Mogłoby się wydawać, że podróż własnym samochodem jest najprostszym rozwiązaniem pod względem organizacji bagażu – bierzemy ze sobą co chcemy i ruszamy w drogę. To tylko pozory. Komfortowe i bezpieczne podróżowanie wymaga odpowiednich przygotowań, a przede wszystkim właściwego pakowania.

Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak odpowiednio umieścić bagaż w samochodzie osobowym i dlaczego jest to tak ważne. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Dlaczego prawidłowe umieszczanie bagażu w samochodzie jest ważne?
  2. Zasady przewożenia bagażu zgodnie z przepisami
  3. Jak umieścić bagaż w samochodzie osobowym?
  4. Co wkładać do bagażnika, a co warto mieć przy sobie?
  5. Jak zabezpieczyć bagaż w pojeździe?
  6. Przewóz ładunku w bagażniku dachowym

Dlaczego prawidłowe umieszczanie bagażu w samochodzie jest ważne?

Podczas podróży samochodem większość rzeczy umieszczamy w bagażniku. W środku pojazdu zostają tylko najpotrzebniejsze przedmioty. Taka organizacja ekwipunku jest najwygodniejsza i sprawdzi się w każdych okolicznościach. To również kwestia bezpieczeństwa. Już w momencie zdawania testów na prawo jazdy można natknąć się na pytanie dotyczące prawidłowego przewożenia przedmiotów w samochodzie osobowym. Sposób ich umieszczania w aucie jest więc ściśle określony przepisami. 

W razie gwałtownego hamowania lub kolizji drogowej źle zabezpieczony bagaż może przesunąć się do przodu, co stanowi zagrożenie nie tylko dla pasażerów, ale również dla pozostałych uczestników zdarzenia. Ponadto bez przestrzegania zasad prawidłowego przewożenia bagażu w samochodzie może dojść do uszkodzenia transportowanych przedmiotów. Stąd odpowiednie zabezpieczenie pozwoli uniknąć nie tylko stresu, ale również strat finansowych. Warto więc wiedzieć, jak umieścić bagaż w samochodzie osobowym w celu osiągnięcia maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa podczas podróży. Przyniesie to same korzyści.

Zasady przewożenia bagażu zgodnie z przepisami

Zgodnie z Art. 61. dotyczącym warunków przewożenia ładunków, najważniejsze zasady wskazują, że:

  • bagaż nie może wpływać na przekroczenie całkowitej masy i ładowności danego pojazdu – limity możesz sprawdzić w dokumentach pojazdu;
  • ładunek nie może ani ograniczać widoczności, ani też zakrywać ważnych elementów pojazdu, takich jak światła i sygnalizacja;
  • wszystkie urządzenia pomagające w mocowaniu bagażu nie mogą się rozluźnić w czasie jazdy.

Mając na uwadze powyższe wytyczne, będziesz mieć pewność, że Twoja podróż przebiegnie bez zakłóceń.

Jak umieścić bagaż w samochodzie osobowym?

Oczywiście podczas podróży prywatnej trudno przekroczyć obowiązujące wymogi – dotyczą one głównie transportu większych ładunków. Niemniej jednak dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy warto mieć na uwadze wyżej wymienione przepisy. 

Przede wszystkim, zabierając w podróż dużą ilość bagażu o wysokiej wadze, należy zadbać o jego równomierne rozłożenie. W tym celu zaleca się, aby najcięższe walizki umieszczać w najdalszej części bagażnika samochodu. Walizki średnie kładziemy w jego środkowej części, a te najmniejsze i najlżejsze przy zewnętrznej. 

Ciężkie bagaże w twardych walizkach warto umieszczać głębiej także w celu uniknięcia uszkodzenia tych umieszczanych w miękkich torbach podróżnych czy plecakach. W przeciwnym razie, w przypadku nagłego hamowania, mogłoby dojść do ich zgniecenia. Przy obszernych bagażnikach można również umieścić twarde walizki na spodzie bagażnika, a na nich dodatkowo ułożyć lżejsze ekwipunki. 

Ważny jest również sposób umieszczenia bagażu we wnętrzu samochodu. Przede wszystkim nie kładź niczego na półce bagażnika, aby nie stracić tylnej widoczności. Nie pozostawiaj też żadnych przedmiotów bez odpowiedniego zabezpieczenia. Zdarzają się różne sytuacje na drodze, które mogłyby spowodować zagrożenie. Nawet niewielki przedmiot może stać się niebezpieczny w przypadku np. gwałtownego hamowania. 

Co wkładać do bagażnika, a co warto mieć przy sobie?

