Buty skórzane to nie tylko synonim elegancji i wygody, ale przede wszystkim, wysokiej jakości. Dzięki wyjątkowym właściwościom tego naturalnego surowca, buty z niego wykonane zapewniają stopom komfort użytkowania w różnych warunkach i o każdej porze roku. Skóra słynie także z wytrzymałości, dzięki czemu obuwie tego typu z pewnością posłuży lata. Aby jednak, wraz z upływem czasu, nie straciło ono swoich walorów, należy je w odpowiedni sposób pielęgnować. W tym artykule podpowiemy, jak dbać o buty wykonane z różnych rodzajów skór.

Obuwie skórzane – dlaczego warto je mieć

Jedną z wielu zalet skóry jest przewiewność, dlatego buty z niej wykonane sprawiają, że stopy nadmiernie nie pocą się, co daje poczucie komfortu i świeżości przez cały dzień. Skóra słynie także z rozciągliwości, dlatego buty dostosowują się do kształtu stóp. Dzięki temu nosząc je, można mieć wrażenie, jakby zostały wykonane na indywidualne zamówienie. Buty dostępne w naszym asortymencie (https://www.wittchen.com/kobieta/obuwie-damskie) są wykonane ze skór cielęcych, które w przemyśle galanteryjnym i obuwniczym uchodzą za najcenniejsze, będąc tym samym niezwykle wartościowym surowcem do produkcji obuwia. Materiał ten, podobnie jak inne rodzaje skór naturalnych, ma niestety tendencje do gromadzenia wilgoci, dlatego należy je impregnować przy użyciu właściwych preparatów.

Czyszczenie poszczególnych rodzajów skór

Zastosowanie odpowiednich preparatów, akcesoriów, a także technik czyszczenia, pozwoli na dłużej zachować estetyczny wygląd obuwia oraz zabezpieczy je przed negatywnym wpływem czynników środowiska. Sposób pielęgnacji trzeba uzależnić od rodzaju skóry, a dokładnie od sposobu jej wyprawienia oraz apretury. Dlatego też impregnacja oraz czyszczenie skór gładkich będzie nieco inne niż pielęgnacja skór szorstkich.

Buty ze skór licowych

Do pierwszej grupy z wymienionych powyżej zalicza się skórę licową, którą cechuje piękna, gładka struktura – po odpowiednim wyczyszczeniu zyskuje piękny połysk. Na tym nie koniec zalet. Buty z niej wykonane wyróżniają się także znaczną odpornością na wilgoć i zabrudzenia, gdyż podczas obróbki mechanicznej są pokrywane specjalnymi woskami.

Źródła: https://www.wittchen.com/buty-damskie,p7096725#884669 , https://www.wittchen.com/buty-meskie,p7077307#883763

Przed przystąpieniem do impregnacji obuwia ze skór gładkich, w pierwszej kolejności należy za pomocą wilgotnej, bawełnianej szmatki usunąć z jego powierzchni wszelkie zabrudzenia (kurz, błoto). Następnie należy skorzystać ze specjalnej pasty do skór licowych lub innych uniwersalnych specyfików, które można zastosować do wielu rodzajów skór. Dostępna w naszej ofercie pasta, zawiera olej silikonowy oraz fluor, a skomponowane w ten sposób składniki chronią buty przed zabrudzeniem i wilgocią. Można także skorzystać z balsamu, na bazie wosku pielęgnacyjnego i oleju mineralnego, specjalnej pianki czyszczącej lub preparatu, który zapobiega pękaniu skór. Warto pamiętać, że kolor pasty należy uzależnić od koloru butów, a modele wykonane z jasnej skóry najlepiej czyścić preparatami bezbarwnymi. W ten sposób można uniknąć ryzyka powstania nieestetycznych zacieków.

Źródło: https://www.wittchen.com/czarna-pasta-do-butow,p1233392#870187 , https://www.wittchen.com/balsam,p1233457#870255

Uwaga! Przed przystąpieniem do nakładania preparatu, sprawdź, czy powierzchnia butów jest całkowicie sucha.

 

Skóry szorstkie (np. nubuk, zamsz, welur)

Materiały te mają zupełnie inną strukturę niż wymienione wyżej skóry gładkie. Ze względu na fakt, że bardzo łatwo chłoną wilgoć, wymagają profesjonalnej konserwacji i ochrony przed zabrudzeniami. Buty z nich wykonane, mimo, że nie posiadają połysku, prezentują się oryginalnie i pasują do wielu zestawień, zwłaszcza w stylu semi-formal  oraz streetwear.

Źródła: https://www.wittchen.com/buty-damskie,p6662606#879531 , https://www.wittchen.com/buty-meskie,p7094699#884437

Charakterystyczne dla tego typu obuwia delikatne włosie jest bardziej wyraziste w skórach zamszowych i nieco krótsze w nubuku. Wymaga ono stosowania specjalnie przeznaczonych do tego szczotek, które usuwają zanieczyszczenia i pozwalają zachować aksamitną strukturę tego typu skóry. Szczoteczki do czyszczenia zamszu powinny mieć dwie końcówki:

  1. gumową, służącą do pierwszego etapu usuwania zabrudzeń (np. zaschniętego błota),
  2. nylonowo-miedzianą, która ułatwia pozbycie się głęboko zalegającego kurzu oraz służy do układania włosia.

Po dokładnym oczyszczeniu butów, należy je zaimpregnować odpowiednimi preparatami (najlepiej w sprayu). Dostępny w naszym sklepie impregnat, posiada specjalną formułę nanocząsteczek, które zapobiegają wchłanianiu wody i przyleganiu brudu.

Uwaga! Do czyszczenia obuwia z zamszu i nubuku nie należy stosować wody, a nawet mokrej ściereczki lub gąbki. Może to doprowadzić do ich wyblaknięcia.

 

Żeby obuwie wykonane z tego typu skóry jak najdłużej zachowało piękny i zadbany wygląd, warto co jakiś czas stosować specjalny renowator koloru, przeznaczony do zamszu i nubuku.

Źródło: https://www.wittchen.com/renowator-ciemny-braz,p7126270#886875 , https://www.wittchen.com/impregnat-200ml,p1232760#869579

Właściwa, a przede wszystkim regularna pielęgnacja butów skórzanych możne znacznie przedłużyć czas ich użytkowania. Odpowiednie preparaty i techniki pielęgnacyjne pozwolą na długo zachować piękny, zadbany wygląd obuwia.