Większość z nas lubi wyglądać modnie. Niestety to, co modne, nie zawsze jest trafne i często kłóci się z naszym stylem. Jak połączyć te dwie skrajności? Jest to łatwiejsze, niż myślisz! W naszym artykule odkryjesz, że aktualne trendy doskonale wpiszą się w Twój unikalny styl, tworząc razem harmonijną całość. Poznaj zatem różne style ubioru i znajdź tysiące inspiracji na stworzenie własnego wizerunku.

Spis treści:

  1. Czym właściwie są moda i styl ubioru?
  2. Skąd czerpiemy inspiracje dotyczące stylu w modzie?
  3. Popularne style ubioru – casualowy, elegancki, sportowy, vintage i glamour
  4. Style wywodzące się z popkultury – styl grunge, boho, hipsterski, gotyk i emo
  5. Najnowsze style w modzie – retro, eklektyzm i minimalizm
  6. Znajdź swój własny styl, inspirując się… regionem
  7. Pozostałe rodzaje stylów ubioru
  8. Jak odnaleźć własny styl i ubierać się zgodnie ze swoim gustem?

Czym właściwie są moda i styl ubioru?

Zgodnie z definicją moda jest grupą reguł przemawiających za tym, co wypada, a co nie w danym czasie. Dotyczy to dłuższego okresu, np. dziesięciolecia lub stulecia. Wbrew pozorom to określenie obejmuje nie tylko stylizacje, lecz także upodobania, styl życia, fryzurę i światopogląd. Przykładem jest moda na zdrowe odżywianie czy ochronę środowiska. W kwestii ubioru chodzi o rodzaj ubrań, które są noszone przez większą grupę społeczeństwa. Obecnie trendy narzucane są głównie przez światowe wybiegi, ale też przez influencerów czy gwiazdy hollywoodzkiego kina.  

Mody nie można jednak mylić ze stylem – te pojęcia bywają błędnie używane jako synonimy. Za styl uznaje się indywidualne wybory danej osoby. To wszelkie elementy lifestyle’u, rodzaju ubioru, fryzury czy makijażu, które wyrażają osobowość, gust i upodobania. 

Obecnie moda zmienia się niezwykle często – praktycznie co sezon, czyli co 3-4 miesiące. Zmiany stylu są nieregularne – mogą zmieniać się co kilka dni lub utrzymywać się przez całe życie! Osoby, które odnalazły swój własny styl, często trzymają się go przez wiele lat. Nie wyklucza to jednak wprowadzania pewnych modyfikacji na rzecz aktualnie panujących trendów. Podsumowując, styl to nic innego, jak rodzaj stylizacji zależny nie od norm narzucanych przez innych, ale przez własną osobowość, upodobania, gust i inne indywidualne cechy

Skąd czerpiemy inspiracje dotyczące stylu w modzie?

Moda ma swój początek w grupach, które preferują określony rodzaj ubioru. Natomiast styl jest czerpany głównie z aspektów związanych ze stylem życia. Może inspirować nas, np.:

  • rodzaj pracy,
  • historia,
  • ulubiona muzyka,
  • hobby,
  • osobowość,
  • popkultura,
  • ulubione kraje

i wiele, wiele innych rzeczy.

Na styl mogą wpływać również nasz stan zdrowia i potrzeby niezależne od naszych preferencji. Przykładem jest obuwie – osoby, które mają problemy z chodzeniem, raczej rezygnują ze szpilek czy butów na wysokim obcasie. Wówczas szukają alternatywnych rozwiązań, które wpisują się w ich potrzeby.

Popularne style ubioru – casualowy, elegancki, sportowy, vintage i glamour

Głównym wyznacznikiem w kwestii wyboru ubrań i dodatków jest styl życia, a dokładniej rodzaj wykonywanej pracy, wiek czy hobby. Odzież damska powinna być dobierana tak, aby odpowiadała narzuconym normom społecznym i jednocześnie pozwalała nam czuć się wygodnie w czasie wolnym. Ważna jest też okoliczność – inaczej ubieramy się na co dzień, a inne ubrania zakładamy na wyjątkowe okazje. 

Przejdźmy do przykładów. Możemy wyróżnić takie style ubioru, jak:

1. Casual

Styl casualowy to po prostu ubrania, które nosimy na co dzień. Tutaj każdy może zakładać właściwie wszystko – ubrania, buty i dodatki, które aktualnie nam się podobają. W stylu codziennym można więc postawić na praktycznie każdy inny styl, zwykle najwygodniejszy i najbardziej uniwersalny. Wiele osób lubi jednak prezentować się elegancko niezależnie od okazji. W takich przypadkach sprawdza się styl smart casual, czyli połączenie elementów eleganckich z codziennymi.

