Rodzinny wyjazd samochodem może być komfortowy i dać pełną niezależność. Wszystko zależy jednak od odpowiedniego przygotowania się do drogi. Ważne, żeby odpowiednio się spakować, zabezpieczyć bagaż oraz zadbać o samochód. Jak zmieścić jak najwięcej, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo? Zobacz, jakie torby i walizki WITTCHEN przydadzą się na podróż samochodem.

Podróż samochodem – przede wszystkim bezpieczeństwo

Rodzinny wyjazd samochodem zapewnia większą wygodę niż podróż pociągiem czy autobusem. Jednak w przypadku prywatnego transportu trzeba samemu zadbać o wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem. Pomijamy tu oczywistą kwestię stanu technicznego samochodu – o to trzeba dbać bez względu na to, czy jedzie się na wczasy czy do marketu na zakupy.

Jeśli chodzi o pakowanie się, trzeba zadbać, żeby jak najmniej bagaży znajdowało się w kabinie. Maksymalnie dużo (najlepiej wszystko) trzeba włożyć do bagażnika. W środku auta powinny znaleźć się tylko najpotrzebniejsze rzeczy – torba z prowiantem, plecak dziecka czy drobna elektronika. Te i tak powinny leżeć w nogach, a wyjmowane być powinny tylko wtedy, gdy są potrzebne.

Bezwzględnie unikać należy układania toreb podróżnych czy innych pakunków na tylnej półce, za siedzeniem z tyłu. Jeśli już coś musi tam być, należy to solidne zabezpieczyć, aby nie przemieszczało się w trakcie jazdy.

Wszystko dlatego, że każdy luźno leżący w samochodzie przedmiot, torba czy walizka podróżna stanowią potencjalne niebezpieczeństwo w przypadku ostrego hamowania, stłuczki albo wypadku. Samo zdarzenie drogowe może okazać się niegroźne, ale uraz głowy lub pęknięta od nieodpowiednio zabezpieczonej torby może zamienić miły rodzinny wyjazd w nieprzyjemne doświadczenie.

Pakowanie bagażnika przed wyjazdem

Wiele osób ma tendencję do nadmiernego rozdrabniania bagażu. Zauważmy, że podczas lotu samolotem każdy podróżny podczas odprawy może oddać tylko jedną walizkę. Przy podróży autem nie ma takiego wymogu. To jednak nie oznacza, że bardziej ergonomiczne jest spakowanie wielu małych toreb, reklamówek i siatek zamiast jednej większej torby podróżnej lub dużej walizki. Wręcz przeciwnie. Lepiej postawić na jedną dużą walizkę i ewentualnie uzupełnić je kilkoma mniejszymi. Dzięki temu zmieści się zdecydowanie więcej rzeczy, które łatwiej będzie wygodnie poukładać. Warto też dokładnie przeanalizować, co jest potrzebne na wyjeździe.

Aby jeszcze to ułatwić, warto postawić na walizki takie jak w podróż lotniczą. Mają foremny kształt, będą leżały stabilnie w bagażniku, można je też bez problemu układać jedna na drugiej lub jedna obok drugiej. Przydatne będą szczególnie gdy w na wyjazd samochodem jedzie się całą, na przykład czteroosobową rodziną. Dorosłe osoby mogą spakować się w jedną dużą walizkę z tworzywa sztucznego, a dzieci po jednej mniejszej. W takiej konfiguracji nie potrzeba przepastnego bagażnika. Nawet zwykły hatchback lub sedan pomieści taką ilość bagażu.

 

Zabezpieczenie bagażu

Walizki i torby podróżne w bagażniku dobrze jest zabezpieczyć, aby się nie przesuwały. Dzięki temu w trakcie jazdy zostaną na swoim miejscu, nie będą się przemieszczać, a ich zawartość nie ulegnie zniszczeniu. W niektórych modelach samochodów producenci montują specjalne przegródki przymocowane na stałe do dna bagażnika – długi rodzinny wyjazd samochodem to idealny czas, żeby z nich skorzystać.

Jeśli ich nie ma, a wyściółka wnętrza jest z weluru, można zastosować specjalne blokady bagażu. Przyczepia się je do spodu bagażnika silnym rzepem. Można je kupić w sklepie z akcesoriami samochodowymi lub u dilera marki. Są wygodne, lekkie i można nimi zabezpieczyć nawet niewielki bagaż przed przemieszczaniem. Mniejsze torby lub siatki warto wieszać na haczykach zamontowanych wewnątrz bagażnika. Chodzi o to, żeby bagaż był do czegoś przymocowany i nie przemieszczał się swobodnie w czasie jazdy.

Jeśli samochód jest z nadwoziem typu kombi lub hatchback, a bagaż wystaje poza obrys tylnej kanapy, należy zabezpieczyć go również od góry. Jeśli się tego nie zrobi, jest ryzyko, że w czasie jazdy coś wpadnie do wnętrza samochodu. Bagaże, torby lub walizki, które z jakichś względów muszą być w kabinie, powinny leżeć na podłodze. Jeśli przedmiot trzeba położyć na fotelu i pozwalają na to jego gabaryty, można przypiąć go pasami bezpieczeństwa. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto położyć pakunek na tylnej kanapie i docisnąć przednim fotelem pasażera.

Co zabrać w podróż samochodem?

Wyjazd własnym autem pozwala wygodnie zabrać o wiele więcej rzeczy niż podczas podróży autobusem, pociągiem czy samolotem. Należy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno warto. Jeśli wyjazd jest pod namiot lub do domku na odludziu, gdzie wszystko trzeba przygotowywać samemu, wówczas rzeczywiście warto być gotowym na każdą okazję. Jeśli jednak wyjazd jest do hotelu lub pensjonatu w dużej miejscowości turystycznej, wówczas bagaż warto ograniczyć do minimum i założyć, że mała walizka plus ewentualnie niewielka torba podróżna muszą wystarczyć.

Nie ulega natomiast wątpliwości, że sam pomysł wyjazdu samochodem na długie wakacje to świetna perspektywa. Daje mnóstwo możliwości i swobody. Plan wyprawy może być zaplanowany tylko z grubsza, natomiast szczegóły można dostosowywać na bieżąco. Czy zatrzymywać się w dowolnym miejscu, czy zostać dłużej lub skrócić pobyt. Samochód daje pełną niezależność i jest jednym z filarów naprawdę udanego wyjazdu.

Więcej inspiracji związanych z podróżami na naszym Pintereście.