Deszcz, śnieg, sól, piasek – buty są zimą narażone na wiele niedogodności. W tym okresie ich właściwa pielęgnacja jest szczególnie ważna. Wiele osób doceniło zalety skórzanego obuwia damskiego i męskiego – wyróżnia je wygoda, świetna jakość i ponadczasowy charakter. Jak dbać o skórzane buty zimą, by służyły wiele sezonów?

Pielęgnacja obuwia skórzanego

Skórzane buty mają wiele zalet. Są wygodne, cechuje je świetna jakość, a naturalny materiał zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Buty skórzane to ważna część codziennych zestawów: są eleganckie i bardzo wygodne. To także dobra propozycja na większe wyjścia. Obuwie damskie i obuwie męskie wykonane ze skóry to ponadczasowy zakup, który pozostanie w modzie na lata.

Na co warto zwrócić uwagę podczas pielęgnacji obuwia skórzanego, by utrzymać je w dobrej kondycji? Przede wszystkim dopasuj preparaty i sposób czyszczenia do danego typu skóry. Skóra licowa, zamszowa czy lakierowana wymagają odmiennych sposobów pielęgnacji. Sprawdź, jak w kilku krokach możesz zadbać o skórzane buty zimą.

 

Jak dbać o skórzane buty zimą?

Chcesz utrzymać buty w nieskazitelnym stanie? Pielęgnacja obuwia skórzanego jest istotna przez cały rok, ale zimą to zadanie może być szczególnie trudne. Buty są narażone na kontakt ze śniegiem i deszczem, a także solą i piaskiem, które je niszczą. Mimo to możesz w kilku krokach poradzić sobie z uciążliwymi zabrudzeniami i plamami, jednocześnie odpowiednio zabezpieczając obuwie.

Usuwanie brudu i kurzu z powierzchni butów

Pielęgnację butów skórzanych należy rozpocząć od oczyszczenia ich powierzchni z piasku, błota i kurzu. Warto skorzystać ze ściereczki nawilżonej wodą lub szczotki do butów, którą łatwo zmieciesz piasek i inne zabrudzenia. Najlepiej wyczyść je od razu po powrocie do domu – zapobiegniesz w ten sposób utrwaleniu się plam czy zacieków. Dokładne usunięcie kurzu i błota z butów jest bardzo ważne, zanim przejdziesz do kolejnych etapów konserwacji. Nie należy nakładać pasty do butów oraz innych preparatów na obuwie, które nie zostało wcześniej oczyszczone.

Pamiętaj!
Obuwie ze skóry licowej możesz czyścić ściereczką nasączoną letnią wodą lub specjalistycznym preparatem. Użyj delikatnie zwilżonej szmatki z mikrofibry i pozostaw buty do wyschnięcia. Inny sposób to usunięcie zabrudzeń szczotką do butów z naturalnego włosia.

Obuwie ze skóry zamszowej źle znosi kontakt z wodą – unikaj jej podczas pielęgnacji. Możesz skorzystać z gumki do butów lub domowej metody z wykorzystaniem szkolnej, białej gumki do papieru, która nie pozostawi odbarwień. W ten sposób usuniesz z powierzchni suche zabrudzenia od piasku i kurzu. Możesz zaopatrzyć się również w szczotkę do czyszczenia zamszu, która posiada dwie końcówki: gumową stroną usuniesz głęboko osadzone, zbite plamy, a częścią pokrytą włosiem wyczeszesz kurz. Zawsze szczotkuj z włosiem, nigdy pod włos, aby nie uszkodzić struktury zamszu.

 

 

Suszenie obuwia zimowego

Twoje buty przemokły lub są wciąż wilgotne po usuwaniu kurzu i błota? Nie przyspieszaj ich schnięcia. Unikaj umieszczania obuwia w pobliżu kaloryfera czy używania suszarki. Te zabiegi mogą sprawić, że na skórzanych butach pojawią się pęknięcia. Pozostaw obuwie do wyschnięcia w naturalny sposób. Najlepiej zachować dzień przerwy pomiędzy wstępnym czyszczeniem z kurzu i błota a pastowaniem. W końcu skóra to naturalny materiał, który nieustannie „pracuje’’. Warto odczekać jeden dzień i mieć pewność, że obuwie jest suche – wówczas aplikacja past i sprayów będzie skuteczniejsza. Aby zapobiec zawilgoceniu butów, możesz wewnątrz umieścić zgnieciony biały papier, który wchłonie nadmiar wody.

Konserwacja butów skórzanych

Po oczyszczeniu i wysuszeniu butów nadchodzi czas na zastosowanie odpowiednich preparatów. Również nowe obuwie warto zaimpregnować, by przedłużyć jego żywotność. Powłoka, która powstaje na powierzchni buta po impregnacji, chroni przed przemoczeniem, a jednocześnie zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Staraj się regularnie konserwować obuwie, stosując pasty, preparaty i spraye do odpowiedniego rodzaju i koloru skóry.

  • Skóra licowa
    Pasty pozwalają nawilżyć powierzchnię buta i zapobiec pękaniu w newralgicznych miejscach, takich jak zgięcia palców. Kolor pasty dopasuj do barwy obuwia. W przypadku nieoczywistego odcienia butów skórzanych możesz skorzystać z pasty bezbarwnej. Warto sprawdzić, czy kolor pasty jest odpowiedni, w mało widocznym miejscu, na przykład przy cholewce w wewnętrznej części buta. Do pielęgnacji skóry licowej sprawdzą się również odżywcze woski i kremy. Skóra jest wówczas nie tylko zabezpieczona, ale i lśniąca. Zaaplikowaną pastę pozostaw na butach na około 20 minut, po czym usuń jej nadmiar ściereczką i delikatnie wypoleruj ich powierzchnię.

 

  • Skóra lakierowana
    Połyskująca warstwa chroni buty lakierowane przed wnikaniem w ich strukturę różnego rodzaju zabrudzeń. Wystarczające jest czyszczenie wilgotną ściereczką z mikrofibry i stosowanie środków nabłyszczających. Pasty do butów nie są wskazane, ponieważ mogą uszkodzić czy zmatowić lakierowaną powierzchnię.

 

  • Skóra zamszowa
    Do pielęgnacji skóry zamszowej wykorzystuje się spraye i pianki. Wcieranie pasty czy wosku mogłoby uszkodzić charakterystyczną strukturę zamszu.

Usuwanie plam z soli

Chodniki posypywane zimą solą mogą narażać skórzane obuwie na nieestetyczne przebarwienia. Jak usunąć zacieki z soli? Możesz skorzystać z domowego sposobu i zaaplikować niewielką ilość wody z octem lub mydłem na powierzchnię buta. Pamiętaj, aby jedynie nawilżyć ściereczkę z bawełny lub mikrofibry. Dostępne są również specjalistyczne preparaty odsalające.

Odpowiednie przechowywanie obuwia

Jeśli nie będziesz używać skórzanych butów przez najbliższe miesiące, dokładnie oczyść je przed schowaniem do pudełka. Buty warto także zakonserwować, korzystając ze specjalnych preparatów zabezpieczających. By zadbać o ich kształt, skorzystaj z prawideł, które wygładzą marszczenia skóry i nieco wyprostują podeszwę.

 

Po więcej porad i inspiracji zajrzyj na nasz profil na Pinterest.