Podróżowanie z samą torbą do samolotu jest popularniejsze niż myślisz! Planujesz budżetowe wakacje czy po prostu nie lubisz przepłacać za coś, czego tak naprawdę nie potrzebujesz? Poznaj wskazówki od WITTCHEN, jak podróżować tylko z miękką torbą do samolotu, nie rezygnując ani z wygody, ani z własnego stylu.
City break bez nadbagażu? To możliwe! Krótki wypad do europejskiej stolicy, spontaniczny lot na weekend czy długo wyczekiwany urlop – tanie podróżowanie samolotem nieustannie zyskuje na popularności. Linie lotnicze kuszą niskimi cenami biletów, ale równie często wprowadzają ograniczenia dotyczące bagażu. Dla sprytnych podróżników odpowiedzią jest dobrze dobrana torba, która spełni wymogi darmowego bagażu podręcznego. Odpowiednia organizacja bagażu pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas – bez kolejek do odprawy i czekania na walizkę po wylądowaniu.
Spis treści:
- 5 powodów, dla których warto latać tylko z torbą podręczną do samolotu
- Torba na bagaż podręczny – limity w popularnych liniach lotniczych
- Co się stanie, jeśli torba do samolotu przekroczy wyznaczone limity?
- Pakowanie się do torby podręcznej do samolotu 40 × 20 × 25 cm – praktyczny tipy
5 powodów, dla których warto latać tylko z torbą podręczną do samolotu
Wybierając się w podróż z podręczną torbą do samolotu, możesz wiele zyskać. Największą korzyścią jest tu bez wątpienia oszczędność w kontekście finansowym, gdyż to rozwiązanie nie wiąże się z żadnymi opłatami – niezależnie od tego, czy wybierzesz bagaż podręczny w Locie czy w taniej linii lotniczej. Decydując się na tę opcję, oszczędzasz też na czasie, gdyż nie marnujesz go na czekanie na nadanie bagażu ani na jego odbiór po przylocie.
Jeśli zabierasz torbę na pokład samolotu, przez cały czas masz ją na oku. To oznacza, że nie musisz martwić się ewentualnym zgubieniem bagażu przez przewoźnika, co zdarza się częściej niż myślisz. Podróżowanie może wiązać się z dużym stresem, a brak bagażu rejestrowanego oznacza jeden powód mniej do martwienia się – to kolejna korzyść.
Wreszcie, torby podróżne do samolotu zapewniają dużą swobodę. Są lekkie i poręczne, a zatem przemieszczanie się z nimi pomiędzy kolejnymi punktami na mapie podróży jest znacznie wygodniejsze niż w przypadku ciężkiej, wyładowanej po brzegi walizki.
Torba na bagaż podręczny – limity w popularnych liniach lotniczych
Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma odgórnych przepisów precyzujących pojęcie podręcznej torby do samolotu. To oznacza, że zastosowanie znajduje tu indywidualna polityka wewnętrzna danego przewoźnika, a każdy z nich przyjmuje inną definicję. Obecnie dozwolone wymiary walizek pokładowych kształtują się na następującym poziomie:
Pamiętaj też, że w większości linii lotniczych do tych limitów nie wlicza się torba na laptopa do samolotu albo mała torebka/plecak. Warto jednak sprawdzić to z wyprzedzeniem, np. tutaj: Bagaż podręczny – co można przewozić? Zobacz również, co można zabrać na pokład w Ryanair.
Co się stanie, jeśli torba do samolotu przekroczy wyznaczone limity?
Nieznajomość prawa szkodzi także wtedy, gdy w grę wchodzi regulamin obowiązujący klientów danej linii lotniczej. Jeśli Twoja torba do samolotu nie będzie zgodna z wymogami zawartymi w tym dokumencie, możesz spotkać się z dotkliwymi konsekwencjami.
Jeśli Twoja torba lub walizka okaże się zbyt duża jak na bagaż podręczny, może czekać Cię pierwsza odprawa bagażowa. Niestety, niemal zawsze wiąże się to z dodatkową opłatą, której wysokość zależy od indywidualnej polityki danej linii lotniczej.
Jak widać, nawet przy bagażu rejestrowanym obowiązują pewne limity. Jeśli je przekroczysz, przewoźnik naliczy dodatkową opłatę. Jej wysokość może wynieść od kilkunastu euro za 1 kg (np. 13 euro w Wizzair czy 12 euro w Ryanair) do kilkuset euro czy ponad tysiąca złotych (do 300 euro w Swiss Air czy 1400 zł w LOT).
Pakowanie się do torby podręcznej do samolotu 40 × 20 × 25 cm – praktyczny tipy
Jak spakować się do samolotu? Niezależnie od tego, jaka torba do samolotu jest do Twojej dyspozycji, postaraj się maksymalnie zmniejszyć objętość ubrań, które zawsze zajmują najwięcej miejsca. W tym celu możesz zastosować sprytne metody np. rolowanie, archiwizację (układanie ubrań poziomo) lub sakiewkę (złożenie wszystkich rzeczy w jedną sakiewkę z torbą na kosmetyki do samolotu w środku.
Torba podróżna z taśmą oliwkowa
Wybierz mądrze i leć lekko!
Podróżowanie z torbą podręczną to praktyka, która łączy wygodę, oszczędność i elastyczność. Dzięki znajomości limitów, świadomemu pakowaniu i odpowiedniemu wyborowi torby możesz uniknąć niepotrzebnych kosztów i stresu. Wystarczy dobrze się przygotować, by zyskać więcej swobody i mniej stresu. Teraz, kiedy wiesz już wszystko o wymiarach, limitach i trikach pakowania, pora wybrać torbę idealną i ruszyć w świat! W końcu podróże to nie tylko przemieszczanie się, ale przede wszystkim zbieranie niezapomnianych wspomnień. Bon voyage!
Najlepiej wybrać miękką torbę, w której łatwo upchniesz wszystkie potrzebne rzeczy. Jeśli zdecydujesz się na twardą walizkę, wybierz taką o uśrednionych wymiarach, np. 40 × 30 × 20 cm.
Warto zastosować jedną ze sprytnych metod pakowania, np. na rolowanie, archiwizację lub sakiewkę. Dzięki temu ubrania zajmą mniej miejsca w torbie.