W odróżnieniu od bagażu podręcznego bagaż rejestrowany umożliwia przewiezienie większej ilości przedmiotów o łącznie wyższej wadze. Do walizki możemy też spakować rzeczy, których nie wolno mieć przy sobie podczas podróży samolotem. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych limitów.

Sprawdź wcześniej, co można przewozić w bagażu rejestrowanym, a co jest niedopuszczalne.

Spis treści:

  1. Czym jest bagaż umieszczany w luku w samolocie?
  2. Jakie wymiary powinien mieć bagaż rejestrowany?
  3. Co jeszcze można przewozić w bagażu rejestrowanym?
  4. Czego lepiej nie wkładać do samolotu w bagażu głównym?
  5. A czego bezwzględnie nie można zabierać do samolotu?

Czym jest bagaż umieszczany w luku w samolocie?

Bagaż podręczny to niewielka torba, plecak lub walizka kabinowa o ściśle określonych wymiarach i wadze nieprzekraczającej 8-10 kg. Z założenia służy do przewożenia przedmiotów, które są niezbędne podczas lotu. Do takiego ekwipunku nie można spakować przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych, a także płynów o pojemności powyżej 100 ml. Wybierając się w dłuższą podróż, wiele osób decyduje się więc na rejestrację dodatkowego bagażu. Można tego dokonać w momencie kupna biletu, a także w późniejszym czasie, np. podczas odprawy online.

Za dodatkową opłatą podróżny może więc zabrać ze sobą zarówno bagaż podręczny, jak i rejestrowany, zyskując więcej miejsca na rzeczy osobiste. Różnica polega jednak na tym, że główny bagaż nie jest wnoszony na pokład samolotu, a umieszczany przez obsługę w wyznaczonym luku bagażowym.     

Jakie wymiary powinien mieć bagaż rejestrowany?

Limity dotyczące wielkości bagażu mogą być nieco inne w zależności od danej linii lotniczej, a także od tego, jaką klasą decydujesz się podróżować. Zwykle wymiary przy podróży klasą ekonomiczną nie mogą przekraczać łącznie 158 cm (wysokość + szerokość + głębokość), a waga – 23 kg. Niektóre linie lotnicze dopuszczają większy bagaż, nawet o wadze 45 kg. Również pod względem wymiarów zasady różnią się w zależności od danego przewoźnika. Warto więc zawsze przed lotem sprawdzić wymogi dotyczące bagażu na stronie internetowej wybranej linii lotniczej lub skontaktować się bezpośrednio z obsługą danego przewoźnika.    

Co jeszcze można przewozić w bagażu rejestrowanym?

Największą różnicą pomiędzy bagażem rejestrowanym a podręcznym jest możliwość przewiezienia kosmetyków płynnych oraz napojów bez ograniczeń pod względem litrażu. Jeśli natomiast przewozisz alkohol, obowiązują Cię limity zależne od miejsca docelowego podróży. Podróżując na terenie Unii Europejskiej, możesz zabrać ze sobą od 10 do 110 litrów napojów alkoholowych w zależności od ich rodzaju. Natomiast udając się poza UE, jest to od 1 do 16 litrów. 

W dużej walizce możesz przewozić także ostre przedmioty, których nie wolno włożyć do bagażu podręcznego. Chodzi np. o maszynki do golenia, nożyczki do paznokci czy scyzoryk. Możesz zabrać ze sobą również urządzenia do stylizacji włosów, sprzęt sportowy czy wyposażenie aparatu fotograficznego.  

W bagażu rejestrowanym możesz przewozić urządzenia elektroniczne (do 15 sztuk). Nie ma problemu, jeśli mają w środku baterię litową do 100 Wh. Jeżeli posiadasz urządzenie z baterią do 160 Wh, musisz złożyć specjalny wniosek o pozwolenie na przewóz. 

Jeśli chcesz przewieźć jedzenie w bagażu rejestrowanym, sprawdź wymogi obowiązujące w kraju, do którego się udajesz. Zwykle bez problemu możesz przewieźć słodycze, przekąski oraz produkty suche w oryginalnych opakowania i z podaną datą ważności.   

Czego lepiej nie wkładać do samolotu w bagażu głównym?

Możesz przewieźć w bagażu rejestrowanym przedmioty, takie jak np. laptop, tablet czy inny sprzęt elektroniczny. Jednak nie zaleca się tego ze względów bezpieczeństwa – mogą ulec uszkodzeniu w czasie podróży. I dlatego lepiej zabrać je na pokład samolotu. Jeśli jednak zdecydujesz się przewieźć cenne przedmioty w luku bagażowym, to pamiętaj, aby je właściwie zapakować. 

Nie zaleca się przewożenia leków w bagażu rejestrowanym – mogłyby ulec zniszczeniu ze względu na panującą w nim temperaturę. Najlepiej mieć je przy sobie w trakcie podróży, w oryginalnych opakowaniach. Dzięki temu będą dostępne na wyciągniecie ręki, w każdym momencie, kiedy będziesz ich potrzebować.

Czego bezwzględnie nie można zabierać do samolotu?

Zabroniony jest przewóz rzeczy niebezpiecznych: materiałów wybuchowych, łatwopalnych i toksycznych. Nie możesz więc umieścić w bagażu, np. pistoletów na gaz, chemikaliów, butli z gazem, alkoholu powyżej 70%, petard, substancji chemicznych oraz płynów do zapalniczek. Nie można również spakować do bagażu rejestrowanego urządzeń z bateriami powyżej 160 Wh

Do Unii Europejskiej, jak i poza nią, nie wolno przewozić również świeżego mięsa, miękkich serów czy mleka. Przed podróżą należy sprawdzać przepisy dotyczące przewozu żywności na terenie danego kraju – dzięki temu unikniesz rozczarowań, a skupisz się wyłącznie na przyjemnościach płynących ze zwiedzania nowego kierunku.

Szukasz dodatkowych wskazówek związanych z pakowaniem bagażu? Po więcej porad zajrzyj na nasz YouTube – znajdziesz tam moc inspiracji podróżniczych. I nie tylko!