Nie bez powodu Majorka jest jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych od dobrych 200 lat. To tam Chopin przeżywał emocjonalne chwile w targanym wiatrami opuszczonym klasztorze; to tam co sezon tysiące turystów cieszą się słońcem na malowniczych plażach. Podpowiadamy, gdzie pojechać na Majorce, co zobaczyć oraz co zjeść oraz wypić.

Pocztówki z kurortów blakną w porównaniu z krajobrazami Majorki. Na szczęście nawet wśród turystycznych tłumów w połowie sierpnia można znaleźć miejsca, gdzie panuje cisza. Powędruj do jednego z klasztorów na wzgórzach, przemierzaj rowerem wzniesione ze złocistego kamienia wioski i wreszcie usiądź pod nocnym niebem i rozkoszuj się lirycznym pięknem wyspy.

Majorka: informacje, przewodnik, atrakcje - wakacje Majorce 2021
Majorka: informacje, przewodnik, atrakcje – wakacje Majorce 2021

Majorka: jak się tam dostać?

Większość Polaków lata na Majorkę samolotem. Lotnisko docelowe to stolica wyspy, Palma de Mallorca (PMI). Do centrum miasta turystów dowożą autobusy w około 20 minut. LOT i RyanAir oferują połączenia z Warszawy z przesiadką, RyanAir z Krakowa, a Wizz z Katowic (nie zapomnij sprawdzić, czy Twoja walizka kabinowa mieści się w dopuszczalnych wymiarach danej linii). Dostępne są też loty czaterowe z większych polskich miast. Można też dojechać pociągiem lub autem do Berlina – stamtąd połączeń jest więcej i są nieco tańsze. Niektórzy decydują się także na roadtrip przez całą Europę z przeprawą promową na Majorkę z Barcelony. To kosztowna, lecz bez wątpienia ekscytująca trasa.

 

Majorka: co zobaczyć?

Mamy dla Ciebie gotową listę aktywności na Majorce. Bierz i korzystaj!

 

1. Palma de Mallorca i katedra

Nawet jeśli jesteś na Majorce po to, żeby wygrzewać się na plaży, warto odwiedzić stolicę wyspy, Palma de Mallorca. To największe i najstarsze miasto na Balearach. Jej zwiedzanie to nie lada gratka, niezależnie od tego, czy interesuje Cię historia i kultura czy jedzenie i picie (albo i to, i to). Przespaceruj się po starym mieście, podziwiając eleganckie łukowate przejścia, wspaniałe pałace, średniowieczne kościoły i urocze placyki. Idź koniecznie na targ San Juan Mercado Gastronómico, mieszczący się w dawnej rzeźni. Pośrodku stoją wysokie stoły, przy których klienci mogą zjeść to, co zamówili na jednym ze stoisk. Na uwagę zasługują zwłaszcza świeżo przyrządzone owoce morza, ostrygi, krokiety i wino musujące.

Wycieczka do Palmy nie byłaby kompletna bez wizyty w spektakularnej katedrze, La Seu, której budowa trwała ponad 100 lat. Jest wykonana z piaskowca, ma też jedno z największych na świecie okien rozetowych. W XX wieku przy jej renowacji pracował Antonio Gaudí.

Palma de Mallorca i katedra
Palma de Mallorca i katedra

 

2. Droga do Sa Calobra (nudo de la corbata)

12-kilometrowa, pełna ostrych zakrętów droga do Sa Calobra i Cala Tuent to jedno z najbardziej niesamowitych doświadczeń na Majorce. Widoki wąwozów i niewiarygodnie wąskie szczeliny w skale, którymi biegnie droga, robią wrażenie niezależnie od tego, czy wybierzesz się tam samochodem, autokarem czy rowerem (zwycięzca Tour de France Bradley Wiggins dostaje się na szczyt w 26 minut). To dzieło włoskiego inżyniera Antonia Paretti’ego, który zbudował ją w 1932 roku. Niektórzy twierdzą, że jej pełen zakrętów przebieg został zainspirowany wiązaniem krawata. To by wyjaśniało, dlaczego na jednym odcinku zakręca i przeplata się sama ze sobą.

