W sezonie wakacyjnym – ale i poza nim – warto polować na niezliczone oferty i promocje na bilety lotnicze. By jeszcze bardziej ograniczyć koszty, wiele osób decyduje się lecieć tylko z bezpłatnym bagażem kabinowym. W ten sposób można przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na pyszne lokalne jedzenie czy pamiątki! Ale jak spakować się w bagaż podręczny na każdą podróż? Oto sprawdzone triki!

Również w tym sezonie turystycznym linie lotnicze przygotowują wiele ofert i promocji. Za nierzadko symboliczne kwoty można polecieć w rozmaite ciekawe miejsca, zarówno w Europie, jak i poza nią. Należysz do szczęśliwców, którzy upolowali niedrogie bilety lotnicze na egzotyczną plażę, do tętniącego życiem miasta czy w malowniczy zakątek? Planujesz zabrać tylko małą walizkę czy torbę i zastanawiasz się, jak spakować się w bagaż podręczny?

W WITTCHEN mamy wieloletnie doświadczenie w rozpoznawaniu potrzeb osób podróżujących. Projektujemy walizki i torby na każdą wyprawę – krótką czy długą (do tych drugich należy ekspedycja badawcza do Chile, którą wyposażyliśmy). Mamy dla Ciebie wskazówki, które pomogą Ci spakować wszystko, co potrzebne, jako bagaż podręczny. Czytaj dalej ↓

Walizka kabinowa z polikarbonu z tłoczeniami
Walizka kabinowa z polikarbonu z tłoczeniami

Jaką walizkę można przewieźć w kabinie samolotu?

Najpierw zastanówmy się, co właściwie oznacza „bagaż podręczny”. Każda linia lotnicza rozumie to nieco inaczej i ma własny regulamin, którego musisz przestrzegać. Po pierwsze, nie każda walizka, torba czy plecak będzie nadawać się na bagaż podręczny. 

Najczęściej na pokład samolotu można wnieść jeden mały bagaż. Jego dopuszczalne wymiary to zwykle ok. 50x40x20 cm, a waga maksymalnie 5–10 kg. Wymiary mogą się jednak różnić w zależności od konkretnej linii, dlatego zawsze skrupulatnie sprawdź wytyczne swojego przewoźnika, zanim kupisz walizkę kabinową czy torbę.

W sklepie internetowym WITTCHEN zawsze znajdziesz informację, wymogi jakiej linii lotniczej spełnia dana mała walizka czy torba; możesz też skorzystać ze specjalnego filtra, wybierając swoją linię na górze strony.

Kolejna ważna sprawa: w ostatnich czasach wiele tanich linii lotniczych wprowadziło nową zasadę. Bezpłatna jest tylko osobista torebka lub niewielki plecak, a za walizkę kabinową trzeba jednak dopłacić. Nie zapomnij sprawdzić dokładnych wymiarów bagażu, jaki widnieje na bilecie, który kupiłaś/kupiłeś.

Zwróć także uwagę, że do wymiarów całkowitych wliczają się wszelkie uchwyty i kółka – nie mogą przekraczać określonych wymiarów, bo zwyczajnie nie zmieszczą się do luku bagażowego (a podczas boardingu – do specjalnych skrzynek, gdzie sprawdza się rozmiar bagażu). Wówczas zostaną niestety potraktowane jako dodatkowy bagaż, a to wiąże się z opłatą. Jednak bez obaw: w sklepie internetowym WITTCHEN podajemy wymiary całkowite, obejmujące wszystkie wystające części.

Nowoczesna walizka kabinowa z polikarbonu
Nowoczesna walizka kabinowa z polikarbonu

Jaki bagaż podręczny wybrać: torbę, plecak czy małą walizkę?

Podróżując z bagażem kabinowym, masz do wyboru walizki, torby i plecaki. Co sprawdzi się najlepiej? Zależy to od Twoich potrzeb. Wygodna w podróży okaże się na pewno walizka kabinowa na kółkach, którą z łatwością możesz pchać lub ciągnąć, a w razie potrzeby przenosić.

