Elegancka skórzana kurtka to ponadczasowy już niezbędnik zarówno w damskiej, jak i męskiej garderobie. Jest na tyle uniwersalna, że świetnie pasuje niemal do każdej stylizacji. Doskonale prezentuje się zarówno w zestawach biznesowych, np. z ołówkową spódnicą i klasyczną białą koszulą, jak i codziennych, casualowych outfitach z jeansami oraz gładkimi t-shirtami. Sprawdź, jak czyścić skórzane kurtki!

Skóra naturalna to bardzo szlachetny i delikatny materiał, który wymaga umiejętnej pielęgnacji oraz regularnego czyszczenia. Co zrobić, żeby ulubiona skórzana kurtka jak najdłużej zachowała swój piękny wygląd? I w końcu… jak prawidłowo ją czyścić, żeby jej nie zniszczyć?

Skórzana kurtka z historią w tle

Pierwsze skórzane kurtki były krótkie i mały podwójne klapy oraz ukośne suwaki. Posiadały praktyczne kieszenie, pagony na ramionach, a także rękawy, zapinane na metalowe zamki. Suwak skutecznie chronił przed zimnem, zwłaszcza podczas jazdy motocyklem, zaś gruba skóra zabezpieczała motocyklistę przed chłodem i otarciami podczas upadku.

Pierwotna nazwa ramoneski to… Perfecto, która była bezpośrednim nawiązaniem do ulubionej marki cygar Irvinga Schotta – twórcy pierwszej, kultowej już skórzanej kurtki.

W latach 50., za sprawą takich gwiazd jak Marlon Brando, James Dean czy Elvis Presley, ramoneska stała się nieodłączną częścią ówczesnej popkultury i jednym z elementów garderoby, który chciały mieć w swoich szafach zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Pod koniec lat 60., moda na ramoneski dotarła również do hipisów, którzy zaczęli ozdabiać je oryginalnymi nadrukami, frędzlami i koralikami. Dopiero w latach 70., skórzane kurtki stały się jednym z symboli sceny punkowej, a na cześć zespołu The Ramones, którego członkowie chętnie nosili modele z ćwiekami, zaczęto nazywać je ramoneskami. Dziś skórzane kurtki (dostępne np. tutaj) nie kojarzą się już jedynie z subkulturami i chętnie noszone są przez kobiety oraz mężczyzn na całym świecie nie tylko do codziennych, ale również do formalnych stylizacji – np. do biura, na ważne spotkania biznesowe czy wieczorne wypady na miasto.

Źródło: męska kurtka skórzana

Skóra naturalna – codzienne użytkowanie

Skóra naturalna to bardzo trwały, ale jednocześnie niezwykle delikatny materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji i umiejętnego czyszczenia. Odzież skórzaną należy przede wszystkim chronić przed nadmierną ekspozycją na deszcz i słońce – mogą wystąpić przebarwienia.

Panie, które zdecydują się na zakup skórzanej kurtki, koniecznie muszą uważać również na to, by nie zabrudzić jej kremem, pudrem czy perfumami, ponieważ pozostawiają trudne do usunięcia plamy.

Jak profesjonalnie wyczyścić skórzane kurtki?

Zabrudzenia na skórze najczęściej powstają w wyniku codziennego użytkowania kurtki i pojawiają się zwykle na kołnierzu oraz mankietach. W zależności od rodzaju skóry, można zastosować różne sposoby jej czyszczenia. Najbezpieczniejsze jest oddanie kurtki do pralni, gdzie zostanie poddana profesjonalnym metodom usuwania plam.

damska kurtka skórzana

Źródło: damska kurtka skórzana

Samodzielne czyszczenie – zalecenia producenta

Przed przystąpieniem do samodzielnego czyszczenia skórzanej kurtki należy sprawdzić, jakie informacje na metce zamieścił sam producent. Postępując zgodnie z instrukcjami, zyskasz pewność, że jej nie zniszczysz, lecz umiejętnie wyczyścisz. Twoja ulubiona kurtka odzyska swój dawny blask i piękny wygląd. Pamiętaj o tym, aby kurtki wykonanej ze skóry naturalnej lub ekologicznej nigdy nie prać w pralce. Możesz ją w ten sposób zniszczyć!

