Wraz z nadejściem jesieni, wyciągamy z szafy wełniane płaszcze, które są niezbędnymi elementami odzieży w tych chłodniejszych porach roku. Przed założeniem trzeba je odpowiednio odświeżyć. Wełna wymaga dość specyficznych warunków pielęgnacji. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących tego, jak odświeżyć wełniany płaszcz, aby na dłużej zachował swój piękny wygląd.

Rodzaje wełny i jej właściwości

Najczęściej wykorzystywanym surowcem do produkcji płaszczy, czapek, szalików, a nawet skarpet, jest wełna owcza. Jak wiadomo, istnieją różne rasy owiec. Wełnę pozyskuje się również z innych zwierząt – nawet z wielbłądów, jednak tego typu surowce są już nieco rzadziej wykorzystywane w przemyśle tekstylnym.

  • Wełna owcza tradycyjna, wełna merino, szewolt, szetland – wśród owiec, z których w Polsce pozyskuje się wełnę to m.in. corriedale, kamieniecka, merynos polski. Najbardziej cenioną wełną jest ta pozyskiwana z owiec merino, zamieszkujących górzyste tereny Nowej Zelandii. Włókna wełny są niezwykle cienkie, natomiast struktura włosia jest bardzo gęsta, co zapewnia świetne właściwości termoizolacyjne. Wełna szetland – jak wskazuje nazwa, pochodzi z owiec szetlandzkich, a szewolt – z tych żyjących na pograniczu Anglii i Szkocji.
  • Wełna kozia – tu trzeba wymienić najbardziej wartościowy rodzaj wełny – aksamitny kaszmir, który jest bardzo przyjemny w dotyku, dobrze się układa, a także doskonale chroni przed chłodem. Na uwagę zasługuje również moher, czyli wełna kóz angorskich, która wyróżnia się pięknym połyskiem.
  • Wełna wielbłądzia – uchodzi za bardzo trwałą, a dzięki dużej zawartości lanoliny, nie pochłania brudu i kurzu.
  • Wełna alpaka – jest cienka, ma delikatny połysk. Podobnie jak wełna merino, zabezpiecza ciało przed utratą ciepła zimą, a latem zapobiega przegrzaniu.

Wełna wyróżnia się przede wszystkim termoizolacyjnością, dzięki której doskonale sprawdza się podczas niskich temperatur. Dzięki zawartej w niej lanolinie jest higroskopijna, co oznacza, że  pochłania i odprowadza wilgoć. Według niektórych danych wełna przemoknie dopiero wtedy, gdy pochłonie wilgoć, której waga wynosi 30% wagi wełny. Strukturę wełny tworzą karbowane, zachodzące na siebie łuski. Pod wpływem wysokiej temperatury prania (powyżej 30%) lub nieodpowiedniego środka piorącego mogą się znacznie skurczyć.

Jak odświeżyć wełniany płaszcz?

Wełna – ze względu na wyżej wspomniane właściwości – wymaga odpowiedniego czyszczenia. Zanim do tego przystąpisz, koniecznie zobacz, o jakich elementach trzeba pamiętać.

  1. Informacje na metce – koniecznie się z nimi zapoznaj, ponieważ płaszcze mogą być wykonane z różnych rodzajów wełny, a także posiadać domieszki innych tkanin, co ma wpływ na rodzaj czyszczenia i suszenia materiału. Poniższe wskazówki są uniwersalne, jednak aby mieć 100% pewności, że podczas czyszczenia nie zniszczysz odzieży, zobacz dołączoną przez producenta metkę.
  2. Pranie chemiczne – zanieś wełniany płaszcz do pralni i pozwól profesjonalistom, by we właściwy sposób go odświeżyli i usunęli z niego zabrudzenia – absolutnie odradzamy pranie wełnianego płaszcza w pralce. Całkowite zamoczenie wełny może zniszczyć jej strukturę, a w rezultacie estetyczny wygląd wykonanego z niej ubrania.
  3. Delikatne czyszczenie – jeżeli chcesz jedynie oczyścić płaszcz z kurzu lub innych, łatwych do usunięcia zabrudzeń, to możesz to zrobić za pomocą wilgotnej szmatki. Unikaj intensywnego pocierania – staraj się ją delikatnie przykładać do powierzchni płaszcza i w ten sposób pozbyć się zanieczyszczeń.
  4. Suszenie – gwałtowne zmiany temperatury negatywnie wpływają na strukturę wełny, dlatego niezależnie od tego, czy wełniany płaszcz był czyszczony wilgotną szmatką, czy po prostu osoba, która go nosi po prostu zmokła, trzeba go zostawić na wieszaku do samoistnego wyschnięcia.
  5. Pozostałe czynności pielęgnacyjne – zdecydowanie warto się nimi zapoznać, ponieważ pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek podczas użytkowania wełnianego płaszcza.
  • Unikaj zagnieceń – koniecznie zdejmuj płaszcz podczas jazdy samochodem, a także wieszaj w miejscu, w którym nie będzie przyciśnięty przez inne ubrania.
  • Szczotkuj zgodnie z kierunkiem włosia.
  • Wieszaj na solidnym, odpowiednio wyprofilowanym wieszaku – w ten sposób unikniesz niepożądanych odkształceń.
  • Wietrz – jeżeli za oknem jest ładna, sucha pogoda, to zdecydowanie jest to okazja, by wywietrzyć tego typu odzież.

Płaszcze w kolekcji WITTCHEN – zobacz, co warto kupić

Nasze płaszcze wykonano w całości z wełny lub z wełny z dodatkiem poliestru, poliamidu lub akrylu, dzięki którym odzież jest bardziej elastyczna. W asortymencie WITTCHEN można również znaleźć płaszcze z poliestru, które nie wchłaniają wody. Poniżej prezentujemy modele z najnowszej kolekcji, które będą doskonałym wyborem ma wiele okazji.

Beżowy płaszcz to od kilku sezonów niedościgniony hit. Jeżeli chcesz podkreślić talię, to koniecznie wybieraj modele z pasem – np. wiązanym, takim, jaki posiada model poniżej. Rękawy regulowane za pomocą sprzączek, a także modny kołnierz typu stójka, sprawiają, że płaszcz wygląda oryginalnie. Wyróżnia się on także nieco luźniejszym krojem, który z kolei będzie doskonale wyglądał z masywnymi kozakami.

wełniany płaszcz damski

Zaprezentowany poniżej płaszcz damski z pewnością wpisze się w gusta miłośniczek minimalizmu – jest prosty, bardzo dopasowany, a także ma uniwersalną, sięgająca do połowy uda długość. Model posiada stójkę zamiast kołnierza, a zapięcie na jeden guzik i stylowe czarne pasy na rękawach nadają mu casualowego charakteru.

granatowy płaszcz damski

Dostępny w naszej kolekcji płaszcz w drobną kratkę i o nietypowym, pudełkowym kroju, jest nawiązaniem do mody retro. Klapki, duże guziki, a także szykowny, zaokrąglony kołnierz z pewnością przywołują na myśl styl wielkiej gwiazdy lat 60. Audrey Hepburn. Nietypowym, a jednocześnie bardzo praktycznym urozmaiceniem są duże kieszenie zewnętrzne, zapinane na suwak.

płaszcz w drobną kratkę

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi propozycjami dostępnymi w naszej ofercie https://www.wittchen.com/kobieta/odziez/plaszcze-damskie. Gwarantujemy, że jest w czym wybierać!