiu o najwyższej jakości jak King Silk, dostępne w ofercie WITTCHEN,i charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz przewiewnością.

Czy wiesz że…
Krawaty jedwabne należy czyścić jedynie chemicznie lub prać ręcznie. Dodatkowo, jeśli wymagają prasowania, to trzeba uważać ze zbyt wysoką temperaturą i przykładać żelazko od wewnętrznej strony krawatu.

Źródło: https://www.wittchen.com/krawat,p6804523#880762

Jaki krawat na jaką okazję

Dostępność wzorów i kolorów może przyprawiać o zawrót głowy, ale klasyka i związane z nią kolory zawsze będą modne. Dlatego kompletując eleganckie dodatki, warto postawić na ponadczasowe kolory krawatów, np. granat oraz ciemne odcienie czerwieni. Jeśli chodzi o wzór, to za najbardziej eleganckie uchodzą krawaty gładkie oraz te w mikro wzory, które są widoczne dopiero z bliskiej odległości. W mniej formalnych sytuacjach, takich jak codzienna praca, świetnie sprawdzają się krawaty w skośne pasy.

Źródło: https://www.wittchen.com/krawat,p6854556#881127

Jaka szerokość krawatu

Wybierając krawat, powinniśmy również zwrócić uwagę na jego szerokość. Modele dzielimy na wąskie: 4-6 cm, standardowe: 7-9 cm i szerokie: powyżej 9 cm. Wąskie krawaty pasują do mężczyzn o drobnej budowie ciała, z kolei szerokie – do tych nieco tęższych. Najbardziej uniwersalne są krawaty standardowe, które pasują do każdego typu sylwetki.

Pamiętaj!
Szerokość krawatu powinna być zbliżona do szerokości klap marynarki.

Źródło: https://www.wittchen.com/krawat,p6797515#880758

Sposoby wiązania krawatów

Aby w pełni wyeksponować krawat o najwyższej jakości, trzeba zadbać również o to, aby był prawidłowo zawiązany. Sposobów jest wiele, a do najpopularniejszych z nich należą:

węzeł prosty (four in hand) – najpopularniejszy i najłatwiejszy w wiązaniu, pasuje do większości koszul i rodzajów krawatów.

węzeł podwójny (Victoria, Prince Albert) – wersja zbliżona do węzła prostego, wymaga jedynie dodatkowego obrotu, przez co jest od niego grubszy. Pasuje do większości koszul i sprawdza się na wszystkich krawatach, z wyjątkiem tych wykonanych z grubszych materiałów.

węzeł Windsor – wersja wiązania na szczególne okazje, spopularyzowana przez księcia Windsoru. Jako, że wiązanie to jest bardziej obfite, potrzebuje kołnierzyka o szerzej rozstawionych rogach. Dobrze wykonany węzeł opada między dwoma rogami kołnierzyka oraz zakrywa najwyższy guzik koszuli. Krawat powinien być standardowej szerokości oraz wykonany z cienkiego materiału, jak jedwab.

Źródło: https://www.wittchen.com/krawat,p6804525#880763

Wybór idealnego modelu, koloru, wzoru czy wiązania, może okazać się nie lada wyzwaniem, ale warto osiągnąć perfekcyjny efekt. W końcu, jak powiedział Oscar Wilde: “Dobrze zawiązany krawat to pierwszy poważny krok w życiu”.