Niedopasowane skórzane buty ze skóry mogą powodować bolesne otarcia i odparzenia. Skutecznym rozwiązaniem jest rozbicie twardej skóry w zakładzie szewskim. Jednak jak rozciągnąć skórzane buty domowymi sposobami, żeby zaoszczędzić sobie kłopotu i pieniędzy? Poznaj sprawdzone sposoby na rozciąganie niewygodnego obuwia.

Zalety skórzanych butów

Skórzane buty stanowią niezbity dowód na to, że walory estetyczne mogą iść w parze z funkcjonalnością. Czółenka czy półbuty wykonane z tego materiału prezentują się efektownie, a jednocześnie są w stanie bez szwanku znieść długie lata intensywnego użytkowania. Mimo nieustannie zmieniających się trendów skóra pozostaje symbolem dobrego gustu. Męskie skórzane buty to wizytówka każdego gentlemana. Klasyczne pantofle są ważnym dodatkiem do formalnych garniturów. Mniej oficjalne półbuty typu brogsy można wykorzystać do stylizacji smart casualowych. Skórzane obuwie to również podstawa damskiej mody ‒ wykonane z licowej skóry czarne szpilki to niezastąpiony element wieczorowych kreacji, z kolei skórzane kozaki, botki czy baleriny doskonale sprawdzają się na co dzień – w pracy czy podczas wieczornych wyjść ze znajomymi.

W zależności od wykończenia skóra naturalna potrafi być dość sztywna. Wykonane z niej buty są dzięki temu trwałe, ale wymagają rozchodzenia. Czasami zdarza się, że buty, które w momencie zakupu wydawały się doskonale dopasowane, po jakimś czasie okazują się niewygodne, a ich noszenie powoduje powstawanie bolesnych otarć, pęcherzy i odparzeń. Obcierające półbuty czy czółenka nie muszą od razu lądować na dnie szafy. Da się je jeszcze uratować! Jak rozciągnąć skórzane buty? Oto garść domowych sposobów.

Najprostsze sposoby na rozciągnie skórzanych butów

Rozwiązanie problemu uciskających butów może okazać się banalnie łatwe. Oto najprostsze sposoby, do których nie potrzebujesz nic poza butami i odrobiną czasu:

  1. Niekiedy przyczyną dyskomfortu jest po prostu gruba wkładka umieszczona w bucie fabrycznie. Jeżeli nie jest przyklejona ani wszyta, możesz ją wyjąć i zastąpić cieńszą lub zupełnie zrezygnować z wkładki. Dzięki temu w butach pojawi się dodatkowa przestrzeń.
  2. Nowe buty ze skóry często dają się rozchodzić. Po kilku dniach noszenia skóra powinna rozciągnąć się i dopasować do kształtu Twojej stopy. Pamiętaj o założeniu grubych skarpetek – w ten sposób zmniejszysz ryzyko obtarcia stóp. Jeżeli udało Ci się w ten sposób rozbić niewygodne buty, przed schowaniem ich do szafki czy pudełka wypełnij je zmiętym papierem lub gazetami. W ten sposób utrwalisz ich nowy kształt. W tym celu wykorzystać możesz również prawidła, czyli specjalne drewniane wypełniacze.

 

Jak rozciągnąć skórzane buty za pomocą pianki

Możesz też sięgnąć po specjalne preparaty do rozciągania obuwia. Zasady użycia tego typu preparatów nie są skomplikowane. Środek należy nanieść na część buta, która uciska czy ociera stopę. Po określonym przez producenta czasie skóra stanie się bardziej elastyczna i podatna na rozciąganie.

Wybierając preparat, zapoznaj się dokładnie z informacjami umieszczonymi na etykiecie i przede wszystkim upewnij się, że środek może być wykorzystany do pielęgnacji tego gatunku skóry, z której wykonane są Twoje buty. Dostępne na rynku pianki i aerozole mogą być aplikowane wewnątrz buta lub na jego zewnętrznej powierzchni. Jeżeli zdecydowałeś się na środek z tej drugiej grupy, przed użyciem ostrożnie przetestuj jego działanie. Nanieś próbkę na jak najmniej widoczny fragment buta, żeby upewnić się, czy nie spowoduje odbarwienia albo innych uszkodzeń. Sprawdź również, czy specyfik nie zawiera alkoholu, który rozpuszcza włókna skóry i może doprowadzić do jej zniszczenia. Z tego powodu nie nasączaj nigdy butów denaturatem.

Preparat do zmiękczania skóry znajdziesz w salonach obuwniczych i zakładach szewskich; polecamy wypróbować piankę do rozciągania butów dostępną w naszym sklepie internetowym.

Rozciąganie butów u szewca

Jeżeli żaden z opisanych w tym poradniku domowych sposobów na rozciąganie butów nie zadziałał, trzeba skorzystać z pomocy profesjonalisty – szewca. Prawidłowe rozciągnięcie butów wymaga fachowej wiedzy oraz sprzętu.

Nigdy nie próbuj samodzielnie rozbijać skóry młotkiem czy innym metalowym narzędziem, ponieważ tylko porysujesz lub wgnieciesz jej powierzchnię. Co gorsza, możesz też nieodwracalnie wypaczyć kształt buta.

Oddając obuwie do zakładu szewskiego, masz pewność, że Twoimi butami zajmie się fachowiec, który posiada doświadczenie i odpowiedni sprzęt. Szewc to również najlepsze rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na ekspresowym rozciągnięciu skórzanych butów. Domowe metody nierzadko okazują się bardziej czasochłonne, choć ich zaletą jest niemal zerowy koszt.