Jeśli wolisz, spakuj się do torby podróżnej. Miękką torbę bez trudu dopasujesz do luku bagażowego czy bagażnika. Torbę możesz także zarzucić na ramię, co daje tak potrzebną w podróży swobodę. Pamiętaj jednak, że będzie Ci ciężej niż z małą walizką jadącą na kółkach. 

Alternatywą dla walizki i torby jest plecak podróżny. Daje on tyle samo, jeśli nie więcej swobody, co torba, a przy tym równomiernie obciąża plecy. W dużym plecaku łatwo uporządkujesz rzeczy osobiste. Wiele modeli ma dodatkowe usztywnienie i miękką przegrodę, które przydają się, gdy podróżujesz z laptopem czy tabletem.

Mała walizka z ABS-u

A więc jak spakować się w bagaż podręczny na całe wakacje?

Teoretycznie bagaż podręczny jest przeznaczony na rzeczy niezbędne w czasie lotu. Jednak dla wielu podróżników mała walizka czy torba okazuje się wystarczająca na cały krótki wyjazd. Zresztą doświadczeni minimaliści mieszczą rzeczy osobiste do małej torby nawet na długie wypady!

Oto triki, dzięki którym dobrze spakujesz się do walizki kabinowej:

 • to, czego nie będziesz potrzebować w czasie lotu – na przykład ubrania i bielizna na zmianę, ręcznik czy zapasowe obuwie – umieść na dnie walizki;
 • roluj ubrania – w ten sposób nie pogniotą się i lepiej ułożą w ograniczonej kubaturze;
 • otaczaj twarde czy delikatne przedmioty miękkimi;
 • rzeczy potrzebne w samolocie umieszczaj w zewnętrznych kieszeniach lub na wierzchu – dotyczy to zwłaszcza dokumentów, drobnych przekąsek, zapasowego szala czy swetra, książki lub czytnika;
 • wartościowe przedmioty staraj się umieścić w kieszeni wewnętrznej lub zewnętrznej od strony ciała.

Niektóre linie lotnicze dopuszczają wniesienie na pokład dodatkowych rzeczy osobistych, których nie trzeba umieszczać wewnątrz walizki czy torby. Są to na przykład torba z laptopem, parasol, damska torebka lub nerka czy dodatkowa torba z rzeczami dziecięcymi, jeśli podróżujesz z maluchem. W razie wątpliwości sprawdź na infolinii lub stronie swojego przewoźnika.

Walizka kabinowa z aluminium
Walizka kabinowa z aluminium

Co można spakować do walizki podręcznej?

Wybór rzeczy zabieranych na wakacje zależy głównie od miejsca, w które się udajesz. Przemyśl dokładnie, co Ci się przyda. Wbrew pozorom do dobrze zaplanowanego bagażu podręcznego zmieści się całkiem sporo. Pamiętaj przede wszystkim o rzeczach takich jak:

 • bielizna i kilka sztuk odzieży,
 • małe mydło i szampon,
 • kosmetyki do makijażu,
 • podstawowe lekarstwa i plastry,
 • książka,
 • dokumenty,
 • elektronika, jeśli ją zabierasz (laptop, aparat fotograficzny, telefon wraz z zasilaczami, ładowarkami i zapasowymi bateriami).

Przeczytaj też, co spakować do walizki nad morze.

Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?

Oto lista rzeczy, których nie możesz umieścić w bagażu podręcznym:

 • ostro zakończone przedmioty, np. scyzoryki, druty do robótek ręcznych, żyletki;
 • broń, jak również jej imitacja;
 • produkty łatwopalne;
 • płyny o pojemności powyżej 100 ml, w tym kosmetyki (wyjątkiem jest mleko dla niemowląt);
 • wyroby z kości słoniowej, w tym biżuteria;
 • do niektórych krajów zabronione jest wwożenie alkoholu czy wyrobów tytoniowych.

Po więcej porad zajrzyj na nasz YouTube.


Na zdjęciu głównym: Edyta.