Ta estetyka podbija TikToka, Tumblra i inne media społecznościowe. Co to jest styl dark academia? Jakie ubrania i dodatki do niego pasują? Niezależnie od tego, czy postanowisz ubierać się w tym stylu od stóp do głów, czy też wziąć dla siebie kilka elementów, dowiedz się, na czym on polega.

Co to jest dark academia?

Dark academia to jeden z najpopularniejszych nurtów estetycznych roku 2020. Wszystko wskazuje na to, że w 2021 będzie przybierał on na sile. Nurt ten czerpie z kultury akademickiej, klasycznej literatury i pasji do czytania oraz uczenia się. Osoba zanurzona w tej estetyce spędza dnie w zakurzonej bibliotece, pisze poezję przy użyciu pióra wiecznego lub gra na wiolonczeli, odwiedza muzea, ogląda klasyczne filmy i dużo się uczy. Ogółem rzecz biorąc, stawia na rozwój intelektualny i artystyczny w bardzo upozowanym, świadomym estetycznie wydaniu.

Jak ubrać się w stylu dark academia?

Styl dark academia to obszerne marynarki, golfy, luźne spodnie z wysokim stanem, spódnice w kratę, grubo plecione swetry. Przeważają zgaszone kolory, takie jak brązy, beże, ciemne zielenie, bordo, czernie z odrobiną bieli. Jeśli chodzi o ozdoby, to wybierz raczej zegarek „po dziadku” i okulary w drucianej oprawie niż strojną biżuterię. Dodatki? Torebki, do których zmieści się dużo książek, tradycyjna skórzana galanteria (najlepiej po kilku latach noszenia), buty na masywnej podeszwie, berety i szaliki w kratę. To nie jest trend, który podkreśla ciało i eksponuje figurę, wręcz przeciwnie. Polubią go osoby, które najlepiej czują się w klasycznych ubraniach i zgaszonych kolorach.

Wnętrze w stylu dark academia
Wnętrze w stylu dark academia

Jak przekłada się to na codzienny styl?

Co czytanie i uczenie się ma wspólnego z ubraniami? Estetykę dark academia najlepiej traktować z przymrużeniem oka. Można przecież czytać, uczyć się i słuchać muzyki klasycznej bez otoczki o obcojęzycznej nazwie. I odwrotnie, ktoś, kto nosi marynarki oversize i spodnie w kratę niekoniecznie jest intelektualistą. Krytycy mówią, że estetyka dark academia jest pretensjonalna i skupia się na tym, co widoczne. Możesz jednak zainspirować się nią i wzbogacić swój styl ubierania się lub wpaść na pomysł miłego spędzenia popołudnia na czytaniu książki zapomnianego autora.

 

Torebki dla intelektualistki

 

Kobieta zanurzona w estetyce dark academia potrzebuje dużej torby, do której zmieszczą się wszystkie książki, które akurat czyta, a także zeszyty o pożółkłych stronach na zapiski.

 

Buty dla bywalczyni bibliotek

 

Wybierz buty na masywnej podeszwie, na przykład nawiązujące do męskich półbutów czy mokasynów. Zimą zdecyduj się na proste kozaki na stabilnym obcasie. Najlepiej takie, które nie stukają zbyt głośno w czytelni!

 

 

Dodatki zimowe dla intelektualistki

 

Beret lub gruba wełniana czapka to nakrycie głowy odpowiednie dla kobiety gustującej w estetyce dark academia. Co na szyję? Szal z męskiej szafy, najlepiej ze szlachetnych włókien.

 

Drobiazgi dla poetki okularnicy

 

Nie ma nic bardziej stylowego niż wyjąć z torby przybory papiernicze wykonane z najwyższej jakości skóry. Warto też mieć w czym przechować okulary, nawet gdyby były to „zerówki”.

 

 

Spodobał Ci się wpis? A zatem zajrzyj na nasz profil na Instagramie, gdzie znajdziesz jeszcze więcej inspiracji.

 

Autorzy zdjęć: nagłówek – kx.kaja; biblioteka – Giammarco Boscaro.