2. Elegancki

To formalna odsłona stylu codziennego. Aby dobrać do niego właściwe elementy, najlepiej stawiać na prostotę pod względem kolorystyki i wzorów. Styl elegancki podkreślą ubrania, obuwie damskie i dodatki wykonane z najwyższej jakości materiałów, bez zbędnych zdobień czy efektownych detali. Takie zestawienia wybieramy zwykle do pracy i na spotkania służbowe. Oczywiście nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, aby ubierać się elegancko również na co dzień;

3. Glamour

Z zasady ten styl jest zarezerwowany na szczególne okoliczności, takie jak gale czy wieczorne przyjęcia, ale wiele kobiet wybiera go również na co dzień. Glamour wyróżnia się połyskującymi sukienkami, dobrze dopasowanymi do sylwetki marynarkami, odważnymi narzutkami i stosunkowo dużą ilością złotych lub srebrnych akcentów. Stawiając na ten rodzaj ubioru, warto dobierać do zestawień lakierowane torebki i buty na obcasie. 

4. Vintage

To styl, który doceniają osoby lubiące ubrania z dawnych lat. Jako że moda sukcesywnie powraca, to łatwo stworzyć stylizacje w tym duchu. Znajdziesz tu spódnice midi, wzorzyste koszule i kolorową biżuterię. Natomiast w modzie męskiej królują klasyczne, eleganckie garnitury w ciepłych, nostalgicznych barwach jesieni.

5. Klasyczny

To trend, który zawsze jest modny, stąd też będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą popełniać modowych błędów. Można wyróżnić tu kilka klasyków, które są zawsze trendy. Styl klasyczny jest bezpieczny, stąd też doskonale odnajdują się w nim dżinsy, trampki i szpilki. Do tego wełniana marynarka, sweter lub kurtka ramoneska damską i zestaw masz gotowy! W klasycznym stylu uznaje się wszystko, co przynajmniej przez kilka lat było modne, dlatego nie będziesz mieć problemów z wyborem właściwych dodatków.

6. Sportowy

Nietrudno się domyślić, że chodzi o wygodne ubrania. Dresy, legginsy, kurtki oversize, sneakersy i praktyczne dodatki, takie jak plecaki damskie i czapki z daszkiem, mają umożliwić nam wykonywanie ulubionych czynności w plenerze. Jednak styl sportowy sprawdza się także na co dzień. Można wyglądać modnie i jednocześnie czuć się komfortowo podczas zwykłych wyjść do sklepu czy na spotkanie ze znajomymi. W typowo sportowym stylu są więc bluzy z kapturem, buty na płaskiej podeszwie, luźne T-shirty i torebki nerki.

Style wywodzące się z popkultury – grunge, boho, hipsterski, gotyk i emo

Niektóre style ubioru mają swój początek w popkulturze. To główne źródła inspiracji dla młodzieży. Co ciekawe, wcale nie trzeba należeć do danej kultury, aby ubierać się w określony sposób. Obecnie jest to jedynie kwestią gustu i również wiele dorosłych osób sięga po tego rodzaju stylizacje. 

Przykładami są style:

1. Hipsterski

To idealny styl dla osób, które cenią swobodę i pewną nonszalancję w ubiorze. Cechuje się m.in. przecieranymi dżinsami, trampkami, luźnymi swetrami i oversizowymi marynarkami. Do stylizacji w takiej tonacji pasują też ogrodniczki, białe koszule i bluzy z kapturem.

2. Gotyk

Styl gotycki wydaje się nieco mroczny, jednak może być ciekawym pomysłem na wyrażenie własnej osobowości. Panie często zakładają czarne suknie i gorsety, panowie – czarne koszule i spodnie z łańcuchami. Pożądane są również inne elementy garderoby w ciemnej kolorystyce, a także ciemny makijaż oraz kolor włosów.

3. Boho

W tym przypadku stawia się na ubrania zwiewne, wykonane z naturalnych tkanin. W kwestii kolorystycznej królują beże oraz brązy. Styl boho nawiązuje do natury, dlatego sprawdzą się też ubrania w odcieniach zieleni, żółci i czerwieni. Nie trzeba od razu wybierać wszystkich elementów stylizacji z frędzlami – w tym stylu wystarczy postawić na długą sukienkę i chociaż jeden element nawiązujący do natury, taki jak np. torebka damska na ramię z zamszu.

4. Grunge

To kolejny ponadczasowy styl w modzie, choć dla wielu z nas pozostaje nieznany. Wyróżniają go luźne, nonszalanckie, często wyglądające na poszarpane ubrania, m.in. trampki, kowbojki, koszule w kratę i dżinsy. Połączenie tak swobodnych elementów garderoby może wydawać się chaotyczne, ale w rzeczywistości każdy detal jest tutaj przemyślany.

