Jeszcze przed wylotem niektórzy podróżni zastanawiają się, czy bezpiecznie dotrą na miejsce. Podobnie jest z bagażem. Szczególnie po długim locie z przesiadkami może zdarzyć się, że odebrana z taśmy walizka będzie uszkodzona, porysowana czy nawet rozerwana. Co zrobić w takiej sytuacji?

1. Zadbaj o bagaż jeszcze przed wylotem

Gdy z taśmy zjeżdża uszkodzona walizka, jest już za późno na zmianę modelu, lepsze zabezpieczenie bagażu czy wybór innych linii lotniczych. Nie wszystko możesz przewidzieć, ponieważ każdy bagaż jest narażony na mniejsze czy większe uszkodzenia. Przed wylotem warto jednak przemyśleć zakup walizki. Po pierwsze zwróć uwagę na materiał, a także wyrazisty kolor, który odróżni bagaż od innych modeli na lotnisku. Walizki z poliwęglanu są np. wyjątkowo twarde i bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia niż te z ABS-u czy polipropylenu. O materiałach szerzej piszemy tutaj. Swój bagaż możesz dodatkowo osłonić pokrowcem ochronnym, który zabezpieczy walizkę przed porysowaniem czy obiciem. Przy wyborze odpowiedniego modelu zwróć uwagę na zamek szyfrowy z systemem TSA. Ta funkcjonalność bardzo przydaje się w przypadku rewizji bagażu przez służby celne. TSA gwarantuje bezinwazyjne otwarcie walizki oraz jej ponowne zamknięcie, bez uszkodzenia zamka. Odpowiednio zabezpieczony, oznaczony i podpisany bagaż ma większe szanse trafić bez problemu do właściciela.

niebieska walizka z kolekcji Corner Lineczerwona walizka z kolekcji PP Pulseróżowa walizka z kolekcji Trail Style 2

 

niebieska walizka z kolekcji Corner Line

czerwona walizka z kolekcji PP Pulse

różowa walizka z kolekcji Trail Style 2 

2. Pamiętaj o swoich prawach

Jeśli już dojdzie do nieprzyjemnego incydentu, zanim powiesz „trudno” na widok uszkodzonej walizki, skorzystaj z prawa do odszkodowania. Przysługuje ono wszystkim pasażerom zgodnie z przepisami Konwencji Montrealskiej z 28 maja 1999 roku. Jeśli Twój bagaż został uszkodzony, opóźniony czy zgubiony, nie jesteś w sytuacji bez wyjścia. O ile Twoja reklamacja zostanie przyjęta przez przewoźnika, możesz liczyć na wymianę walizki lub zwrot pieniędzy.

 3. Zgłoś reklamację na lotnisku

Zaraz po odebraniu bagażu, na którym widoczne są pęknięcia, wgniecenia lub inne uszkodzenia, takie jak np. oderwana nóżka, rączka czy zamek, udaj się do biura rzeczy znalezionych. Tam powinieneś otrzymać raport nieprawidłowości bagażowej. Ważne jest, by dokument  zawierał wszystkie niezbędne dane. Zaliczamy do nich: numer referencyjny, datę i numer lotu, dane osobowe, a także markę walizki, jej kolor, wielkość i materiał, datę zakupu oraz cenę walizki. Niektóre informacje możesz znaleźć na dowodzie zakupu, dlatego nie wyrzucaj go zaraz po kupieniu walizki. O dalszej procedurze poinformuje Cię pracownik biura. Może zdarzyć się, że reklamację powinieneś złożyć online, załączając zdjęcie uszkodzonego bagażu oraz niezbędne dokumenty. Nie przegap terminu! Reklamację należy zgłosić do 7 dni od odbioru. Niektóre linie lotnicze nie ponoszą odpowiedzialności za zniszczony bagaż, dlatego warto zapoznać się z regulaminem jeszcze przed zgłoszeniem reklamacji. Będąc świadomym swoich praw, unikniesz niepotrzebnego stresu, a być może również wydatków na nową walizkę.

 

Pamiętaj!

Składając reklamację, powinieneś zachować oryginały dokumentów dla siebie, a linia lotnicza powinna otrzymać kopie. Pamiętaj o potwierdzeniu odbioru złożenia reklamacji. W przypadku opóźnionego bagażu masz prawo ubiegać się o zwrot kosztów za rzeczy, które zakupiłeś w czasie oczekiwania na bagaż (odzież, obuwie, środki higieniczne) – zachowaj rachunki!