Pewnie każdy choć raz w życiu przeżył stres związany z ważeniem walizki rejestrowanej na lotnisku. Nikt nie marzy o płaceniu za nadbagaż albo, co gorsza, konieczności wyjęcia części zawartości. Jak więc sprawdzić wagę dużej walizki? Ile waży duża walizka z ubraniami? Oto sprawdzone sposoby, by poznać jej wagę.

Ile może ważyć walizka do samolotu?

Walizka rejestrowana, czyli taka, której nie zabierasz na pokład, tylko nadajesz do luku bagażowego, powinna ważyć nie więcej niż (w zależności od linii lotniczej):

 • 23 kg (LOT Economy Standard)
 • 25 kg (Qatar Airways, Economy Classic)
 • 23 kg (Air France Economy Classic)
 • 23 kg (KLM Economy)
 • 23 kg (Swiss Airlines, Classic & Flex)
  20 kg (Enter Air)
 • 20 kg (RyainAir, dodatkowo płatna bez nadbagażu, maksymalnie do 32 kg z nadbagażem)
 • 10 kg, 20 kg lub 32 kg (WizzAir, dodatkowo płatna, limit w zależności od taryfy)

 

Jeśli lecisz inną linią lotniczą, sprawdź limit na jej stronie internetowej.

Jak widzisz, większość linii podróżnych akceptuje jako bagaż rejestrowany nieco ponad 20 kg. Jak to się przekłada na wagę rzeczy, które ze sobą zabierasz?

Pierwszy krok: musisz wiedzieć, ile waży pusta walizka.

Ile waży pusta walizka?

Przed zakupem każdej walizki WITTCHEN możesz sprawdzić, ile waży. Zwróć uwagę na kolumnę „Informacje dodatkowe” w sklepie internetowym lub na przywieszkę, jeśli wybierasz ją w salonie. Duża miękka walizka waży około 3 kg, zanim wypełnisz ją rzeczami. A poniższa przykładowa średnia walizka o twardej skorupie waży 3,6 kg.

Ile waży pusta walizka?
Ile waży pusta walizka?

 

Jeśli nie wiesz, ile waży Twoja walizka, zważ ją na wadze łazienkowej lub ręcznej.

 

A ile waży duża walizka z ubraniami?

Duża twarda walizka (taka jak ta poniżej) wypełniona ubraniami na tydzień i zapasową parą butów może ważyć mniej więcej 15 kilogramów (wliczając około 3-kilogramową walizkę), w zależności od rodzaju ubrań. Przy tej samej objętości kurtka z tkaniny technicznej jest lżejsza, a kurtka dżinsowa – cięższa. Dobra wiadomość: jest prawie niemożliwe, aby przekroczyć 20 kilogramów z przyzwoitą walizką wypełnioną tylko ubraniami.

Ile waży duża walizka z ubraniami?
Ile waży duża walizka z ubraniami?

 

Do tego dolicz jednak cięższe rzeczy typu kosmetyki, książki czy małą elektronikę, jeśli je przewozisz. Wkładając do walizki poza ubraniami jeszcze małą kosmetyczkę z miniaturkami produktów, książkę i turystyczny głośnik lub suszarkę, prawdopodobnie również nie przekroczysz 20 kilogramów.

Planujesz spakować jedzenie, na przykład jako prezent? Pamiętaj, że sporo waży – na szczęście zwykle na opakowaniu możesz sprawdzić, ile dokładnie. I analogicznie zostaw sobie w walizce odpowiedni margines wagi, jeśli planujesz przywieźć z powrotem w bagażu rejestrowanym spożywcze pamiątki (a do bagażu podręcznego zabronione jest wkładanie nie tylko płynów, ale również kremów czy żeli, a więc na przykład sera brie czy dżemu z pomarańczy).

Możesz też oszacować sama, ile waży duża walizka z ubraniami, którą spakowałaś na wakacje – uwaga, ta metoda da Ci tylko przybliżenie. Jeśli jesteś w stanie ją podnieść na wyprostowanych rękach (dla kobiet) lub jedną wyprostowaną ręką (dla mężczyzn), najpewniej waży mniej niż 20 kilo. Polecamy także porównać z ciężkim przedmiotem, którego masę znasz, na przykład dużym workiem psiej karmy.

 

Jak sprawdzić wagę dużej walizki z ubraniami?

Jeśli chcesz mieć 100% pewność co do tego, ile waży Twoja walizka, bo na przykład obawiasz się, że jesteś blisko limitu linii lotniczej i nie chcesz płacić za nadbagaż, trzeba ją zważyć.

 • jeśli używasz wagi łazienkowej, najpierw zważ się sam/sama, a potem podnieś wypełnioną walizkę i ostrożnie wejdź z nią na wagę. Walizka oczywiście musi być już całkowicie zapakowana.
 • innym sposobem jest użycie elektronicznej wagi ręcznej. Taką wagę możesz też zabrać ze sobą na wyjazd, żeby zważyć walizkę przed lotem powrotnym, jeśli na przykład masz dużo pamiątek. Ręczną wagę elektroniczną znajdziesz w naszym sklepie.
 • jeśli jesteś w hotelu, idź do siłowni i skorzystaj z tamtejszej wagi.
 • w ostateczności możesz skorzystać z wag dostępnych na lotniskach. Są samoobsługowe i skorzystanie z nich wiąże się z niewielką opłatą. Wówczas jednak w przypadku przekroczenia limitu będziesz musiała oddać coś z zapakowanych rzeczy osobie, która Cię odprowadza, lub przechować w schowku na lotnisku (co bywa drogie).

 

Jak uniknąć płacenia za nadbagaż?

To proste – nie pakuj za dużo. Są jednak sposoby, by nieco „odchudzić” zbyt ciężką walizkę.

 • jeśli jedziesz z kimś, warto ustalić, kto co bierze, by uniknąć dublowania ekwipunku. Być może wystarczy Wam jedna suszarka, jedna odżywka do włosów i jeden krem do opalania.
 • jeśli zabierasz dwie pary butów do chodzenia, w podróż samolotem lepiej włożyć te cięższe. To samo dotyczy kurtek czy dodatków. Do walizki spakuj zwiewne bawełniane pareo, a do samolotu weź cięższy wełniany szal.
 • jeśli podejrzewasz, że zbliżasz się do limitu, postaraj się jednak zważyć spakowaną walizkę.
 • przed wylotem koniecznie sprawdź, jaki limit wagi dla bagażu rejestrowanego ma Twoja linia lotnicza.

 

Zobacz duże, lekkie walizki w sklepie internetowym WITTCHEN.

Po więcej pomysłów i i inspiracji zajrzyj na nasz Instagram.