5. Emo

Oryginalny i mocno wyróżniający się na tle pozostałych przykładów. Osoby preferujące taki typ ubioru stawiają na asymetrię i nieoczywiste połączenia modowe, czerpiąc inspiracje z kilku innych nurtów, takich jak np. punk, gotyk czy metal. Obecnie trudno wskazać cechy charakterystyczne emo, ponieważ to najbardziej zróżnicowany styl, w którym praktycznie każde połączenie jest dopuszczalne.

Najnowsze style w modzie – retro, eklektyzm i minimalizm

Klasyczne, proste połączenia są często wypierane przez nowsze trendy, które jeszcze dokładniej pozwalają odnaleźć swój własny, indywidualny styl. Jest to przede wszystkim:

1. Eklektyzm

Tutaj nie ma żadnych norm. To styl, który stanowi połączenie kilku innych, często skrajnie się od siebie różniących tendencji. Idealnie, jeśli spódnica, spodnie, marynarka czy sweter do siebie „nie pasują”. Unikać należy dopasowanych zestawień – to klucz do sukcesu przy tym stylu ubioru. 

2. Retro

Nawiązuje do lat 70., 80. i 90. ubiegłego wieku. Co było wtedy modne? Przede wszystkim spodnie szwedy, szerokie spódnice i sukienki oraz damskie czółenka ze szpiczastym przodem. W kwestii kolorystyki i wzorów stawiano na fantazję – wzory, grochy oraz pastele. Nierzadko noszono również ubrania sztruksowe, które nadawały całości nieco nostalgicznej, melancholijnej formy.

3. Minimalistyczny

Monochromatyczne zestawienia kojarzą się z prostotą oraz wymienionym wcześniej eleganckim stylem. Jednak wbrew pozorom to stosunkowo nowy trend. Komu pasuje styl minimalistyczny? Przede wszystkim osobom pewnym siebie, nowoczesnym i śmiało podążającym do celu, które cenią proste linie, doskonałe materiały i ponadczasowość.

Znajdź swój styl, inspirując się… regionem

Tradycjonaliści, jak również osoby poszukujące oryginalnych rozwiązań, często czerpią inspirację z detali nawiązujących do danego regionu. Być może znajdziesz swój styl ubioru w modzie: 

1. Safari

W tym przypadku stawia się na wygodę i naturalną kolorystykę. Obszerne nakrycia głowy chroniące przed słońcem, bojówki, wygodne sandały i barwy ziemi, takie jak khaki, beże, oliwka i kość słoniowa. Wszystko wzbogacone białymi akcentami, zwiewnymi, damskimi szalami oraz praktycznymi paskami damskimi. Przy takich stylizacjach nie powinno zabraknąć również zwierzęcych printów i skórzanych detali.

2. Folk

Tutaj nie chodzi o pełną stylizację, ale raczej dodatki typu szale, apaszki damskie, czapki czy kurtki nawiązujące do kultury danego regionu.

3. Country

Niebieskie jeansy, kowbojki, kapelusz i koszula w kratę – tak najłatwiej określić styl miłośników westernów. W wersji damskiej nurtu kowbojskiego swobodne elementy świetnie współgrają ze zwiewnymi sukienkami, najlepiej z naturalnych tkanin. Do całości pasują torebki i paski w brązowych kolorach.

Pozostałe rodzaje stylów ubioru

Poza wyżej wymienionymi stylami można wyróżnić również styl:

  • militarny,
  • rockowy,
  • romantyczny,
  • barbie,
  • preppy,
  • paryski,
  • pin-up girl,
  • futurystyczny,
  • uliczny (streetwear).

Jak odnaleźć własny styl i ubierać się zgodnie ze swoim gustem?

Niezależnie, czy stawiasz na klasyczne czy też nowoczesne style ubioru, zasada jest jedna. Musisz po prostu dobrze czuć się w stworzonej przez siebie stylizacji. Warto podążać za modą i nieco modyfikować ulubione zestawienia, ale nie można też rezygnować z opcji wyrażania własnej osobowości.

Ubieraj się więc tak, jak lubisz. Stawiaj na dodatki i biżuterię, które przykuwają Twoją uwagę. Wiedząc, jakie są najpopularniejsze style ubioru, nie traktuj takich informacji jako wyznacznik, a jedynie źródło inspiracji do stworzenia własnego stylu. Aby dobrze wyglądać, warto również przyłożyć nieco uwagi do kwestii połączenia poszczególnych elementów stylizacji z typem sylwetki. Jednak i to nie jest zasadą, a wskazówką. Kluczem do sukcesu jest samoakceptacja i oryginalność pod każdym względem! 

Więcej stylizacji zgodnych z własnym gustem estetycznym znajdziesz na naszych mediach społecznościowych – Facebook, Instagram oraz TikTok to kopalnia najnowszych trendów modowych!