Rekrutacja bywa stresującym wydarzeniem nawet dla najbardziej doświadczonego kandydata, szczególnie kiedy nie wiemy, jak się ubrać na rozmowę o pracę. W końcu pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz! O sukcesie decydują nie tylko kompetencje, ale również właściwa prezencja.

Dobrze dobrany strój, makijaż oraz fryzura dodają pewności siebie i informują przyszłego pracodawcę o naszym profesjonalizmie. Jak zatem wypaść pozytywnie w oczach rekrutera i – tym samym – zwiększyć szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska? O tym dowiesz się z poniższego tekstu.

Spis treści:

  1. Jak ubrać się na rozmowę o pracę – formalnie czy nieformalnie?
  2. Strój na rozmowę kwalifikacyjną do biura – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?
  3. Jak nie ubierać się na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe błędy
  4. Elegancka sukienka na rozmowę kwalifikacyjną – wybierz klasykę w najlepszym stylu
  5. Stylizacja z garniturem damskim – ubiór dla pewnych siebie kobiet
  6. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, by wyglądać profesjonalnie jeszcze przed spotkaniem?
  7. Jak powinien wyglądać makijaż na rozmowę rekrutacyjną?

Jak ubrać się na rozmowę o pracę – formalnie czy nieformalnie?

Nie wiesz, jak ubrać się na rozmowę o pracę? Dopasowanie ubioru do okazji bywa kłopotliwe dla każdego, również dla modowych ekspertek. Na szczęście wystarczy trzymać się kilku sprawdzonych zasad, aby prezentować się nienagannie w każdej sytuacji. Na początek należy dowiedzieć się czegoś więcej o firmie, do której aplikujemy – jaka jest jej struktura, atmosfera czy środowisko pracy.

Pamiętaj, że stopień formalizacji stanowiska jest najczęściej uzależniony od branży. Urzędy, banki, hotele czy inne miejsca, gdzie pracownik ma bezpośredni kontakt z klientem, zwykle wymagają eleganckiego stroju w stylu business casual. Z kolei sektor kreatywny i start-upy pozwalają sobie na więcej luzu, a kreatywne stylizacje są często mile widziane. Niezależnie od wybranego wariantu, zadbaj o komfortowy strój, który zapewni wygodę, a tym samym pozwoli Ci zaprezentować się z jak najlepszej strony.

65% pracodawców przyznaje, że jeśli mieliby wybierać spośród osób o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu, to czynnikiem decydującym byłby odpowiedni strój.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną do biura – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? 

Zastanawiasz się, jak ubrać się na rozmowę o pracę, aby zwiększyć szansę na otrzymanie wymarzonej posady? Bardzo ważne jest, aby nie tylko dostosować strój do firmy i stanowiska, o jakie się ubiegasz, lecz także zadbać o schludność ubioru. Pamiętaj, że ubranie powinno być czyste i starannie wyprasowane. Niedopuszczalne są jakiekolwiek plamy, rozprucia czy mocne zagniecenia na materiale, gdyż mogą być sygnałem dla rekrutera, iż nie do końca zależy Ci na danej pracy, lub jesteś osobą niechlujną i słabo zorganizowaną. Rozsądnym wyjściem jest sprawdzenie stanu wszystkich elementów garderoby, które włożysz, i ich wyprasowanie dzień wcześniej. Zanim pójdziesz na rozmowę o pracę, sprawdź też obuwie – upewnij się, że buty są czyste i zadbane. Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną latem, nie zapomnij o użyciu antyperspirantu – nie ma chyba nic bardziej nieestetycznego niż mokre plamy od potu pod pachami.

Jak nie ubierać się na rozmowę kwalifikacyjną? Podstawowe błędy

Czego unikać, kompletując stylizację na rozmowę o pracę? Jak podkreślają znawcy modowego savoir-vivre, w złym tonie są bluzki i sukienki z głębokim dekoltem. Nieodpowiednim wyborem będą też elementy ubioru z błyszczącymi aplikacjami, napisami i cekinami. Dużym błędem są także ubrania w neonowych kolorach, spódniczki mini czy zbyt krótkie sukienki. Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, stawiaj na klasyczne, neutralne rozwiązania, a także zadbaj o to, aby Twój strój nie odciągał uwagi rekrutera od tego, co mówisz.

Nie bez znaczenia jest też krój. Ubrania mogą dyskretnie podkreślać atuty Twojej figury, ale nie powinny być bardzo obcisłe czy wręcz za małe. Również za duże elementy garderoby nie będą dla Ciebie korzystne. Zwróć więc uwagę, aby przygotowany strój na rozmowę kwalifikacyjną był w odpowiednim rozmiarze, oraz na to, abyś czuła się w nim komfortowo.

