Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, jednak jest między nimi wiele różnic. Skóra naturalna a skóra ekologiczna – po czym je poznać? Czym się różnią? Lepiej wybrać torebkę ze skóry naturalnej czy ze skóry ekologicznej? Postaramy się rozwiać wątpliwości.

Skóra naturalna – co warto niej wiedzieć?

Skóra naturalna to skóra pochodzenia zwierzęcego (najczęściej to skóra bydlęca). Uznawana jest za materiał niezwykle wytrzymały. Często mówi się, że skórzany portfel, torebka czy buty to inwestycja na kilka lat. Jednak nienaganny wygląd wyrobów skórzanych ma swoją cenę. Skórzane buty, torebki i inne elementy ubioru należy poddawać regularnej konserwacji. Tylko wtedy zachowają piękny wygląd na długie lata.

Największą przewagą skóry naturalnej nad skórą ekologiczną jest to, że bez problemu przepuszcza powietrze, umożliwiając odpowiednią cyrkulację wilgoci (to szczególnie ważne w przypadku butów czy kurtek). Co równie istotne, naturalne materiały nie uczulają, dlatego wykonywane z nich produkty są odpowiednie dla alergików. Niektórych może odstraszać cena dodatków ze skóry naturalnej, która jest znacznie wyższa niż rzeczy z ekoskóry. Warto jednak pamiętać o tym, że to inwestycja, która się opłaca, a w zamian otrzymujemy trwały produkt na kilka lat.

Skóra ekologiczna – alternatywa dla skóry naturalnej

Dla wielu osób produkty ze skóry ekologicznej to jedyny, słuszny wybór. Wszystko dlatego, że produkcja skóry ekologicznej nie wiąże się ze śmiercią zwierząt. Ekoskóra do złudzenia przypomina naturalny materiał, dlatego nie tak trudno go z nim pomylić. Jej główną zaletą poza etyką jest cena. Koszt zakupu torebki ze skóry ekologicznej jest zwykle o wiele niższy niż koszt takiej samej torebki ze skóry naturalnej. Poza tym dodatki z ekoskóry są dostępne w przeróżnych wersjach kolorystycznych i różnych fakturach, których często nie da się uzyskać na skórze naturalnej.

Wyroby z ekoskóry są znacznie mniej wymagające w kwestiach pielęgnacji niż te ze skóry naturalnej. Skóra ekologiczna jest bardziej odporna na wodę i nie wymaga regularnej konserwacji. Jej główną wadą jest to, że nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Może to być szczególnie niekomfortowe w przypadku ubrań i dodatków, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. Z tego powodu ekoskóra może powodować otarcia i prowadzić do nadmiernego pocenia się.

Skóra naturalna a skóra ekologiczna – jak je od siebie odróżnić?

Wyroby ze skóry naturalnej i ekologicznej wyglądają podobnie, dlatego niekiedy ciężko je od siebie odróżnić, przynajmniej na pierwszy rzut oka. W jaki sposób zweryfikować, z czego została wykonana  torebka lub kurtka?

Przyjrzyj się metce

Obowiązkiem producenta galanterii jest umieszczenie na metce informacji, z jakich materiałów został wykonany produkt. Zatem dokładne przestudiowanie metki to najprostszy sposób, by sprawdzić, czy torebka jest ze skóry naturalnej czy ekologicznej.

Sprawdź fakturę materiału

Skóra naturalna ma niejednolitą fakturę. Czasem można na niej dostrzec liczne rowki, których układ nie jest regularny. Skóra ekologiczna jest produkowana masowo, dlatego przy wnikliwszym przyjrzeniu się dostrzeżesz na jej powierzchni powtarzalność wzorów.

Użyj zmysłów dotyku i węchu

Skóra naturalna jest grubsza i sztywniejsza niż jej ekologiczny odpowiednik. Ekoskóra jest miękka i elastyczna, najczęściej też śliska. Zapach skóry naturalnej jest na tyle specyficzny, że nie sposób go podrobić. Materiał syntetyczny najczęściej jest bezwonny lub pachnie gumą.

Zwróć uwagę na cenę

Jeśli masz przed sobą dwa podobne dodatki i nie wiesz, czy zostały wykonane ze skóry naturalnej, czy ekologicznej, porównaj ich ceny. Najczęściej ten droższy będzie ze skóry naturalnej.

Skóra naturalna czy skóra ekologiczna – co wybrać?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze: skóra naturalna czy ekologiczna. To, czy zdecydujesz się na zakup torby z zamszu, czy wybierzesz model z ekoskóry, zależy wyłącznie od twoich preferencji. Jeśli na pierwszym miejscu stawiasz trwałość, postaw na naturalne materiały. Musisz jednak przy tym pamiętać, że skóra naturalna wymaga regularnej konserwacji. Tylko wtedy posłuży przez kilka lat. Należy przy tym dodać, że torebki z ekoskóry wyglądają równie dobrze, a ich pielęgnacja jest znacznie łatwiejsza.

Skóra naturalna a skóra ekologiczna – co będzie lepsze? Jeśli nie jesz mięsa i dbasz o planetę, wybierz dodatek z syntetycznego materiału. Pamiętaj jednak, że to skóra naturalna, w przeciwieństwie do skóry ekologicznej, podlega biodegradacji. Z kolei, gdy twoim kryterium jest cena, wybór będzie prosty. Produkty z ekoskóry są tańsze od tych z naturalnych materiałów.

 

Przejrzyj wszystkie torebki w naszej ofercie.

 

A po więcej inspiracji zajrzyj na nasz profil na Instagramie.