To, co zamierzamy przewozić w samochodzie, oczywiście zależy od naszych potrzeb. Zasada jest prosta:

  • rzeczy potrzebne w miejscu docelowym umieszczamy w walizkach i torbach usytuowanych w głębi bagażnika;
  • przedmioty, które mogą się przydać w pierwszej kolejności, ustawiamy przy zewnętrznej części bagażnika;
  • to, co będzie potrzebne w czasie jazdy, trzymamy we wnętrzu samochodu;
  • bagaż o dużych rozmiarach, np. sprzęt sportowy, namiot itp., można umieścić w bagażniku na dachu samochodu.   

Wiemy, że w pośpiechu łatwo zapomnieć o podstawach, dlatego przygotowaliśmy krótką listę rzeczy, które są niezbędne w podróży. Są to:

  • ubrania, bielizna, buty,
  • kosmetyki,
  • suszarka do włosów,
  • sprzęt elektroniczny, w tym ładowarki do telefonów,

a także:

  • linka holownicza,
  • podstawowe narzędzia naprawcze,
  • zapasowe koło.

Przy sobie natomiast warto mieć:

  • przekąski i napoje,
  • podstawowe kosmetyki i środki do higieny,
  • niewielkie poduszki i koc dla pasażerów,
  • parasol,
  • latarka,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • przedmioty wartościowe, jak dokumenty, pieniądze, telefon czy laptop.

Nie zapomnij również o apteczce pierwszej pomocy, trójkącie ostrzegawczym i gaśnicy przeciwpożarowej. Apteczkę najlepiej mieć w schowku w aucie, ewentualnie w łatwo dostępnym miejscu w bagażniku. Natomiast gaśnica powinna być umieszczona w profilu pod podłogą za siedzeniem lub w bocznej części bagażnika. Jeśli więc planujesz zabrać ze sobą większą ilość bagażu, przełóż gaśnicę pod siedzenie, a apteczkę do schowka samochodowego.   

Jak zabezpieczyć bagaż w pojeździe?

Lubimy mieć sporo rzeczy pod ręką, szczególnie podczas długiej podróży. Nie mogą one jednak stanowić zagrożenia, dlatego powinny być odpowiednio zabezpieczone. Butelki z wodą i przekąski umieszczaj więc w wyznaczonych do tego celu przegródkach samochodowych. Jeśli w danym pojeździe ich nie ma (lub są niewystarczające), spakuj wszystko do lodówki turystycznej lub plecaka. Pamiętaj, że lodówka turystyczna powinna być przewożona zgodnie ze wskazaniami producenta, zwykle w pozycji pionowej. Natomiast plecak turystyczny najbezpieczniej przymocować pasami bezpieczeństwa na jednym z tylnych siedzeń. 

Jeśli bierzesz do samochodu kosmetyki lub inne drobiazgi, wygodnie i bezpiecznie będzie przechowywać je w kuferku lub kosmetyczce podróżnej. Możesz umieścić je np. za oparciem siedzenia. W razie potrzeby bez problemu znajdziesz wymaganą rzecz, unikniesz też przypadkowego zniszczenia kosmetyków. Na tylnej kanapie możesz umieścić również poduszki, koce oraz małe walizki z najpotrzebniejszymi rzeczami. Pamiętaj tylko o ich przypięciu tylnymi pasami bezpieczeństwa! W przypadku uderzenia siła oddziałująca na oparcie jest znacznie wyższa od wagi bagażu, stąd brak zabezpieczenia może prowadzić do wielu nieprzyjemności.

Przewóz ładunku w bagażniku dachowym

Dobrym rozwiązaniem na dalszą podróż jest bagażnik dachowy. Pamiętaj o maksymalnym obciążeniu dachu i nie zapominaj o bezpieczeństwie oraz przepisach:

  • przewożąc przedmioty wystające z tyłu pojazdu, ładunek nie może wystawać na długość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu;
  • jeśli przewozisz coś na dachu samochodu, wysokość nie może przekraczać 4 m.

Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, nie będziesz mieć problemów z prawidłowym przewożeniem bagażu w samochodzie osobowym. A to sprawi, że podróż – nawet ta najdalsza – stanie się prawdziwą przyjemnością!

Więcej praktycznych informacji o bagażu znajdziesz na naszym kanale YouTube.

Na zdjęciu głównym widoczne następujące produkty: Walizka kabinowa z ABS-u z żebrowaniem, Średnia walizka z ABS-u z żebrowaniem, Kosmetyczka podróżna z ABS-u z nadrukiem.