Elegancka sukienka na rozmowę kwalifikacyjną – wybierz klasykę w najlepszym stylu

W przypadku kobiet pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam do głowy na pytanie „Jak ubrać się na rozmowę o pracę”, jest związane z eleganckimi sukienkami. To klasyka gatunku, która nigdy nie wychodzi z mody. W nich każde spotkanie biznesowe nabiera wyjątkowej rangi. Najlepszym wyborem będzie sukienka ołówkowa w stonowanej barwie. Jej prosta forma stwarza wiele możliwości stylizacji – ten fason świetnie wygląda zarówno solo, jak i w zestawie z marynarką, rozpinanym swetrem czy pudełkowym żakietem w stylu Chanel. Bez problemu dobierzesz do niej również eleganckie damskie dodatki – buty w stylu Mary Jane na wygodnym słupku oraz kuferek z monogramem WITTCHEN. Chcesz stworzyć zestaw, który podkreśli Twój profesjonalizm? Nie zapomnij o rajstopach, które są must have stylizacji na rozmowę o pracę (zarówno w przypadku wyboru sukienki, jak i spódnicy). By dodać całości elegancji, dorzuć do tego dyskretną, minimalistyczną biżuterię, np. złote kolczyki lub naszyjnik – zyskasz profesjonalny look, który zawsze będzie wzbudzał zachwyt.

Stylizacja z garniturem damskim – ubiór dla pewnych siebie kobiet

Czujesz się niekomfortowo w sukienkach, ale jednocześnie chcesz wyglądać elegancko i profesjonalnie? W takim razie wybierz spodnie! A najlepiej damski garnitur, który doskonale wpisuje się w trend power dressing. W tym sezonie modne są fasony oversize – przeskalowane marynarki i wydłużone nogawki nadadzą Twojemu wizerunkowi nieco nonszalancji, ale w dobrym guście. W końcu profesjonalizm ma różne oblicza! Dla zachowania równowagi dobierz dodatki w męskim stylu z kobiecym twistem. Beżowo-złote mokasyny z klamerką oraz pakowna, beżowa shopperka z geometrycznymi przeszyciami podkreślą formalny charakter stylizacji, jednocześnie zapewniając o znajomości najnowszych trendów modowych.

Alternatywna propozycja to błękitna koszula i szare spodnie w kant z wyższym stanem. Dla przełamania całości włóż lakierowane czółenka w cielistym kolorze i szykowny, tweedowy żakiet. W roli dodatku idealnie sprawdzi się czarna torebka kuferek z ozdobną klamrą. Dzięki formatowi A4 bez trudu zmieścisz w niej:

  • wydrukowane CV,
  • małą kosmetyczkę,
  • kalendarz,
  • klucze,
  • portfel,
  • telefon.

W końcu kto powiedział, że business casual musi być nudny?

A w co ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, by wyglądać profesjonalnie jeszcze przed spotkaniem?

Umiar i zdrowy rozsądek powinnaś zachować również przy wyborze okrycia wierzchniego. Kurtki, płaszcze czy trencze damskie skupiają na sobie najwięcej uwagi, dlatego powinny być minimalistyczne zarówno w formie, jak i w kolorze. Czernie, beże i granaty sprawdzą się zawsze i wszędzie, podobnie jak proste fasony i brak ozdób.

Pamiętaj: im mniej charakterystycznych elementów, tym lepiej. Osobowość lepiej podkreślić ciekawą apaszką lub jedwabnym szalem, ubrania o “większej sile rażenia” muszą pozostać neutralne. Zobacz tylko, jak wiele możliwości stylizacyjnych stwarza damska marynarka z nowej kolekcji WITTCHEN. Klasyczny model zyskał wydłużony fason, dzięki czemu będzie pięknie wyglądał zarówno ze spodniami, jak i sukienkami. Możesz nosić ją rozpiętą lub zapiętą pod samą szyję – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Lubimy takie sprytne rozwiązania!

Jak powinien wyglądać makijaż na rozmowę rekrutacyjną?

Jeśli skompletowałaś już odpowiedni ubiór na rozmowę kwalifikacyjną, czas zastanowić się nad makijażem. By zrobić pozytywne wrażenie na rekruterze, pamiętaj, że make-up nie powinien być ekstrawagancki ani wyzywający. Doskonale sprawdzi się tutaj zasada: „mniej, znaczy więcej”.

Nie przesadzaj z ilością podkładu i pamiętaj, by przed jego aplikacją nałożyć na skórę krem nawilżający. Jeśli chodzi o makijaż oka, możesz użyć matowych lub ewentualnie satynowych cieni do powiek w neutralnych kolorach. Dobrze sprawdzą się te w odcieniu brązu, beżu lub szarości, które współgrają z każdą tęczówką oka. Chcąc podkreślić spojrzenie, możesz zrobić czarną kreskę na górnej powiece i starannie wytuszować rzęsy. By delikatnie zaznaczyć kości policzkowe, użyj odrobiny bronzera. Z kolei róż sprawi, że twarz będzie wyglądała na świeżą i wypoczętą. Jeszcze tylko muśnij usta pomadką w kolorze zbliżonym do naturalnej czerwieni warg i gotowe! Ten klasyczny makijaż zda egzamin bez względu na to, czy starasz się o pracę w biurze, hotelu czy w sklepie odzieżowym.

Rozmowa kwalifikacyjna jest formą autoreklamy – im lepiej się zaprezentujesz, tym większą masz szansę na zdobycie upragnionej pracy. Za sukces często odpowiadają detale, dlatego przed wyjściem z domu zadbaj nie tylko o dobre maniery. Dopasowana torebka, buty oraz okrycie wierzchnie pozwolą Ci mierzyć wysoko. W końcu „jak cię widzą, tak cię piszą”.

Wciąż nie wiesz, jak się ubrać na rozmowę o pracę? Więcej dodatków w stylu biznesowym obejrzysz na naszym Pintereście. Tutaj kryje się moc inspiracji!