Czy organizer męski w dobie powszechnego korzystania ze smartfonów z wbudowanymi kalendarzami, notatnikami, spisem wszystkich kontaktów i adresów – ma jeszcze jakiś sens? Wydawać by się mogło, że coraz mniejszy, ale nie można dać zwieść się pozorom!

Dobry organizer męski to nie tylko praktyczny przedmiot codziennego użytku, ale również elegancki i stylowy dodatek dla osób, które dbają o swój wizerunek i chcą prezentować się jako profesjonaliści, którzy dobrze zarządzające swoim czasem i przestrzenią. Jednak nie każdy organizer męski zapewni to wszystko. Czy zatem powinien charakteryzować się dobry męski organizer? Oto nasze wskazówki!

Organizer męski – czym tak w ogóle jest?

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych cech organizera (z naszą ofertą można zapoznać się pod tym linkiem), warto napisać, czym w ogóle jest lub może być to akcesorium. W praktyce okazuje się bowiem, że bardzo różne dodatki nazywa się organizerami, choć nie wszystkie na takie miano zasługują. Jak wskazuje nazwa – organizer służy do organizowania i porządkowania. Można do niego włożyć notes bądź kalendarz z możliwością prowadzenia zapisków, a także wizytówki, karty płatnicze, a nawet banknoty! Niezbędne jest także miejsce na długopis. Dopiero „miniaktówki”, które posiadają taki zestaw możliwości, można określić pełnoprawnymi organizerami. Sam notes lub kalendarz w skórzanej bądź syntetycznej oprawie to zdecydowanie za mało, aby zyskał to miano.

Organizer to coś więcej niż notes w eleganckiej oprawie. Powyżej przykład organizera wielofunkcyjnego.

organizer z kolekcji Italy

Źródło: organizer z kolekcji Italy

Jakość, elegancja i styl – podstawa dobrego organizera męskiego

Jak już wspominaliśmy, funkcje organizera można bez problemu zastąpić aplikacjami dostępnymi w smartfonie, więc tak naprawdę kluczową kwestią, na którą powinno się zwracać uwagę podczas wyboru tego dodatku, jest jego jakość i wygląd. Na obie te kwestie wpływa przede wszystkim materiał, z którego wykonany jest organizer. Surowcem, który zapewnia zarówno elegancję, jak i wysoką jakość, jest skóra naturalna. Jest nie tylko bardzo stylowa, ale również uniwersalna. Nie trzeba zakładać garnituru i przestrzegać dress code’u w pracy, aby zdecydować się na model pokryty skórą. Alternatywą jest skóra ekologiczna. Surowiec ten może prezentować się równie efektownie. Często bez dotknięcia i dokładnego obejrzenia trudno odróżnić go od skóry naturalnej. Jest jednak mniej trwały, a intensywnie użytkowany może szybciej się wytrzeć lub pęknąć na zagięciach. Niewątpliwą zaletą organizerów męskich ze skóry ekologicznej jest ich cena. Zadarze się nawet, że są one nawet wielokrotnie tańsze niż odpowiedniki wykonane ze skóry naturalnej.

Organizer męski i jego codzienne użytkowanie

Organizer powinien być praktyczny i poręczny, stąd jego forma i wielkość mają zasadnicze znaczenie. Nie może być za duży, bo wówczas jego codzienne użytkowanie będzie utrudnione, z kolei zbyt mały nie będzie zbyt pakowny, a po włożeniu nawet niewielkiego notesu i długopisu wybrzuszy się i nie będzie w nim miejsca na dodatkowe przedmioty – wizytówki czy karty płatnicze. Trudno wskazać jeden, idealny rozmiar – każdy ma w tym zakresie swoje preferencje.  Najlepszym wyznacznikiem właściwego rozmiaru organizera jest jego wielkość po złożeniu. Organizer w takiej formie powinien bez problemu mieścić się w dłoni, dobrze byłoby również, aby po złożeniu był na tyle cienki żeby bez problemu można było go wsunąć do bocznej kieszeni torby lub włożyć do aktówki bądź nesesera, tak, by nie utrudniał zamknięcia.

 

smukły organizer – praktyczny i elegancki

Źródło: smukły organizer – praktyczny i elegancki

 

Notatnik – podstawowe zastosowanie organizera

Organizery dostępne są w bardzo różnych formach – od podstawowych, gdzie jest miejsce głównie na notes i długopis, po modele oferujące bogatsze wyposażenie i więcej funkcji.  Jednak nawet podstawowe modele dają możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb. Przykładowo, notes może być wpinany w organizer jak w segregator ringowy lub jak w podkładkę z zatrzaskiem na górze. Oba rozwiązania mają swoje zalety, warto jednak pamiętać, że w obu przypadkach najlepiej aby tylna okładka była usztywniana.  Znacznie ułatwia pisanie „w powietrzu”, bez możliwości oparcia o biurko czy inną płaską powierzchnię. Nie należy natomiast przejmować się formatem notatnika – organizery w tym zakresie dostosowane są do standardowych rozmiarów i nie powinno być problemu ze znalezieniem właściwego.

Kieszonki i dodatkowe schowki w organizerze

W organizerze powinny znajdować się też dodatkowe schowki i kieszonki. W mniejszych można trzymać karty płatnicze, wizytówki i inne drobne notki. Natomiast większe mogą służyć do przechowywania zapisanych i wyrwanych z notatnika kartek. Warto zwrócić uwagę, z czego są wykonane. W związku z tym, że będą często używane, warto, żeby użyty materiał był odpowiednio wytrzymały i elastyczny. W innym razie łatwo będzie o rozdarcie czy nieestetyczne rozciągnięcie kieszonki. Kolejnym elementem, który koniecznie musi być wytrzymały, jest uchwyt na długopis. To najczęściej używany i najbardziej narażony na zniszczenie element organizera. Dlatego też najlepiej, żeby był wykonany z wytrzymałej skóry solidnie przytwierdzonej do wewnętrznej strony oprawy.

 

prosty organizer na notes i długopis

Źródło: prosty organizer na notes i długopis

 

Dobry organizer męski – elegancki dodatek i praktyczny gadżet

Organizer jest bardzo praktyczny – przyda się każdemu mężczyźnie. W szczególności tym którzy każdego dnia mają wiele zadań, spotkań i zawsze muszą mieć pod ręką dokładną rozpiskę swojego planu. Organizer powinien być nieodzownym atrybutem przedsiębiorców, managerów, ale również freelancerów czy różnego rodzaju specjalistów. Jednak warto pamiętać o tym, że oprócz praktycznego aspektu, organizer męski może być też traktowany jako stylowy i elegancki męski dodatek. Jeśli wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, z całą pewnością będzie idealnym dopełnieniem wizerunku aktywnego profesjonalisty.