Usuwanie kurzu i suchych zabrudzeń domowymi sposobami

Jak się okazuje w praktyce, wywabienie zabrudzeń w domowych warunkach wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Kurz czy suche zanieczyszczenia np. na mankietach, można usunąć za pomocą miękkiej, bawełnianej ściereczki delikatnie zwilżonej wodą. Należy również pamiętać o tym, by za każdym razem po ulewnym deszczu dokładnie przetrzeć kurtkę suchym ręcznikiem. Dzięki temu nie powstaną na niej nieestetyczne zacieki. Jeśli jednak na ulubionej skórzanej kurtce pojawią się plamy po kroplach wody, można je usunąć za pomocą roztworu wody z octem.

O wiele trudniej można usunąć plamy z kurtek zamszowych, ponieważ najczęściej wymagają szczotkowania lub profesjonalnego czyszczenia w pralni.

brązowa kurtka męska ze skóry

Źródło: brązowa kurtka męska ze skóry

Jak usunąć tłuste plamy ze skórzanych kurtek?

Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów na to, by skutecznie wyczyścić skórzaną kurtką i usunąć z niej trudne, uporczywe plamy.

  • Specjalny płyn lub mydło do skór

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów na czyszczenie ramonesek jest zastosowanie specjalnych płynów bądź mydeł przeznaczonych do prania wyrobów skórzanych. To nie tylko świetny sposób na usunięcie plam i odświeżenie kurtki, ale również na zaimpregnowanie skóry, dzięki czemu nie stwardnieje i nie ulegnie przesuszeniu.

  • Woda z amoniakiem

Aby usunąć tłuste plamy ze skórzanej kurtki, w pierwszej kolejności należy przetrzeć je pastą z mąki ziemniaczanej oraz benzyny. Następnie delikatnie wytrzeć wacikiem nasączonym spirytusem. Kolejnym krokiem jest dokładne natłuszczenie skóry za pomocą profesjonalnego preparatu, przeznaczonego do konserwacji skór naturalnych. Do polerowania najlepiej sprawdzi się kawałek wełny lub filcu.

Ciekawostka:

Jeśli na Twojej ulubionej skórzanej kurtce widoczne są plamy z atramentu, spróbuj je usunąć za pomocą wacika nasączonego spirytusem.

  • Sok z cytryny

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów czyszczenia skórzanych kurtek jest regularne przecieranie ich bawełnianą ściereczką nasączoną sokiem z cytryny.

  • Woda i gliceryna

Zdarza się, że skóra z czasem robi się sucha i pojawiają się na niej niewielkie pęknięcia. Aby temu zapobiec, warto delikatnie przetrzeć skórę miękką gąbką nasączoną mieszanką wody i gliceryny, która ją zmiękczy i ładnie nabłyszczy.

Warto również pamiętać o tym, by kurtek wykonanych ze skóry naturalnej lub ekologicznej, nigdy nie czyścić za pomocą środków zawierających w składzie rozpuszczalniki. Mogą one trwale odbarwić materiał. Co ważne, nie należy też czyścić materiałów poprzez intensywne ich pocieranie. I w końcu… po każdym czyszczeniu trzeba kurtkę zaimpregnować, za pomocą profesjonalnych środków, które idealnie przylegając do skóry, zapobiegną wchłanianiu wody i przyleganiu brudu, jednocześnie nie blokując przewiewności materiału.

Jak więc się okazuje, samodzielne czyszczenie skórzanych kurtek nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Wystarczy jedynie przestrzegać zaleceń na metce i pamiętać o kilku ważnych zasadach, a ulubiona ramoneska będzie zachwycać pięknym wyglądem przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.