Droga do Sa Calobra
Droga do Sa Calobra

 

3. Cuevas del Drach

Zapierające dech w piersiach jaskinie Drach znajdują się w miejscowości Porto Cristo, na wschodnim wybrzeżu Majorki, około 65 kilometrów od Palmy. Lokalnej społeczności są one znane od co najmniej średniowiecza, ale dopiero w 1896 roku francuski speleolog Martel odkrył tam jezioro, które teraz nosi jego imię.

Kiedy zapuścisz się łodzią w głąb tych jaskiń, poczujesz z pewnością to, co ich odkrywca: zachwyt i niedowierzanie. Roi się tam od stalagmitów i stalaktytów, które rosną centymetr na sto lat i mają ciekawe nazwy, na przykład Venus del Nilo czy Budda. Trasa łodzi wycieczkowej biegnie przez pięknie podświetlone podziemne jeziora o turkusowych wodach.

Majorka: Cuevas del Drach
Cuevas del Drach

 

4. Cap de Formentor

Cap de Formentor to górzysty półwysep na najbardziej wysuniętym na północ punkcie Majorki. Zobaczysz tam pełne dramatyzmu strzeliste wapienne szczyty i zarośla. Na górującym nad morzem wierzchołku półwyspu (384 m n.p.m.) zbudowano latarnię morską. Z tego miejsca możesz podziwiać całą panoramę, mając wrażenie, że jesteś tylko ty, niebo i morze. Do Cap de Formentor można dojechać wietrzną, 12-kilometrową drogą z miasta Pollenca.

Majorka: Cap de Formentor
Cap de Formentor na Majorce

 

5. Serra de Tramuntana

Majorka to także góry. Miłośnikom aktywnego wypoczynku i bliskości z naturą polecamy malowniczy łańcuch górski Sierra de Tramuntana. Biegnie on wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża wyspy. Jego wyjątkowy krajobraz rolniczy zasłużył na wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO; wciąż używany system nawadniania powstał w średniowieczu!

Rosną tam przede wszystkim rośliny uprawiane przez rolników i te typowe dla Morza Śródziemnego: drzewa oliwne i zimozielone dęby ostrolistne. Są także ciekawe gatunki ptaków, na przykład czarne urubu i rybołowy. Dobrym pomysłem na wycieczkę jest wyprawa na najwyższy szczyt, na który można wejść bez licencji wspinaczkowej – Penyal des Migdia (1400 m n.p.m.).

Majorka i góry: Serra de Tramuntana
Majorka i góry: Serra de Tramuntana

 

6. Majorka plażowo – Alcúdia

Majorka obfituje w piękne plaże, z których część jest piaszczysta. Właściwie każde nadmorskie miasteczko i wieś ma swoją. Jedną z najładniejszych jest ta w Alcúdia, największa na całych Balearach. Playa de Alcúdia ma 7 kilometrów białego, delikatnego piasku, pieczołowicie utrzymywanego w czystości. Może się poszczycić szeroką gamą udogodnień. Znajdziesz tam wszystko, od barów i restauracji, po wypożyczalnie sprzętu wodnego i całą plażową infrastrukturę łącznie z WiFi.

W lecie jest tam sporo ludzi, bo stojące przy plaży hotele zapełniają się wczasowiczami. Jednak gdy pójdziesz w górę Zatoki Alcúdia, w kierunku Playa de Muro, znajdziesz spokojniejsze miejsca.

Majorka to przede wszystkim plaże
Majorka to przede wszystkim plaże

 

Zobacz też walizki na wyjazd na Majorkę.

 

Autorzy zdjęć: 1 – Marc Schadegg; Palma de Mallorca – Yves Alarie; Sa Calobra – Leonard Von Bibra; Cuevas del Drach – Sergey Galyonkin; Serra de Tramuntana – Markus Voetter; plaża – frank mckenna.